Coraz częściej również nauczyciel musi funkcjonować jako sprawny menedżer, czyli – jak twierdzi prof. Czesław Banach – musi umieć zoperacjonalizować cele nauczania/uczenia się w taki sposób, aby uczniowie mogli zrozumieć istotę nie tylko tematu lekcji, lecz także skoncentrować się na zawartych w nim problemach i je zapamiętać. Musi mieć umiejętność ułożenia treści dydaktycznych w spójną, logiczną całość, zorganizowania optymalnego dla uczniów kontekstu przestrzennego i czasowego procesu edukacyjnego a także wytworzyć klimat efektywnej pracy, zachowując właściwe proporcje między nauką i odpoczynkiem.

A nauczyciel wf? On także coraz częściej pracuje jak sprawny menedżer. Zarządza zespołem klasowym, zarządza czasem, przestrzenią do ćwiczeń, przyborami, całym procesem dydaktyczno-wychowawczym. Wyznacza cele, zadania, planuje metody, formy zajęć, monitoruje i rozlicza z efektów. Jak w dobrym przedsiębiorstwie, z tą tylko różnicą, że szkoła to nie manufaktura – a jak już, to co najwyżej „fabryka” kreacji osobowości. Nauczyciel jak każdy kierownik musi przyjąć określony styl zarządzania. Który jest najbardziej odpowiedni? Na to pytanie odpowiada dr Paweł Fryderyk Nowak w „Magazynie Trenera”.

Interesujący jest także temat, o którym obecnie coraz głośniej się mówi, a mianowicie relaksacja w edukacji. Austriacki psycholog, Hubert Teml zauważył, że nauka relaksacji pojawia się w programie studiów, czyli edukacji osób dorosłych. Jednak rzadko widnieje ona na wcześniejszych etapach nauczania. Co więcej, ćwiczenia relaksacyjne nie tylko sprzyjają kształtowaniu osobowości młodego człowieka, ale również sprawiają, że praktykując ją lepiej dostrzegamy nasze otoczenie i działamy bardziej świadomie. Wspomagają one również proces uczenia się oraz osiągania poczucia wewnętrznego spokoju i odprężenia – tak ważnego np. w sporcie. Dlatego też w „Magazynie Trenera” Dominika Zapotoczna szczegółowo zajęła się relaksacją dla małych sportowców i to nie tylko teoretycznie, ale także praktycznie.

WARSZTAT TRENERA

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! Jeśli tyle masz do powiedzenia swojemu zawodnikowi, to ani on nie jest i nie będzie wygranym, ani ty nie zostaniesz motywatorem. Motywują na potęgę, od metra, na zawołanie i bez potrzeby już wszyscy. Jednak nie każdy zadaje sobie pytanie o skuteczność procesu motywacji i jego dostosowanie do zapotrzebowania sportowców. A tu kryje się prawdziwy skrót do sukcesu.

Piłka nożna to gra decyzji – bardzo wielu, podejmowanych w deficycie czasu, z uwzględnieniem licznych, dynamicznie zmieniających się parametrów. Dokonywanie właściwych wyborów jest ściśle uwarunkowane dostępnością informacji, na podstawie których możemy decydować. A to z kolei wymaga jak najlepszego wykorzystania dwóch zmysłów: słuchu i wzroku. Czy trening może wpływać na te dziedziny?

TRX to nowatorskie podejście do aktywności fizycznej umożliwiające wykonanie treningu wykorzystującego własny ciężar ciała niemalże w każdym miejscu i o każdej porze. Pomysłodawcą takiej formy treningu jest były amerykański komandos Navy SEALs Randy Hetrick. Docelowo TRX miał służyć żołnierzom do podtrzymania sprawności fizycznej w tzw. warunkach bojowych. TRX to trening w zawieszeniu, zwany TRX Suspension Trainer, obecnie cieszący się dużą popularnością nie tylko w jednostkach specjalnych armii USA, lecz także w służbach mundurowych, tj. policji,...

Gdy podróż na zawody przebiega przez różne strefy czasowe, sportowcy czasami odczuwają silne zmęczenie, irytację czy ból głowy i mają trudności z koncentracją. Te oraz wiele innych podobnych dolegliwości określanych terminem jet lag jest spowodowanych zakłóceniem naturalnego rytmu dnia i nocy.

Czy twoja prawa noga wie, co robi lewa? Najnowsze badania pokazują, że tak! Dzięki tej wiedzy możemy lepiej sterować treningiem, planować rehabilitację i poprawiać technikę czy zakres ruchu. Wszystko to może dać nam odpowiedni trening centralnego układu nerwowego.

Rozmowa z Jakubem Pieniążkiem, trenerem kolarstwa grupy Verva ActiveJet Pro Cycling Team, a także szkoleniowcem paraolimpijczyków na handbike’ach (m.in. Rafała Wilka) oraz triathlonistów (m.in. Kacpra Adama).

Aktywność fizyczna to jeden z trzech filarów decydujących o zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Pozostałe dwa to rzecz jasna dieta i sen. Nie można dać pierwszeństwa żadnemu z tej wielkiej trójki. Zaniedbanie jednego z tych czynników może bardzo mocno ograniczyć radość życia.

Pomiar wydolności fizycznej ma największe zastosowanie w sporcie do oceny zmian zachodzących w organizmie pod wpływem treningu. Stosuje się go również przy ocenie predyspozycji danej osoby do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych. W rehabilitacji i praktyce medycznej znacznie większe znaczenie ma natomiast pomiar tolerancji wysiłkowej. W celu jeszcze dokładniejszego zbadania organizmu człowieka można zbadać sprawność funkcjonowania np. układu krążenia lub oddechowego. Istnieje wiele metod pomiaru wydolności fizycznej i...

Trening medyczny to nowa forma terapii sportowej – unikatowe połączenie kompetencji trenera personalnego i fizjoterapeuty. Trening medyczny pozwala trenerowi zadbać o nasze indywidualne potrzeby, tak by nawet intensywne uprawianie sportu było bezpieczne i skuteczne niezależnie od wieku czy stopnia naszej sprawności.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Jednym z najważniejszych zadań trenera jest stworzenie zespołu z grupy indywidualności. Proces budowania drużyny nierzadko wiąże się z niełatwymi i niezrozumiałymi dla postronnego obserwatora decyzjami.

Wielokrotnie większość osób słyszała o tym, że tak naprawdę „każdy z nas jest inny”. Ale co to właściwie znaczy? Niezaprzeczalnie różnimy się między innymi temperamentem i osobowością. Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz relacji zachodzącej między poszczególnymi cechami temperamentu a efektywnością różnego rodzaju działań w sporcie.

Czego możemy nauczyć młodych zawodników podczas wspólnego oglądania imprez sportowych?. Oglądanie zmagań sportowych – czy to w telewizji, czy na żywo – to dla wielu młodych ludzi spora przyjemność, często związana z dużymi emocjami. Mają wtedy okazję podpatrywać swoich idoli w akcji, nierzadko u szczytu sportowej kariery. Mogą zobaczyć, jak się zachowują w różnych sytuacjach – jak się koncentrują, jak radzą sobie ze stresem i presją, jak współdziałają w zespole czy też jak przyjmują zwycięstwa i niepowodzenia.

DIETA SPORTOWA

Owoce i warzywa to niezwykle istotny składnik naszej diety. Stanowi on najważniejsze źródło błonnika, witamin, mikroelementów i innych składników pozytywnie oddziałujących na zdrowie. Ogół tych substancji z wyłączeniem włókna pokarmowego można określić zbiorczym terminem mikroskładników, gdyż ich bardzo mała ilość odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Większość z nich jest po prostu niezbędna do życia, a niedobór ma wiele negatywnych skutków.

Podaż witamin i składników mineralnych z dietą jest na tyle istotna, że ich naturalna forma pozwala na lepsze wchłanianie i zwiększa biodostępność tych substancji. Zapotrzebowanie na takie składniki jak witamina D i C, witaminy z grupy B, a także cynk, żelazo, magnez i wapń jest szczególnie podwyższone w przypadku osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną. A grupa tych ludzi, na szczęście, jest w Polsce coraz liczniejsza. Dlatego w tym i kolejnych numerach „Magazynu Trenera” przybliżę wam fakty na temat...

Beta-alanina to stosunkowo „świeże” odkrycie świata nauki. Jeszcze parę lat temu pisało się o niej niewiele, a nie mówiło prawie wcale. Z biegiem czasu i wraz z liczbą przeprowadzonych badań naukowych (na pacjentach klinicznych oraz z udziałem sportowców) stosunek do tego aminokwasu przeszedł swoistą transformację i aktualnie znacząca większość cenionych jednostek międzynarodowych zajmujących się żywieniem i dietetyką sportową uważa go za przydatny, a jego stosowanie za zasadne.

MEDYCYNA W SPORCIE

Zazwyczaj przez pojęcie metabolizmu określa się wszelkie reakcje chemiczne i procesy zachodzące w organizmie. Ich działanie pozwala na wzrost, rozwój i rozmnażanie komórek. Przy szybszym metabolizmie organizm szybciej odbudowuje się po wysiłku fizycznym, wydatkuje energię, rozbudowuje tkankę mięśniową i redukuje tkankę tłuszczową. U osób otyłych lub z nadwagą jest zazwyczaj spowolniony, dlatego przez aktywność fizyczną i stosowanie suplementów wzmagających termogenezę można ten proces w pewnym stopniu przyspieszyć.

MT INFO

“Rzeźnik. Historia kultowego biegu” – książka Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka to pewnego rodzaju kronika znanego biegu, ale nie tylko. To także rozważania na temat rozwoju podobnych biegów w Polsce.

Ze względu na zdrowie, samopoczucie, z myślą o zgrabniejszej figurze – oto powody, dla których coraz więcej Polaków ogranicza lub wyklucza cukier ze swojej diety. Sweet & Fit to w pełni naturalna, wegański zamiennik dla cukru i miodu.

Kilka sekund wystarczy, aby odszukać specjalistę i zacząć współpracę. Właśnie mija pół roku funkcjonowania Trenera GURU, liczącej już kilkuset użytkowników ogólnopolskiej wyszukiwarki łączącej trenerów, dietetyków i fizjoterapeutów ze sportowcami i amatorami aktywnego trybu życia.

Różnego rodzaju szkoleń czy studiów podyplomowych dla nauczycieli jest wiele, ale takich, które byłyby w pełni dopasowane (programowo i formą) do potrzeb nauczycieli wf jest znikoma ilość. A przecież nauczycieli wf tak samo obowiązuje wymóg podnoszenia kwalifikacji jak innych.

Walka z otyłością wśród dzieci trwa. Według Instytutu Matki i Dziecka w Polsce każdego roku będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadwagą i 80 tys. z otyłością. Zdaniem specjalistów za otyłość i nadwagę wśród dzieci odpowiedzialna jest zła dieta i brak ruchu, ale problem jest o wiele bardziej złożony.

Umiejętność koncentracji uwagi można trenować na wiele różnych sposobów. Wiele ćwiczeń fizycznych może być uzupełnionych o niewielki element i w ten sposób stać się bardzo dobrym zadaniem na koncentrację. Trening relaksacyjny to istotny element w trenowaniu tej umiejętności, ponadto rozwijający świadomość ciała i będący skuteczną metodą radzenia sobie ze stresem.

Najnowsze wydania Edukacji Zdrowotnej, Wychowania Fizycznego w Szkole oraz magazynu DIETA&TRENING, jak zwykle zawierają wiele interesujących materiałów przydatnych nie tylko w codziennej pracy trenera czy też nauczyciela wf, ale także informacje branżowe, rozmowy z profesjonalistami w konkretnych dziedzinach, inspirujące rozwiązania zawodowe, wskazówki i porady dla tych wszystkich, którzy preferują zdrowy i aktywny tryb życia.

Skarpetki Trekking Silverwool Deodorant® z kolekcji InMove® mają specjalną, profilowaną konstrukcję trójwarstwowego frotté, które amortyzuje wstrząsy podczas intensywnego chodzenia, biegania, chroniąc całą stopę. Specjalna konstrukcja cholewki, czyli ściągacza skarpetki, i niewielka domieszka nowoczesnej Lycry® w składzie sprawiają, że dopasowują się świetnie do nogi, przylegając do niej jak druga skóra.

FITNESS

Wielu trenerów, instruktorów fitness i nauczycieli wychowania fizycznego w codziennej pracy posiłkuje się własnym doświadczeniem, przykładami ze swojego życia czy treningów sprzed lat. Polecają dietę, którą sami stosują czy metody treningowe, które w ich przypadku dały jakiś efekt. Czy to dobry pomysł?

Według Słownika Języka Polskiego PWN „harmonia” oznacza: „wzajemne dopełnianie się, właściwe proporcje”. Otóż bez harmonii organizm ludzki (i nie tylko on) szwankuje, odmawia posłuszeństwa, ulega kontuzjom, poddaje się chorobom, słabnie, nie rozwija swoich pełnych możliwości, nie spełnia zachcianek naszej woli ani nie reaguje na bodźce i sygnały w taki sposób, jak powinien, na jakim nam zależy. Do braku równowagi dochodzi między innymi wtedy, gdy w swoim rozwoju za mocno skupiamy się na jednej cesze...

FELIETON

4 lata temu EURO 2012 w Polsce wniosło świeży powiew emocji sportowych. Mamy dobrą infrastrukturę drogową, nowe stadiony i wiele inwestycji powstałych przy tej okazji. Do tego odbyły się konferencje nt. sportowego prawa piłkarskiego, rozwój wolontariatu sportowego, jednym słowem – zyski. Kibicowaliśmy naszym.

WF W SZKOLE

Umiejętność zrelaksowania się jest współcześnie coraz bardziej pożądana i głośno mówi się o konieczności odpoczynku od codziennej gonitwy, odcięcia się od świata i zadbania o siebie. Często ludzie mają mylne pojęcie odnośnie do tego, czym jest relaks, na szczęście naprzeciw wychodzą nam różne poradniki dostępne na rynku. Praktykowanie relaksacji sprzyja lepszemu radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, poprawie samopoczucia i zdrowia oraz regeneracji organizmu.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Dobry nauczyciel wychowania fizycznego pracuje jak sprawny menedżer. Zarządza zespołem klasowym, czasem, przestrzenią do ćwiczeń, przyborami, całym procesem dydaktyczno-wychowawczym. Wyznacza cele, zadania, planuje metody, formy zajęć, monitoruje i rozlicza z efektów. Jak w dobrym przedsiębiorstwie, z tą tylko różnicą, że szkoła to nie manufaktura, a co najwyżej „fabryka” kreacji osobowości. Nauczyciel – jak każdy kierownik – musi przyjąć określony styl zarządzania. Który jest najbardziej odpowiedni?