Zacznijmy od podstaw

Ostatnio wiele się dyskutuje na temat rozwiązań, prowadzących do podniesienia poziomu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, zachęcenia do uprawiania sportu oraz poprawy jakości lekcji wychowania fizycznego. My od lat twierdzimy, że wszystko zaczyna się w szkole i w domu. Bez odpowiedniego nastawienia, wychowania, dobrych wzorców, a później bez atrakcyjnych lekcji w szkole niewiele uda nam się zdziałać. Ważne jest, aby nie było przyzwolenia na zwolnienia z zajęć wf, ważne, żeby zajęcia były atrakcyjne i dawały każdemu dzieciakowi bez względu na warunki fizyczne możliwość realizacji sportowej, bez względu na wzrost, wagę, szybkość itp.

Ogromnie ważną rolę pełni także sprawna komunikacja na lekcjach wf czy podczas treningu. Szczególnie zajęcia ruchowe wymagają sprawnej komunikacji, która nie powinna polegać na pokrzykiwaniu, tylko powinna być wypracowanym systemem znaków i sygnałów. Na lekcjach matematyki czy języka polskiego może być cicho, na lekcji wychowania fizycznego hałasu raczej nie sposób uniknąć. W zajęciach ruchowych bardzo często mamy do czynienia z rywalizacją, a z niej rodzą się spore napięcia emocjonalne. Jak są emocje, to są i wybuchy przeróżnych dźwięków towarzyszących radości i złości. To na zajęciach ruchowych dziecko swobodnie może rozładować energię, może się wykrzyczeć. Przecież tę funkcję bezpiecznego wyszalenia się w ramach prawidłowego rozwoju psychofizycznego mają pełnić m.in. zajęcia sportowe – twierdzi nasz ekspert dr Paweł F. Nowak w artykule Krzyczeć czy nie krzyczeć, czyli o sztuce operowania głosem. Naszym zdaniem to niezwykle ważny element lekcji bardzo często pomijany w dyskusjach.

Mylnie sądzimy, że krzycząc rozwiążemy problem. Uciszamy uczniów, dyscyplinujemy, motywujemy do większego zaangażowania. Niektórzy trenerzy uważają, że jak nie nakrzyczą, nie przestraszą, to nie podporządkują sobie zawodnika, nie zmotywują prawdziwie do treningu. Niestety, krzyk nie ma takiej siły sprawczej, jaką mu się potocznie przypisuje. Musimy być świadomi, że strategie mogą być naprawdę skrajnie różne, można milczeć i rzucać zimne wrogie spojrzenia, by uzyskać dokładnie ten sam efekt, co krzycząc.

WARSZTAT TRENERA

Wariat? Prowokator? Inny szatan? Przecież ten tytuł kupy się nie trzyma i za chwilę ktoś napisze, że w tenisa gramy bez rakiet, a w hokeja bez łyżew – mógłby całkiem logicznie pomyśleć Czytelnik i ze wzruszeniem ramion/wstrętem/zdziwieniem/ochotą wysmarowania listu do naczelnego (do wyboru) przewrócić na kolejną stronę. Jeśli jednak ktoś nadal czyta, to znaczy, że dał temu szaleństwu kredyt zaufania. Spokojnie, nie zawiodę.

Ideą treningu plyometrycznego jest maksymalne skrócenie czasu potrzebnego do przejścia z fazy skurczu ekscentrycznego do fazy skurczu koncentrycznego mięśnia. Cykl rozciągnięcie – skurcz prowadzi do wyzwolenia siły eksplozywnej, której wielkość jest ściśle zależna właśnie od szybkości jej wygenerowania. Wiąże się to z tym, że przebywanie przez dłuższy czas w fazie pośredniej (tzw. amortyzacji) prowadzi do rozproszenia energii elastycznej, przez co uzyskiwany efekt będzie zdecydowanie mniej zadowalający. Celem tego typu...

Staw barkowy ma największy zakres ruchu spośród wszystkich stawów ludzkiego ciała, dlatego bardzo ważne jest, aby współpracujące z nim mięśnie były odpowiednio silne i skoordynowane. Warto wiedzieć, że nawet kilkanaście procent kontuzji w sporcie dotyczy właśnie obręczy barkowej. Są one powodowane głównie urazami bezpośrednimi, a także ruchami ponad głowę.

Dziś siłownie wypełniane są po brzegi nowiutkimi maszynami, reprezentującymi coraz to bardziej „innowacyjne” podejście do sportów siłowych. Coraz częściej odchodzi się od „tradycyjnych” technik treningu na rzecz maszyn. Klasyki, bez których kiedyś nie wyobrażano sobie porządnego wycisku, idą w niepamięć. „Trenerzy” na siłowniach mają opanowaną technikę użytkowania urządzeń, nie wiedzą natomiast, czym jest martwy ciąg. Co zatem jest dobrym wyjściem – wybierać wolne obciążenia czy też maszyny?

Realizując trening w terenie silnie zurbanizowanym, narażamy swój organizm na silne działanie spalin i innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. W dni, w których stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest bardzo wysokie, warto zrezygnować z treningu lub biegać w specjalnej masce chroniącej przed szkodliwym pyłem.

Aby być szybszym i wytrzymalszym niezbędna jest siła. Nie oznacza to wcale spędzenia setek godzin na siłowni, podnoszenia coraz to większych ciężarów i upodabnianiem się do strongmanów. Przyrost masy mięśniowej powinien iść w parze ze spadkiem tkanki tłuszczowej i zwiększeniem możliwości wysiłkowych. To jest kluczem do sukcesu w sportach wytrzymałościowych i drodze do smukłej, sportowej sylwetki, czyli marzenia większości kobiet

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

W sportach drużynowych wiele mówi się o tak zwanym zjawisku syntonii, czyli o sytuacji, w której grupa osób/zespół może osiągnąć o wiele więcej niż jednostka. Samo rozwinięcie akronimu TEAM (Together Everyone Achieves More) wskazuje, że razem można stworzyć jeden organizm, który jest czymś więcej niż tylko sumą zawodników. Jednocześnie zauważamy, że nie każdy zespół osób pracujących razem potrafić działać efektywnie i realizować wyznaczone cele. Jednym z ważnych elementów sukcesu,...

Współcześnie trudno jest wyobrazić sobie sport i aktywność fizyczną bez udziału muzyki, bez względu na to, czy mowa o sporcie amatorskim czy wysoko wykwalifikowanym. Dobrze wykorzystana muzyka może być niczym legalny doping. W jaki sposób wpływa ona na wykonanie sportowe? Jak korzystać z siły dźwięków i na jakie efekty można liczyć

Kluby zbyt często decydują się na skorzystanie z usług w dziedzinie psychologii sportu i treningu mentalnego dopiero wtedy, gdy coś kompletnie nie idzie i jest już naprawdę źle. Czasami wydaje mi się, że psychologia sportu jest postrzegana przez zarządy i trenerów jako ostatnia deska ratunku. Zupełnie jakby psycholog sportu czy trener mentalny był jakimś szamanem, lekiem na całe zło, gdy wszystko inne zawiedzie. Jednak interwencje kryzysowe nie zawsze zadziałają z takim skutkiem, jakbyśmy chcieli.

DIETA SPORTOWA

Są suplementy, których działanie poparte jest rzetelnymi badaniami i takie, których skuteczność zależy od siły woli i wiary. Zamiast ufać na słowo, bierzemy pod lupę trzy aminokwasy: glutaminę, cysteinę oraz beta alaninę.

Czym jest paleo? Skąd wzięła się idea diety łowiecko-zbierackiej, jak wpływa ona na organizm i przede wszystkim, czy jest to dieta uniwersalna?

MEDYCYNA W SPORCIE

Oczywista odpowiedź: zapewnia odpoczynek i regenerację organizmu, ale to zbyt ogólne stwierdzenie. To tak, jakby powiedzieć, że oddychamy po to, by się nie udusić, a jedzenie to czynność chroniąca przed zagłodzeniem.

Melatonina, a właściwie N-acetylo-metoksytryptamina to hormon naturalnie wytwarzany w naszym organizmie – specyficzny, ale wykazujący wielokierunkowe działanie. Zazwyczaj kojarzymy go z możliwością regulacji rytmu okołodobowego, a więc cyklu snu i czuwania, dlatego nazywana jest też hormonem ciemności.

MT INFO

Nowe na rynku czasopismo Wydawnictwa EXPLANATOR – EDUKACJA ZDROWOTNA – czyli jak skutecznie uczyć i wychowywać dla zdrowia!

New Balance Vazee Rush to buty uniwersalne pod względem użytkowania. Nadają się na codzienne treningi, i na starty w dłuższych zawodach z racji na ich niewielką wagę i amortyzację.

Sok z pomidorów jest dobry o każdej porze roku. To sycąca propozycja nawet dla tych, którzy dbają o linię. Sok pomidorowy wyróżnia się spośród serii Ogrodów Natury swoim wytrawnym smakiem. 

W całościowym przygotowaniu do treningów nie powinniśmy nigdy zapominać o tym, jak ważna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie podstawowych badań czy testów wydolności. – Wtedy zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji lub przeciążenia np. serca, które mogą wykluczyć dalsze treningi lub przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

Jednym ze sportów outdoorowych jest bieganie – to sport łatwo dostępny i generalnie przynoszący dużo korzyści. Jednak niesie ze sobą także ryzyko kontuzji.

Jabil Circuit wprowadziła na rynek wzorcowy projekt inteligentnej odzieży Peak+ ze zintegrowanymi narzędziami do pomiaru pracy serca. Choć Peak+ z wyglądu przypomina zwykłą odzież sportową, to w rzeczywistości składa się z wielu elementów tworzących inteligentny system.

Wzbudzenie motywacji do uprawiania aktywności fizycznej i sportu jest tematem, który warto często poruszać i dyskutować o nim. My proponujemy 12 zasad do zapamiętania:

Bieganie. Kobieca strona mocy to poradnik dla kobiet, które miewają słabsze chwile, ale potrafią być bohaterkami, dla których nie ma ograniczeń.

W najnowszym wydaniu Wychowania Fizycznego w szkole nauczyciele zabierają głos w debacie ogólnopolskiej „Kształcenie dzieci i młodzieży w ramach zajęć wychowania fizycznego”.

WYWIAD MT

Rozmowa z Martą Frankel, instruktorką Zumba fitness, rekreacji ruchowej, animatorką dziecięcą, ambasadorem MBW.

FITNESS

Jakie korzyści płyną z wykonywania treningu z wirtualnym trenerem? Po pierwsze, możemy włączyć film w Internecie lub z płyty DVD w najbardziej dogodnym dla nas momencie, bez względu na to, czy będzie to godzina 5:00 nad ranem czy 23:00 wieczorem. W każdej chwili film taki możemy zatrzymać, cofnąć i odtworzyć ponownie, wyłączyć czy ustawić kolejny i zacząć w dowolnym momencie. To jeden z najmocniejszych argumentów za ćwiczeniami z wirtualnymi trenerami. Kolejnym plusem tego typu filmów jest ich dostępność. Każdy może zacząć swoją...

RYNEK

Oferta zajęć zależy przede wszystkim od infrastruktury szkoły. Zdecydowana większość szkół, w których przeprowadzono badanie, dysponuje salą gimnastyczną (88%) oraz boiskiem zewnętrznym do sportów zespołowych (87%). Nieco ponad jedna trzecia (37%) szkół posiada instalacje zewnętrzne do treningu lekkiej atletyki (np. piaskownicę do skoku w dal, bieżnię itp.).

PRAWO SPORTOWE

Obowiązek ubezpieczenia zawodnika spoczywa na klubie sportowym będącym członkiem polskiego związku sportowego, a w przypadku zawodnika kadry narodowej – na polskim związku sportowym.

FELIETON

W szkole marzy mi się taki program, który będzie nie tylko programem ogólnorozwojowym w nazwie, ale da możliwość zapoznania się z wieloma dziedzinami sportu (wzorem np. USA czy Francji). Wychwyćmy sportowe talenty i je wspierajmy, bo jak nie w szkole, na pierwszym polu rozwijających się umiejętności lub „objawienia się sportowych umiejętności”, to gdzie? UKS-y i kluby to II etap rozwijania talentów sportowych i uprawiania sportu.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Z pedagogicznego punktu widzenia powszechnie przyjmuje się, że w szkole lepiej głosu nie podnosić, tym bardziej na kogoś, kto się uczy. Jednak są sytuacje, w których nauczyciel musi głośniej komunikować, a nawet znacznie zmienić ton głosu. To w dużej mierze sytuacje zagrażające bezpieczeństwu. Szczególnie zajęcia ruchowe wymagają sprawnej komunikacji, która nie powinna polegać na pokrzykiwaniu, tylko powinna być wypracowanym systemem znaków i sygnałów.