Coraz więcej badań wskazuje na to, że stajemy się społeczeństwem bardziej aktywnym, zaczynamy dbać o zachowanie dobrej formy, staramy się jeść zdrowo i generalnie chcemy prowadzić zdrowy tryb życia. Cieszy zwłaszcza fakt, że pierwszy raz od ośmiu lat nie przybyło nastolatków z nadwagą. Zdrowiej się odżywiają, częściej ruszają i rozsądniej korzystają z komputera i TV – wynika z raportu Instytutu Matki i Dziecka. Okazuje się, że odsetek młodzieży z nadwagą już teraz zaczyna spadać. Dla porównania – w 2010 roku 17 proc. badanych 11–15latków miało nadwagę, teraz – 14,8 proc.

Nic więc dziwnego, że z roku na rok organizuje się coraz więcej otwartych imprez sportoworekreacyjnych, które rozwijają określone dyscypliny sportu, a także kreują aktywny, sportowy styl życia. Biegacze, kolarze, triathloniści, miłośnicy nart biegowych czy łyżworolek zachęcani są nie tylko do treningu, ale i do częstych startów – pisze w Magazynie Trenera Paweł. F. Nowak.

Z drugiej jednak strony bardzo często zapominamy o odpowiednim przygotowaniu się do wybranej dyscypliny – pod względem zdrowia i właściwego treningu. I znowu powołując się na badania okazuje się, że zaledwie 4% ankietowanych odbyło konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą (3%) lub z trenerem danej dyscypliny (6%), co więcej zaledwie 3% osób uprawiających sport wykonało jakiekolwiek badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej.

A przecież regularna aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim przemyślana i, co ważne, bezpieczna pod względem zdrowotnym. Aby przekonać się co możemy, a czego nie, zanim zaczniemy codziennie biegać, pływać czy trenować crossfit, pomyślmy o diagnostyce i odpowiednim treningu. Np. o testach sprawności funkcjonalnej FMS, o których piszemy w Magazynie Trenera. Na podstawie ich wyników trener zweryfikuje zakres ruchomości naszych stawów i poczucie równowagi. To pomaga w ukierunkowaniu treningu na wzmocnienie słabszych partii ciała i zapobieganiu kontuzjom i ciężkim urazom wykluczającym aktywność.

Chodzi bowiem o to by hasło Sport to zdrowie – było prawdziwe. Nie ważne czy wybieramy bieganie, rower, pływanie czy inne formy ruchu – nasz organizm powinien być gotowy na nowe wyzwania, a my świadomi granic możliwości wydolnościowych.

WARSZTAT TRENERA

O dobrotliwym wpływie seksu na wiele aspektów naszego życia powiedziano już niemal wszystko. A jak jest w sporcie? Pomaga czy przeszkadza, zwiększa wydolność czy jednak odbija się na formie – badania na ten temat trwają od lat, ale nie przynoszą jednoznacznych wniosków.

Gra w obronie? A co tu jeszcze można napisać? Jest bramka, przed nią bramkarz, a do tego jeszcze dziesięciu graczy, którzy muszą zrobić wszystko, na co pozwalają przepisy, aby piłka nie znalazła się w siatce. Kropka i na boisko, panowie! Albo może spróbujmy zastanowić się, czym w gruncie rzeczy jest gra bez posiadania w piłce nożnej i jakie są jej obecne uwarunkowania?

To tylko kwadrans. Na boisku piłkarze spędzają podczas meczu sześciokrotnie więcej czasu. Jednak w trakcie tego krótkiego interludium w samym środku zawodów trener uzyskuje jedyną szansę w czasie meczu, aby przyciągnąć pełną uwagę swoich zawodników. I nie może tego momentu zmarnować.

Prawidłowe odżywianie w sporcie wyczynowym jest podstawą osiągania sukcesów. Sprawność działania organizmu człowieka jako kompleksu układów jest silnie uzależniona od stałych zbilansowanych dostaw makro – i mikroelementów, witamin, a także płynów. W zależności od wykonywanego wysiłku, warunków pogodowych czy indywidualnych uwarunkowań określa się indywidualne zapotrzebowanie niezbędne do zapewnienia optymalnego poziomu energii.

O endorfinach słyszał chyba każdy z nas, a nawet jeśli nie, to pewnie nieraz zdarzyło się nam odczuć ich działanie na własnej skórze. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego w naszym organizmie syntetyzowane są przeróżne substancje, które według najnowszych teorii naukowych zostały stworzone przez ewolucję po to, aby zachęcić nas do aktywności fizycznej.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Zarówno zawodnicy, jak i trenerzy budują swoją drogę zawodową głównie na podstawie własnych doświadczeń i zdobytej wiedzy. To, o czym warto pamiętać na początku kreowania tej drogi, to filozofia pracy, wartości i zasady, którymi będą się kierować. Stanowią one fundament dalszej efektywnej pracy, a ich świadomość zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa, w kon­sekwencji powodując pewność siebie zawodnika lub trenera, dając opanowanie i spokój w momentach kryzysowych. Aby wykształcić indywidualną filozofię pracy, a także...

Kiedy kończyłem pisać ten artykuł, trwały mistrzostwa Europy 2015 w koszykówce mężczyzn. Pierwszy półfinał to był prawdziwy dreszczowiec. Gospodarze turnieju i obrońcy tytułu – Francuzi podejmowali mocno osłabionych Hiszpanów. Pod koniec dogrywki Hiszpanie prowadzili 3 punktami, ale Victor Claver sfaulował rzucającego za trzy punkty Nicolasa Batuma, niskiego skrzydłowego z Charlotte Hornets. Na zegarze zostało ostatnie piętnaście i pół sekundy dogrywki. Do tego momentu Batum rozgrywał świetne zawody. Z 14 punktami...

MEDYCYNA W SPORCIE

Wiele osób sądzi, że bez dostarczania organizmowi mięsa nie można intensywnie trenować, a sportowcy wegetarianie są słabsi i gorzej umięśnieni. To nieprawda. Niezależnie od tego, czy mówimy o rekreacji, czy o uprawianiu sportu na najwyższym światowym poziomie, dieta wegetariańska w żaden sposób nie ogranicza naturalnego talentu i nie wpływa negatywnie na osiągnięcia sportowe.

Dieta współczesnego człowieka stanowczo odbiega od założeń diety wzorcowej, spełniającej wszystkie nasze potrzeby, wystarczająco obfitującej w każdy z mikro – i makroskładników. Zbyt często ilość dostarczanej energii, tłuszczy (szczególnie szkodliwych WNKT o konfiguracji trans czy kwasów tłuszczowych omega-6) czy oczyszczonych węglowodanów jest zbyt wysoka w porównaniu z naszym zapotrzebowaniem. Ba, nawet w porównaniu z normami bezpiecznego spożycia! Dlatego też zaleca się mini­malizację...

Każdy zna uczucie bólu mięśniowego występujące w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego. Zwykle przybiera ono formę pieczenia i kłucia, które z każdą sekundą coraz bardziej wdzierają się w naszą świadomość, przekonując do zaniechania wykonywanego ćwiczenia. Jeszcze lepiej znane jest uczucie swoistego bólu i dyskomfortu narastające z każdą godziną po skończonym treningu i osiągające apogeum 24–72 godziny po wysiłku. Jest to zespół opóźnionej bolesności mięśniowej (DOMS – delayed onset muscle soreness),...

Od wielu lat promuje się tezę, że po każdym treningu należy jak najszybciej rozpocząć proces regeneracji, by dzięki temu szybciej planować i podejmować kolejny trening. Najnowsze doniesienia za świata nauki zaczynają nieśmiało informować, że ta stosowana od wielu lat procedura nie jest najlepszym sposobem poprawy wyników sportowych. Wiele badań mówi wręcz, że kąpiele lodowe, duże dawki antyoksydantów, leki przeciwzapalne, odzież kompresyjna i inne popularne metody odnowy biologicznej nie zawsze są skuteczne w długoterminowym...

MT INFO

Najnowsze narzędzia do grupowego pomiaru parametrów sportowych są przeznaczone dla najbardziej wymagających trenerów wszystkich dyscyplin sportu. Systemy łączą technologię GPS, akcelerometru i pomiaru pracy serca – pozwalają na bieżąco monitorować wszystkie parametry na iPadzie. Dzięki temu każdy z trenerów w danym klubie ma, zawsze i wszędzie, dostęp do najistotniejszych danych treningowych.

Vitality Fitnes to nowa sieć klubów fitness, która w październiku otworzyła swój pierwszy klub w Krakowie. Klub posiada autorski program, który opracowali pomysłodawcy i założyciele biznesu: Jonny Pearson i Julian Ward-Turner. Obaj są Brytyjczykami z ponad 20-letnim doświadczeniem menedżerskim w największych firmach z branży fitness w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polsce. Trzecim udziałowcem Vitality Fitness jest Robert Jarząbek, właściciel Lindego Concept.

Łódzkie wydawnictwo Galaktyka proponuje historię bohatera, który z nic niewartego narkomana zmienił się w odnoszącego sukcesy sportowca. Shane Niemeyer otrzymał od życia drugą szansę i opowiada swoją historię w poruszającej książce.

To oczywiste! Robert Lewandowski jest od czterech lat w czołówce najpopularniejszych polskich sportowców, obok Adama Małysza i Justyny Kowalczyk – wynika z raportu ARC Rynek i Opinia. Na pozycję piłkarza w rankingu najpopularniejszych polskich sportowców wyraźnie wpływają jego sukcesy oraz znajomość jako sportowca.

Według TNS Polska obecnie co trzeci mieszkaniec naszego kraju przyznaje się do uprawiania jakiegoś rodzaju regularnej aktywności fizycznej, której poświęca czas przynajmniej 3 razy w tygodniu. Najczęściej sport uprawiają ludzie młodzi (do 25. roku życia), później aktywność fizyczna Polaków wyraźnie słabnie, by wykazać kolejną tendencję wzrostową wśród osób po 60. roku życia.

Sportowa Liga Klas to jedna z wielu metod motywacji uczniów do podejmowania aktywności fizycznej, promowania właściwych postaw w klasie w zakresie wychowania fizycznego, a przede wszystkim integracji zespołu klasowego, który poprzez zabawę i wspólny cel ma wpływ na jednostki, motywując je do ćwiczeń na lekcji. Kolejna metoda to wspólna zabawa w postaci udziału w turniejach szkolnych: rodziców – uczniów – nauczycieli, np.: Andrzejkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej, Mikołajkowy Turniej Tenisa...

WYWIAD MT

Rozmowa z Mateuszem Gucmanem, trenerem zapasów w WKS Grunwald Poznań.

RYNEK

Sama obecność w mediach społecznościowych i posiadanie swojej witryny internetowej nie wystarczy ani niczego nie gwarantuje — podobnie jak dobre zdanie o nas i naszych kompetencjach wypowiadane przez starych znajomych. Czy chodzi tylko o miłe „połechtanie ego”? A może o nieodstawanie od innych, którzy poza pracą instruktora fitness czy trenera karate postawili na obecność w Internecie?

W obliczu takich wymagań należy zrobić wszystko, aby rozpoznać i poprawić każdy najdrobniejszy mankament, aby tym samym przyczynić się do osiągnięcia najlepszego wyniku sportowego.

FELIETON

Obecnie w życiu młodych ludzi dominuje technologia: smartfony, tablety, komputery i konsole do gier. Bez nich jak bez ręki. Taki mamy klimat, takie mamy czasy. Tak zwanego postępu nie zatrzymamy. Proces cyfryzacji naszego społeczeństwa ma swoje bezsprzeczne zalety. Jednak wszelkie wynalazki i dobrodziejstwa techniki zwykle są mieczem obosiecznym.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Z roku na rok w Polsce organizuje się coraz więcej otwartych imprez sportowo-rekreacyjnych, które rozwijają określone dyscypliny sportu, a także kreują aktywny, sportowy styl życia. Biegacze, kolarze, triathloniści, miłośnicy nart biegowych czy łyżworolek zachęcani są nie tylko do treningu, ale i do częstych startów.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał sformułowanie „ćwiczenie czyni mistrza”. Myślę, że nie ma wątpliwości co do prawdziwości tego powiedzenia, ponieważ im więcej razy coś powtarzamy, tym większej biegłości nabywamy w danej aktywności. Dążenie do mistrzostwa, do perfekcji jest istotą sportu. Jestem lepsza/y od siebie z wczoraj, jutro będę silniejsza/y od siebie z dzisiaj. Czy jednak dążenie do idealnego wykonania ma jakieś ciemne strony?

Rozmowa z Aleksandrą Saczuk, koordynatorką programu WF z Klasą Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Z Łukaszem Smolarowem, drugim trenerem Zagłębia Lubin o współpracy z psychologiem sportu rozmawia Aleksandra Zienowicz.