Sport jest nieprzewidywalny i w tym tkwi jego siła. Dowodem na to może być to, co się stało w rozgrywkach 1. ligi piłki nożnej. Stała się rzecz w zasadzie niemożliwa. Klub z małej wioski liczącej 750 mieszkańców, Termalica Bruk-Bet Nieciecza wywalczyła sobie historyczny awans do T-Mobile Ekstraklasy. Trzy razy było blisko, ale dopiero w piątym sezonie Termaliki w 1. lidze udało się zakończyć sezon z happy endem. Przypadek? Łut szczęścia? Pewnie niektórzy tak to będą oceniać, ale z pewnością na ten sukces złożyło się wiele elementów. Z naszego punktu widzenia to przede wszystkim: konsekwencja, wiara, chęci, praca zawodników, praca trenerska, organizacja klubu, jednomyślność w działaniu sprawiły, że mały klub osiągnął ogromny sukces.

Dlatego też jesteśmy przekonani, że wiele można zrealizować jeśli się naprawdę tego chce, np. zmienić kryteria oceniania uczniów podczas lekcji wychowania fizycznego przez co choć w części będzie można bardziej zachęcić młodzież do uczęszczania na tę lekcję. Dobrym przykładem jest triathlonista Kacper Adam, który już od najmłodszych lat miał kontakt ze sportem. To rodzice wykonali kawał dobrej roboty, gdyż bez nacisku, presji z ich strony, dla zabawy mógł spróbować różnych form aktywności fizycznej. Efekty takiego wychowania są aż nadto widoczne.

Poza tym WF rozwija nie tylko sprawność ciała. Paweł Nowak w swoim artykule przedstawia argumenty, iż wychowanie fizyczne przyczynia się do rozwoju zdolności umysłowych. Każdy, nawet najprostszy ruch ma swoje źródło w ośrodkowym układzie nerwowym i wymaga szybkiego, skoordynowanego działania wielu jego elementów.

Trenowanie mięśni jest zatem trenowaniem także układu nerwowego. Na zajęciach wychowania fizycznego nie trenujemy wyłącznie ciała. Nauczyciel przekazuje informacje, które wzbogacają wiedzę. Przez różnorodne środki dydaktyczno-wychowawcze wprowadza w świat utylitarnych wartości kultury fizycznej i zdrowotnej. Kształtuje osobowość, postawy prozdrowotne i prospołeczne. To wyzwanie dla nauczycieli, ale wierzymy, że tak jak Termalica przeskoczyła swój Rubikon także WF w naszych szkołach zajmie w końcu należne sobie miejsce.

WARSZTAT TRENERA

Większość biegaczy wie, że trzeba mieć przynajmniej jeden dzień wolny w tygodniu. Wielu z nich jednak nie robi przerwy po sezonie. Nie pozwalają sobie na zakończenie sezonu biegowego, i to jest błąd. Odpoczynek w tym czasie jest równie ważny, jak trening w sezonie biegowym.

Sporty indywidualne cechują się tym, że zawodnik może liczyć wyłącznie na siebie. Specyfika samotnej rywalizacji sprawia, że nagłe spektakularne sukcesy mogą przynieść światowy rozgłos i ogromne pieniądze. Z drugiej strony, sytuacja staje się niezwykle trudna w przypadku niespełnienia oczekiwań własnych, trenerów, fanów czy niezastąpionych w tenisowym świecie sponsorów. W tej dyscyplinie i wielu innych niezwykle przyjemnie jest odnosić sukcesy, ale też szczególnie trudno znieść porażki i przekształcić je w bezcenne...

Z triathlonistą Kacprem Adamem o popularności tej dyscypliny oraz o metodach treningowych rozmawia Jakub Jelonek. Jak oceniasz swój poprzedni sezon?

Trening siłowy jest nieodzownym składnikiem przygotowania zawodnika do uprawiania większości dyscyplin, w tym piłki nożnej. Jego istotną częścią jest praktyka doskonaląca siłę eksplozywną, która stanowi fundament szybkości i jakości wykonania podstawowych czynności na boisku.

Piłkarzem, ale też siatkarzem, koszykarzem czy szachistą jest się przez 24 godziny na dobę. Przygotowanie do uprawiania sportu na optymalnym poziomie zakłada troskę nie tylko o to, jak przebiega sam proces treningowy, ale również o wypoczynek i odżywianie. Jesteśmy w końcu tym, co jemy.

Sposób żywienia odgrywa znaczącą rolę zarówno w sporcie uprawianym amatorsko, jak i tym na poziomie wyczynowym. W wielu przypadkach jednym z głównych determinantów osiągnięcia zadowalających wyników czy pokonania pewnych barier jest właśnie odpowiedni dobór strategii odżywiania. Mimo świadomości żywieniowej sportowców dyscyplin siłowych, zwyczajowa dieta tej grupy znacznie odbiega od ogólnie przyjętych zaleceń.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Pojęcie to zrodziło się pod koniec XX wieku w Stanach Zjednoczonych, z jednej strony jako protest wobec dominującej psychologii negatywnej, z drugiej zaś – jako reakcja na pogarszanie się wskaźników społecznych w najwyżej rozwiniętych gospodarczo krajach, szczególnie właśnie w Stanach Zjednoczonych.

W powszechnym rozumieniu rywalizacji sportowej utarło się, że gospodarz zawsze ma trochę łatwiej – nie musi podróżować, zna obiekt jak własną kieszeń, do tego jeszcze często stoją za nim zagorzali kibice, którzy nie bez kozery skandują: „Gramy u siebie, gramy u siebie!”, aby dodać swoim zawodnikom otuchy i wsparcia. Wszystko zdaje się działać na korzyść miejscowego. Jednak czy zjawisko zwane atutem własnego boiska (ew. parkietu, lodowiska, toru, kortu itp.) rzeczywiście istnieje? A jeśli tak, to z czego wynika...

Jestem z pokolenia, które dorastało w czasach tworzenia się polskiej sceny hip-hopowej. Gdy chodziłem do szkoły podstawowej, słuchałem każdej kasety z tą muzyką, która wpadała mi w ręce. Chłonąłem każde słowo, a potem powtarzałem rymowane teksty pod nosem na szkolnym korytarzu. Wtedy chyba najbardziej podobało mi się to, że raperzy byli zbuntowani, a w swoich piosenkach używali wielu przekleństw.

MEDYCYNA W SPORCIE

Miesiące bezpośrednio poprzedzające wakacje bezsprzecznie są okresem, kiedy najwięcej ludzi chce się odchudzić. Od marca do czerwca wszelkie kluby fitness, siłownie, baseny i sale ćwiczeń wypełniają się po brzegi. Cel jest jeden – dobrze wyglądać latem. Wszak wakacje są czasem, w którym najczęściej nasza sylwetka oceniana jest przez innych oraz przez nas samych. Chcemy się czuć dobrze we własnym ciele, a ogólnoświatowe trendy jasno wskazują, że powinno być ono szczupłe i wysportowane.

Osoby z alergią sezonową w rozmaitych jej odmianach (w tym wziewnej) borykają się z nadmiarem alergenów w powietrzu. Problemy nasilają się wtedy, gdy trenujemy na zewnątrz, w dużych miastach (gdzie stężenie pyłków jest większe, a one same cięższe, połączone z miejskimi spalinami) oraz wtedy, gdy nie sprzyja pogoda – brakuje deszczu spłukującego alergeny i oczyszczającej powietrze burzy.

MT INFO

TrainerPRO to nowy na rynku projekt autorstwa Marcina Gabora, który opiera się na współpracy z trenerami oraz klubami piłkarskimi – od ekstraklasy po IV ligę. Jednym z głównych zadań agencji analityczno-doradczej jest dopasowanie charakterystyki szkoleniowców do kryteriów wyznaczonych przez klub poszukujący nowego szefa sztabu trenerskiego.

W serwisie Kickstarter.com ruszyła kampania Swimmo, smartwatcha i osobistego trenera pływania z polskim rodowodem. Zaprojektowany z myślą o ciągłej pracy pod wodą, inteligentny zegarek Swimmo przełamuje dotychczasowe bariery skutecznego monitorowania treningów i postępów na basenie. Przeznaczony jest zarówno dla osób chcących wzmocnić swoją kondycję, jak i zainteresowanych poprawą sylwetki.

Crossfit to trening siłowo-wytrzymałościowy, którego celem jest budowa ogólnej sprawności fizycznej. Polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń, angażujących duże grupy mięśni w krótkiej jednostce czasu.

Let’s Move – to akcja, którą 5 lat temurozpoczęła Michelle Obama w amerykańskich szkołach. W tym roku hasłem przewodnim akcji jest Przybij Piątkę – Gimmiefive– podaj 5 sposóbów dbania o zdrowie! Kampania cieszy się ogromną popularnością. Let's Move to inicjatywa, dla której wyzwaniem jest walka z otyłością. Celem akcji jest wskazanie dzieciom zdrowego kierunku rozwoju i popularyzacja aktywności fizycznej. Plan jest rozłożony na całe pokolenia. Dlatego kampania jest skierowana do młodzieży...

WYWIAD MT

Z Rafałem Walczakiem, trenerem Grunwaldu Poznań, o różnych odcieniach piłki ręcznej rozmawia Piotr Górski. Jak zostaje się trenerem w piłce ręcznej? Co i gdzie należy zrobić, by pana zastąpić?

FITNESS

Gdy dwa lata temu na Kongresie Body Life pierwszy raz zetknąłem się z Kamagon Ball, pomyślałem, że to kolejny gadżet dla słodkiego fitnessu z bieżniami i kawiarnią. Jednak po treningu pokazowym zmieniłem zdanie. Okazało się, że jest to profesjonalny sprzęt do treningu funkcjonalnego tak dla fitnessu, jak i sportu. Efektem tej zmiany jest założenie pierwszej profesjonalnej sekcji Kamagon Ball w naszej Akademii w Krakowie.

RYNEK

Dobrze się stało, że Polska miała okazję do przeprowadzenia historycznych, bo pierwszych mistrzostw Europy w zapasach U-23. To kolejne doświadczenie organizacyjne może wpłynąć tylko pozytywnie na wizerunek polskich zapasów w Europie i na świecie. Poza tym jest nadzieja, że impreza ta zagości na stałe w kalendarzu zmagań UWW, o co teraz zabiegają już pozostałe federacje narodowe, które podczas zawodów składały stosowne opinie i deklaracje.

Z Łukaszem Kuśnierzem i Przemysławem Romańskim, współwłaścicielami i założycielami wydawnictwa Sine Qua Non o książkach sportowych rozmawia Jakub Jelonek. Czy trzeba dzisiaj zaskoczyć czytelnika czymś specjalnym, aby kupił sportową książkę?

PRAWO SPORTOWE

Trenerzy piłkarscy mogą wykonywać swój zawód zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Podstawowym aktem regulującym status trenera piłkarskiego jest Uchwała nr XII/189 z dnia 12 grudnia 2014 r. Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. zasad regulujących stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerem piłki nożnej. Zasady te, jak wynika z preambuły aktu, są „stosowane w polskiej piłce nożnej na szczeblu rozgrywek krajowych oraz wojewódzkich”.

FELIETON

W ostatnim czasie robi się wiele, aby pokazać zapasy szerszej grupie odbiorców (np. relacje telewizyjne czy inicjatywa stworzenia profesjonalnej ligi). Jednak, aby ta dyscyplina stała się masowa i popularna musimy mieć dużą liczbę zawodników, którzy w połączeniu z jakością szkolenia mogą nam dać sukcesy. Dlatego tak ważna jest edukacja sportowa już w szkole.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Mitem jest twierdzenie, że lekcje wychowania fizycznego rozwijają tylko sprawność ciała. Przyczyniają się bowiem również do rozwoju zdolności umysłowych. Każdy, nawet najprostszy ruch ma swoje źródło w ośrodkowym układzie nerwowym i wymaga szybkiego, skoordynowanego działania wielu jego elementów. Trenowanie mięśni jest zatem trenowaniem także układu nerwowego.

Człowiek jest stworzony do ruchu. Możemy odczuć to na własnej skórze, gdy po kilku godzinach siedzenia przy biurku zaczynają pojawiać się bóle w karku czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a nasz umysł nie jest już tak efektywny, nieco zwalnia i odczuwamy zmęczenie. Hasło „aktywny wypoczynek” wywołuje jednak pewną konsternację, bo wypoczynek kojarzy się z sielanką i beztroskim „nicnierobieniem”. Warto wiedzieć, że zaserwowanie sobie porcji specyficznego ruchu może kojąco wpływać zarówno na ciało, jak...