Jak twierdzą eksperci Magazynu Trenera, obecnie, w świetle naukowych teorii, wychowanie fizyczne nie jest określane jako droga go sportu wyczynowego, lecz do powszechnej masowej rekreacji, nakierowanej na zdrowie i satysfakcję z osiągania indywidualnych sukcesów, na miarę własnych możliwości. Aby zatem tę koncepcję urzeczywistnić, wychowanie fizyczne musi stać się procesem nakierowanym przede wszystkim na kształtowanie postaw, nastawień, zamiłowań i prozdrowotnych nawyków. To korygowanie osobowości jest celem głównym wychowania fizycznego, a nie tylko kształtowanie sprawności ciała. Dlatego tak ważna jest edukacja zdrowotna. Oczywiście, aby być dobrym edukatorem zdrowia należy mieć nie tylko szerokie kompetencje pedagogiczne, ale także umiejętności w pozytywnym przekazywaniu wiedzy na temat określonych nawyków i zachowań.

Dobrze jest, jeśli takimi edukatorami zdrowia są nauczyciele wf, trenerzy, gdyż posiadają naturalne cechy osobowościowe bardzo przydatne w tej dziedzinie. Inaczej mówiąc, lider zdrowia musi umieć skutecznie zmotywować, przekonać, pobudzić do pracy nad sobą – nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy w tej dziedzinie mają spore doświadczenia i umiejętności.

Już niedługo na rynku ukaże się nasze nowe czasopismo Edukacja Zdrowotna – narzędzia promocji zdrowia (www.edukacjazdrowotna.pl), chcemy bowiem silnie włączyć się w ten obszar kształtowania postaw prozdrowotnych młodzieży. Tym samym wokół Magazynu Trenera udało nam się zbudować profesjonalną platformę narzędzi skierowanych bezpośrednio do szkół, nauczycieli wf, trenerów (także personalnych) – są to czasopisma Wychowanie Fizyczne w szkole (www.wychowanie-fizyczne.pl), Dieta&Trening (www.dietatrening.pl) oraz najnowszy magazyn Edukacja Zdrowotna. Razem z Magazynem Trenera stanowią one doskonałą pomoc w codziennej pracy nauczyciela wf i trenera.

Dodatkowo nasi prenumeratorzy mają możliwość zapoznania się z wieloma praktycznymi rozwiązaniami i informacjami przygotowanymi specjalnie dla nich na stronach internetowych czasopism. Te materiały znajdują się w dedykowanych prenumeratorom strefach. Naprawdę, szkoda byłoby nie skorzystać z tych możliwości.

WARSZTAT TRENERA

Widoczność sześciopaku to bardzo pożądana cecha. W dużym stopniu świadczy o naszej aktualnej formie, szczególnie w odniesieniu do zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Nie każdy jednak wie, czym charakteryzuje się skuteczny trening mięśni brzucha i jak go wykonywać. Jak często i jak intensywnie należy stymulować ten rejon? Od czego tak naprawdę zależy wygląd mięśni brzucha? Przedstawiamy prawdę i rozprawiamy się z mitami.

Trening obwodowy to jedna z najważniejszych metod wykorzystywana w treningu sztuk walk. Jego ogromną zaletą jest wszechstronny rozwój adepta. Poprzez taki rodzaj treningu zwiększamy odporność organizmu na zmęczenie, pracujemy nad poszczególną techniką walki, ale przede wszystkim rozwijamy cechy sprawności fizycznej zawodnika, tj. siłę mięśniową, wytrzymałość, szybkość, zwinność, koordynację ruchową.

Futbol to bardzo prosta gra, dopóki nie postaramy się naprawdę jej zrozumieć. Dopiero wtedy odkrywa dla nas swoje subtelności i szczegóły, które – tak, tak, klasycy mają rację – decydują o tym, że jednych zapamiętujemy jako zwycięzców, a drugich... No właśnie, kim właściwie byli ci drudzy?! Takim newralgicznym szczegółem przesądzającym o piłkarskim być albo nie być są fazy przejściowe.

Doskonale znani kibicom piłki nożnej Jürgen Klopp, Manuel Neur, Jakub Błaszczykowski czy alpejczyk Felix Neureuther – co ich łączy? Przekonanie, że Life Kinetik pomogło im w pracy nad sukcesem w sporcie. A mowa o koncepcji programu, w którym tradycyjne podejście do przygotowania zawodnika jest często w cieniu pracy z pozoru kompletnie niezwiązanej z zachowaniami typowymi dla danej dyscypliny. Jak to możliwe?

Na różnych etapach kariery zawodowej trener ma różne cele działania i atuty. Doświadczenie jest niewątpliwym walorem i stanowi przewagę nad konkurencją, którą trzeba wykorzystać. Mimo to nierzadko zdarza się, że instruktorzy czy trenerzy w wieku 40 lat i więcej jedynie podglądają to, co robi młodzież i nieśmiało starają się ją naśladować.

Rasmus Ankersen to człowiek, który dla spełnienia swoich marzeń był w stanie poświęcić wszystko. Ten dobrze zapowiadający się duński trener porzucił pracę i za ostatnie pieniądze udał się w podróż dookoła świata, by poznać sześć najbardziej wyjątkowych (jego zdaniem) „kopalni sportowych talentów”

Trener mentalny, psycholog sportowy współpracujący z drużyną czy zawodnikiem to coraz bardziej popularna praktyka w Polsce. Kluby dużo chętniej i śmielej decydują się na wykorzystanie wiedzy i umiejętności psychologicznych do wzmocnienia swoich zawodników i wspierania ich wszechstronnego rozwoju. Co może dać taka współpraca, o czym warto pamiętać, a przede wszystkim jak ją zorganizować – opowiem na podstawie doświadczeń zdobytych podczas pracy z drużynami siatkówki męskiej i kobiecej piłki ręcznej.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Prezentujemy praktyczne ćwiczenia sprawdzające, umożliwiające doskonalenie umiejętności skupiania uwagi. Wszystkie moje propozycje są przedstawione w formie gier, zabaw i wyzwań, które można z powodzeniem wprowadzać w treningu mentalnym zawodników. Każde ćwiczenie jest opisane i opatrzone krótkim autorskim komentarzem odnośnie do tego gdzie, kiedy i z kim można je wykorzystać. Czasem podaję także alternatywne formy wykonania danego ćwiczenia. Każde ćwiczenie może zostać zrealizowane pojedynczo, aby jednak uzyskać wymierny...

Często można usłyszeć opinię, że wynik sportowy zależy od bardzo wielu czynników: od przygotowania zawodnika — zarówno fizycznego, technicznego, taktycznego, jak i mentalnego — po (w wielu dyscyplinach) warunki pogodowe czy zachowanie i formę przeciwników. Poszczególne i charakterystyczne dla danej dyscypliny elementy składające się na osiągnięcie celu przez sportowca można by długo wymieniać.

W idealnej sytuacji powinno się w nim znaleźć wystarczająco dużo miejsca na naukę (rozwój), pracę, rodzinę, znajomych, hobby, aktywność fizyczną i odpoczynek. Planowanie jest tu oczywiście kluczowe i niezastąpione. Niestety, nawet najlepszym organizatorom własnego czasu (patrz: autor tego felietonu) nie zawsze udaje się utrzymać stan perfekcyjnej równowagi. Po prostu określamy sobie różne priorytety i według własnego uznania realizujemy je, często kosztem innych, czasami nawet istotniejszych dla nas rzeczy. Pilne ustępuje...

DIETA SPORTOWA

O witaminie C słyszał z pewnością każdy z nas. Kwas askorbinowy, bo o nim mowa, występuje naturalnie w roślinach i organizmach wielu zwierząt. Ludzie i niektóre zwierzęta witaminę C muszą mieć dostarczoną w pożywieniu. Do niedawna jej rola nie była do końca poznana. Nie ma też zgodnych opinii co do poziomu zapotrzebowania na tę witaminę. Każdy rok przynosi nowe doniesienia naukowe, również w dziedzinie dietetyki.

Stan zapalny jest naturalną reakcją obronną komórek organizmu na czynniki patogenne i uszkadzające komórki (np. infekcje chroniczne, bakteryjne i wirusowe, reakcje autoimmunologiczne, szok termiczny, promieniowanie, np. UV oraz ciała obce, np. azbest). Jeśli zostaniemy ukąszeni przez osę, w tym miejscu pojawia się opuchlizna; jeśli się uderzymy, ciało reaguje powstaniem zaczerwienienia i siniaków; po ciężkiej fizycznej pracy bolą nas mięśnie – to właśnie przykłady stanów zapalnych.

Sporty siłowe to zbiór dyscyplin, których zawodnicy bezsprzecznie najbardziej przykładają się do diety i suplementacji. Dotyczy to przede wszystkim sportów sylwetkowych. Są one głęboko zakorzenione w dyscyplinach siłowych i głównym sportowym narzędziem jest w nich trening oporowy. To właśnie w sportach sylwetkowych (kulturystyka, fitness sylwetkowe i plażowe) dieta jest wskazywana jako 70% sukcesu. Nie można tego porównać z żadną inną profesjonalną aktywnością fizyczną. Suplementacja to tak naprawdę integralna...

Od wielu lat trwają badania i spory na temat odpowiedniej podaży białka w ciągu dnia, o jego maksymalnej, minimalnej, a wreszcie optymalnej ilości w jednym posiłku czy w końcu o samej funkcji protein spożywanych w codziennym menu.

MEDYCYNA W SPORCIE

Menstruacje towarzyszą kobietom od okresu dojrzewania do menopauzy. Są zjawiskiem fizjologicznym, dobrze poznanym. Niby wszystko o miesiączce wiadomo, a jednak jest wiele pytań dyskusyjnych: Czy w czasie miesiączki można uprawiać sport? Czy każda zmiana jej charakteru świadczy o problemach ze zdrowiem? Są jakieś obowiązujące zasady przy wyborze środków higienicznych dla sportsmenek?

MT INFO

Z roku na rok zainteresowanie triathlonem wzrasta, a organizatorzy tego typu zawodów nie mogą narzekać na brak uczestników. Tegoroczny JBL Triathlon Sieraków odbędzie się w ostatni weekend maja, czyli 28–29 maja 2016 roku. To jedne z pierwszych tego typu dużych zawodów w sezonie, otwierające cykl imprez triathlonowych ENEA Tri Tour.

Zinédine Zidane powoli wprowadza swoją metodykę pracy w Realu Madryt – donosi prasa hiszpańska.

W najnowszym wydaniu Wychowania Fizycznego w szkole wiele praktycznych konspektów i rozwiązań uatrakcyjniających lekcje wf, m.in.: dla liceum – Fitness, ćwiczenia siłowe – ćwiczenia przygotowujące do sezonu narciarskiego gimnazjum, dla gimnazjum – Piłka nożna – doskonalenie gry 1 × 1 w ataku, Zabawy i gry bieżne – kształtowanie wydolności fizycznej.

Garmin Quatix 3 to smartwatch do sportów wodnych, który bezprzewodowo łączy się z siecią NMEA 2000 i zgodnymi urządzeniami pokładowymi, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do parametrów rejestrowanych przez kompatybilne czujniki. Na nadgarstku sprawdzą prędkość, głębokość, temperaturę, parametry wiatru i inne dane.

Wykorzystanie komputera w pracy nauczyciela wychowania fizycznego nie sprowadza się tylko do pisania scenariuszy lekcji, przygotowania dyplomów na sportowe wydarzenia szkolne czy jako efektowny środek dydaktyczny, podnoszący atrakcyjność sposobu nauczania. Rozwój współczesnego nauczyciela opiera się przede wszystkim na ciągłym poszukiwaniu nowych metod, form oraz środków swojej pracy.

W dniach 4-5 grudnia 2015 roku w Pomorskim Parku Naukowo­-Technologicznym Gdynia odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum pt. „Wyprawa II w Sporcie Pozytywnym – Droga na Biegun Mistrzostwa”. Wydarzenie to zorganizowały Uniwersytet SWPS oraz Fundacja Sportu Pozytywnego.

WYWIAD MT

rozmowa z Krzysztofem Rachwalskim — trenerem Reprezentacji Polski Seniorek w Hokeju na Trawie.

PRAWO SPORTOWE

Wyróżniamy dwa zasadnicze modele organizacji sportu: europejski i północnoamerykański. Pierwszy bazuje na strukturze zbudowanej na wzór piramidy. Jej podstawę tworzą kluby sportowe. Na następny poziom składają się zrzeszenia (federacje) regionalne. Trzeci poziom to zrzeszenia (federacje) obejmujące cały kraj (narodowe). Na szczycie piramidy funkcjonuje federacja europejska1.

FELIETON

Bycie na specjalnej diecie – z podkreśleniem, że służącej poprawie zdrowia i wpisującej się w naszą życiową zmianę stylu życia – jest po prostu modne. Nierzadko jest dopełnieniem treningu albo celem samym w sobie. Wierzymy, że diety bezglutenowe i bezmięsne są dla nas idealne. Więcej czasu i energii poświęcamy na przeczytanie w Internecie wszystkiego, co się da, o zdrowej diecie niż na faktyczne zadbanie o własne zdrowie – choćby zdiagnozowanie swojego organizmu. Wolimy wierzyć serwisom tematycznym niż wynikom badań lekarskich.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

W kontekście obserwowanego na całym świecie kryzysu szkolnego wychowania fizycznego, należy zauważyć, że w Polsce wcale nie jest z tym najgorzej. Jesteśmy liderami w Europie, jeżeli chodzi o obowiązkowy godzinowy wymiar lekcji wychowania fizycznego w tygodniu. Ale czy tak będzie zawsze?

W świecie sportu jest wiele sławnych sportowych rodzeństw (siostry Williams, bracia Kliczko, siostry Radwańskie), rodzinne powiązania trener-zawodnik (Paul Ince trenujący syna Toma w Blackpool; Peter – ojciec i trener Steffi Graf) lub przypadki, gdy jabłka padają niedaleko od jabłoni, czyli dzieci idą w ślady rodziców (na przykład Kevin, syn Laurenta Tillie byłego siatkarza, obecnie trenera męskiej francuskiej reprezentacji). Co dla młodego człowieka oznacza, że jego rodzic jest utytułowanym sportowcem?