Nieustanie będziemy powtarzać, że WF nie musi być nudny. Co prawda badania dowodzą, że jednym z powodów niechęci do szkolnych zajęć ruchowych i przyczyną rezygnacji uczniów z uczestnictwa w nich jest – w odczuciu ucznia – nuda i niska atrakcyjność zajęć, a przecież lekcja WF powinna być radosnym spotkaniem nauczyciela z uczniami, spotkaniem przepełnionym emocjami, szczególnie pozytywnymi. Dlatego też był to główny temat konferencji pt. JAKI WF, TAKI SPORT, czyli jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu, którą zorganizowaliśmy pod koniec listopada 2014 r. Z przyjemnością mogę stwierdzić, że uczestniczący w konferencji – nauczyciele i trenerzy – zgodnie poparli tezy naszych prelegentów, iż są skuteczne sposoby i metody, aby faktycznie zachęcić dzieci do uprawiania sportu poprzez aktywne uczestnictwo w lekcjach WF. Będziemy więc w dalszym ciągu promować tę ideę w każdy możliwy sposób, chociażby poprzez promocję II edycji Programu WF z Klasą, w którym udział bierze ponad 1000 szkół z całej Polski, w tym 4400 nauczycieli wuefistów.

Dobrym przykładem konsekwencji w działaniu i jasno sprecyzowanych celów może być także dwóch bohaterów tego wydania Magazynu Trenera – Tomasz Kryk, trener kadry Polski w kajakarstwie kobiet oraz Rafał Kubacki, trzykrotny mistrz świata, mistrz Europy i wielokrotny mistrz Polski – zdobywca 84 medali w judo. Obaj osiągnęli spore sukcesy – jeden w pracy trenerskiej, drugi jako zawodnik w judo. Dobrym przesłaniem dla młodych osób dopiero wchodzących w te światy może więc być stwierdzenie Rafała Kubackiego „ ugnij się, aby zwyciężyć, zrób jeden krok w tył, by zrobić dwa kroki do przodu…”.

Warto także bliżej się przyjrzeć tzw. strefie najbliższego rozwoju, w której powinien operować każdy dobry trener. Dlatego też Grzegorz Więcław twierdzi wręcz, że jednym z najważniejszych zadań trenera, nauczyciela albo mentora jest propagowanie rozwoju swoich podopiecznych. W szczególności tyczy się to tych, którzy pracują z grupami młodzieżowymi, ale nie tylko. Aby stać się skutecznym katalizatorem rozwoju, ważne jest zrozumienie jak ten proces zachodzi – w jaki sposób ludzie uczą się i przyswajają nowe umiejętności. Pomocna temu może okazać się owa „ tajemnicza” strefa najbliższego rozwoju.

Na koniec chciałem także życzyć wszystkim Czytelnikom, partnerom, współpracownikom i przyjaciołom Magazynu Trenera pełnego sportowych oraz trenerskich sukcesów Nowego 2015 Roku.

WARSZTAT TRENERA

Louis van Gaal jest jednym z najskuteczniejszych trenerów swojej generacji. Zdobył ligowe tytuły praktycznie ze wszystkimi klubami, z którymi pracował (Ajax Amsterdam, FC Barcelona, AZ Alkmaar i Bayern Monachium) i jest wychwalany pod niebiosa za umiejętności taktyczne. Spośród innych trenerów wyróżnia go nieprzeciętny charakter, przez co polaryzuje otoczenie. Jak wszystkie wybitne jednostki, ma zwolenników i przeciwników. On jednak nic sobie nie robi z tego, co mówią o nim inni. Ma swoje...

Rolą trenera jest odpowiednie zaplanowanie procesu treningowego, tak aby uniknąć przemęczenia i przetrenowania. Zadanie to jest szczególnie trudne, bo nie zawsze samopoczucie i ogólna ocena zdrowia zapewniają prawidłową informację o tym, jak organizm sportowca reaguje na trening. Aby właściwie ocenić stan zawodnika, konieczne są szczegółowe analizy i szeroko pojęte środki kontroli. Trzeba też wiedzieć, jak zmieniają się fizjologiczne wskaźniki zmęczenia podczas wysiłku oraz znać metody ich badania.

Przygotowanie motoryczne tenisistów stawiane jest dziś na równi z treningiem specjalistycznym i w zależności od wieku, a także poziomu wytrenowania zawiera się w jego strukturze lub stanowi odrębną jednostkę treningową. Nie tak dawno temu zawodnicy szkoleni byli przeważnie przez jednego trenera, którego zadaniem było nie tylko wypracowanie perfekcyjnej techniki i schematów taktycznych, ale również zadbanie o harmonijny rozwój fizyczny, zapobieganie kontuzjom, kształtowanie prawidłowych nawyków...

Trening interwałowy to bardzo skuteczna metoda rozwijania wytrzymałości, ale źle zaplanowany może stać się wręcz niebezpieczny dla zawodników. Nieumiejętne stosowanie tej metody prowadzi bowiem do kontuzji lub przetrenowania. Jednak zachowując umiar i prawidłowo dozując odpowiednio dopasowane do poziomu sportowego odcinki, łatwo można przeskoczyć na wyższy poziom. Na co należy zwrócić uwagę, stosując tę metodę?

Kontynuując cykl spotkań z zawodnikami różnych dyscyplin sportowych, zaprosiłem na spotkanie trzykrotnego mistrza świata, mistrza Europy, wielokrotnego mistrza Polski i zdobywcę 84 medali w judo, a obecnie doktora, Rafała Kubackiego.

„Mistrz w każdym z nas” jest wyjątkową pozycją na polskim rynku książek motywacyjnych dla trenerów. Ta lekka i jednocześnie dająca do myślenia lektura, nie może umknąć uwadze żadnemu trenerowi, który dba o rozwój własny i swoich zawodników.

Sportowe urazy odciskają piętno nie tylko na mięśniach i kościach, ale też na psychice. Człowiek jest układem psychosomatycznym, gdzie to, co cielesne, jest ściśle współzależne z tym, co emocjonalne. Dlatego każda rehabilitacja zawodnika musi obejmować również bodźce mentalne, wspierające powrót do zdrowia.

O sztuce cyrkowej na lekcjach WF z Anną Wojtalewicz, instruktorką sztuki cyrkowej i absolwentką Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Warszawie, rozmawia Małgorzata Ofman.

Ocena poziomu wydolności anaerobowej zawodników stanowi istotny element kontroli efektów treningowych i oceny zdolności wykonywania krótkotrwałych wysiłków fizycznych o maksymalnej intensywności. Wyniki anaerobowych testów wysiłkowych pozwalają ocenić możliwości beztlenowych szlaków metabolicznych (systemu fosfagenowego oraz glikolitycznego) w zakresie resyntezy ATP, jak również stopień tolerancji wysiłkowej (uwarunkowany możliwościami systemów buforowych ustroju). Do oceny wydolności anaerobowej...

Inauguracja II edycji Programu WF z Klasą zgromadziła w dniu 5 września 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie spełnionych i zadowolonych uczestników poprzedniej edycji – nauczycieli, uczniów i pomysłodawców Programu. Rozpoczęcie drugiej edycji odbyło się w atmosferze sukcesu przedsięwzięcia, na który pracowało ponad 1000 szkół z całej Polski, w tym 4400 nauczycieli wuefistów.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Dzięki wsparciu innych stajemy się sobą.

Lew Wygotski – białoruski psycholog i pedagog

Jednym z najważniejszych zadań trenera, nauczyciela albo mentora jest propagowanie rozwoju swoich podopiecznych. W szczególności dotyczy to tych, którzy pracują z grupami młodzieżowymi, ale nie tylko.

Verba docent, exempla trahunt *

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Czarne, żużlowe tory życia

MEDYCYNA W SPORCIE

Nie ulega wątpliwości, że człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki snu. U osób aktywnych fizycznie obok treningu i diety odgrywa on fundamentalną rolę w procesie budowania formy sportowej. Odpowiednia dawka snu zwiększa możliwości osiągania optymalnych wyników w niemal wszystkich dyscyplinach, natomiast jego niedobór powoduje tzw. dług senny, zmniejsza koncentrację, szybkość reakcji, wartości siły dynamicznej i statycznej.

Powszechnie uważa się, że napoje gazowane nie są dobre dla sportowców. Mimo tej obiegowej opinii, wielu z nich pije je po zawodach oraz w trakcie posiłków. Niektórzy nawet korzystają z nich tuż przed startem. I nie chodzi tu tylko o amatorów, ale również o tych, którzy reprezentują najwyższy zawodowy poziom. Co tak naprawdę jest szkodliwego w napojach nasyconych dwutlenkiem węgla i czy bezwzględnie należy ich unikać?

W ostatnich latach z niepokojem obserwowany jest wzrost odsetka osób otyłych w społeczeństwie. Zgodnie z raportem Instytutu Żywności i Żywienia co czwarty polski uczeń ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Przyczyn można upatrywać w obniżonej aktywności fizycznej na rzecz biernych sposobów spędzania czasu, wpływu środowiska (np. spożywanie niezdrowego jedzenia, tak zwanego junk food albo fast food) czy też chorób. Niemniej jednak specjaliści biją na alarm, ponieważ blisko 80% nastolatków dołączy w przyszłości do grona...

MT INFO

Wg badań przeprowadzonych przez Pentagon Research kibice piłkarscy nie chodzą na mecze Ekstraklasy i I ligi przede wszystkim z uwagi na ich zbyt niski poziom Spośród powodów absencji na meczach polskich rozgrywek ligowych wyróżnić można pięć szczególnie często wskazywanych przez kibiców piłkarskich uczestniczących w badaniu.

W ramach kampanii „Pięściarze bokserom i nie tylko” – podobnie jak w zeszłym roku – powstał charytatywny kalendarz, dzięki któremu zostaną zebrane fundusze na zakup karmy dla zwierząt w schroniskach. Tym razem kalendarz jest dostępny w dwóch wersjach: na jednym znajduje się Iwona Guzowska, na drugim Dariusz Michalczewski, a towarzyszą im psy należące do „Tigera”.

To pierwsze zawody tej rangi, które rozegrane zostaną w Polsce. Stolica Wielkopolski dwukrotnie organizowała zawody triathlonowe, w których startowało po kilka tysięcy uczestników. Za niespełna dwa lata, w ostatni weekend lipca 2016 roku, Poznań będzie gospodarzem mistrzostw Europy na długim dystansie (3,8 km pływania, 180 km rowerem i 42,1 km biegiem). Główną areną zmagań będą tereny nad jeziorem Maltańskim.

Skoki narciarskie od wielu lat plasują się na drugiej pozycji – zaraz po piłce nożnej – wśród najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Popularność tej dyscypliny znacząco wzrosła w ciągu ostatniego sezonu, w dużej mierze za sprawą igrzysk olimpijskich w Soczi i sukcesu polskich skoczków – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Nowe zimowe rozwiązania biegowe Nike łączą w sobie nieprzemakalne materiały, wentylację, elementy odblasko­ we i maksymalne poczucie ciepła. Tegoroczny Flash Pack zaprojektowano z myślą o zapewnieniu dobrej widoczności, termoizolacji i komfortu w konfrontacji z ciemnościami, wiatrem, deszczem i śniegiem.

WYWIAD MT

O specyfice pracy trenerskiej z Tomaszem Krykiem – trenerem kadry Polski w kajakarstwie kobiet rozmawia Piotr Górski. Kajakarstwo, to – z jednej strony – bardzo popularna forma rekreacji i turystyki, a jednocześnie dość specyficzna i niezbyt chyba często oglądana, olimpijska dyscyplina sportu wyczynowego. Czy wyłącznie byli kajakarze mogą być – lub są – trenerami w tym sporcie, w tej aktywności fizycznej? Jak można zdobyć wymagane tu kwalifikacje?

FITNESS

Na czym opiera się lojalność klientów? Na marce klubu fitness, którą tworzą ludzie – ich kompetencje i budowanie relacji z klientem. W połączeniu z ofertą usługową, wyjątkowością miejsca i atmosferą tworzą jakość, która spójnie i wiarygodnie buduje markę oraz pozwala wyróżnić ją na tle konkurencji. Zatrudniani w klubie trenerzy mają zatem kluczowe znaczenie dla prowadzonej działalności i są wizytówką firmy.

Na temat dbałości o zdrowie, treningów, najpopularniejszych zestawów ćwiczeń i rynku fitness w Polsce z Alicją Liczbą, dyrektorem marketingu i PR w Fabryce Formy rozmawia Sławomir Erkiert. 

RYNEK

Szacuje się, że rynek artykułów sportowych w Polsce w 2014 r. wzrośnie o 5,2 proc. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki modzie na aktywne spędzanie wolnego czasu i prowadzenie zdrowego trybu życia - wynika z raportu PMR.

Sala gimnastyczna to miejsce, w którym przede wszystkim dzieci mają aktywnie spędzać czas. Zajęcia wychowania fizycznego powinny więc odbywać się w ściśle sprecyzowanych warunkach. Oprócz odpowiedniej wielkości sala powinna być wyposażona w sprzęt i urządzenia sportowe wysokiej jakości.

Fajniej jest biegać czy też „męczyć” się w siłowni słuchając muzyki. Niektórzy twierdzą, że muzyka słuchana w czasie uprawiania sportów pozwala zwiększyć intensywność i czas trwania treningu nawet o 15%? Czy tak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy sprawdzić to wykorzystując słuchawki marki Yurbuds powered by JBL, które właśnie pojawiły się na polskim rynku.

FELIETON

Bardzo dobrze przetrenowany okres przygotowawczy. Dobra forma i środek sezonu startowego. Kolejne zwycięstwa, doskonałe miejsce w klasyfikacji generalnej, aż tu nagle… jedno niefortunne zdarzenie i upadek. Czasem jest to mocne wejście i brutalne zatrzymanie przez obrońców przeciwnika. Odgwizdany faul, ale zawodnik nadal leży na boisku i nie może się podnieść.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

W wychowaniu fizycznym chodzi o to, by uczeń w przyszłości chciał i potrafił samodzielnie uczestniczyć w kulturze fizycznej, nie tylko biernie (kibicując sportowcom przed telewizorem czy na stadionie), lecz przede wszystkim aktywnie spędzając czas wolny – na zabawie, grze w piłkę czy uprawiając ulubione formy aktywności fizycznej. Aby ten cel osiągnąć, lekcja musi być przyjemnym doświadczeniem, bo tylko takie na długo zostają w pamięci i chce się je powtarzać.

Wystarczy taki tytuł i już wszyscy zastanawiamy się nad najlepszą odpowiedzią. Bo zawartej w pytaniu tezy, że trener musi być przywódcą, nikt nawet nie próbuje kwestionować. Odnoszących sukcesy łatwo i bezrefleksyjnie nazywamy dobrymi liderami, a tych, którym wyniki nie pomagają w budowaniu CV, z równą beztroską uznajemy za złych trenerów. Kwestia przywództwa jest jednak o wiele bardziej złożona i niejednoznaczna, ponieważ… nie ma jednego dobrego typu zarządzania w sporcie. Co dalej?