To coś niesamowitego, co się dzieje w polskim sporcie w ostatnim okresie. Takiego pasma sukcesów już dawno nie mieliśmy. Koszykarze, lekkoatleci, kolarze, zapaśniczki, siatkarze a nawet piłkarze nie tylko zachwycili nas swoimi wynikami, ale także walką i nieustępliwością w sporcie. To coś nowego. Przyzwyczailiśmy się już do marnych wyników, a i zaangażowania w walce sportowej przydałoby się więcej. A tu proszę bardzo – za sprawą polskich zawodników wszystkiego co najlepsze w sporcie mogliśmy doświadczyć w ostatnich miesiącach. Niektórzy twierdzą, że to dopiero początek i że polski sport dopiero teraz pokaże na co go stać. Niech tak będzie – wszyscy na to czekamy od lat.

Przy okazji ostatnich sukcesów sportowych warto wspomnieć o trenerach, którzy stojąc lekko z boku wykonują kawał dobrej roboty. Np. Zbigniew Król, trener kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, którego wychowanek Adam Kszczot zdobył podczas ostatnich Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce w Zurychu Złoty Medal czy też trenerzy: Władysław Stecyk i Mateusz Gucman, których zawodniczki: Iwona Matkowska i Monika Michalik to wielokrotne medalistki MŚ i Europy w zapasach. Na każdy sukces zawodnika czy drużyny składa się praca wielu ludzi w tym rola trenera jest najważniejsza.

W tym wydaniu MT chcemy także poddać dyskusji ważny problem dotyczący rywalizacji podczas lekcji wychowania fizycznego w szkole. To wielkie wyzwanie dla szkoły i nauczycieli. Sport szkolny jest bowiem zdrową alternatywą dla biernego czy destrukcyjnego spędzania czasu wolnego. Stawiamy więc pytanie – czy w szkole jest nadmiar rywalizacji czy też tylko zdrowa rywalizacja? – Nauczyciele, trenerzy i rodzice czasami zapominają, że rywalizacja wiąże się z silnymi emocjami, przeżyciami, które mogą być pozytywne czy negatywne. Zadaniem nauczycieli jest kierowanie emocjami, ograniczanie występowania tych niepożądanych. Bardzo często brak kontroli i nadzoru prowadzi do agresywnych, niebezpiecznych i szkodliwych społecznie zachowań. Dzieci bardzo źle znoszą porażki i nie zawsze potrafią radzić sobie z emocjami. Przegrani poszukują winnych w swoim zespole w pracy sędziego, w nierównych warunkach walki sportowej – twierdzi Paweł F. Nowak.

Na koniec chciałem także zwrócić uwagę na lekkie zmiany w wyglądzie i zawartości w naszym magazynie. Mam nadzieję, że spotkają się one z pozytywnym przyjęciem przez Czytelników gdyż właśnie im mają jak najlepiej służyć. Zachęcam do kontaktu z redakcją.

WARSZTAT TRENERA

Antonio Conte musiał od samego początku udowadniać swoją wartość. Jako zawodnik wspinał się kolejno po szczeblach piłkarskiej kariery, walcząc z kontuzjami. Jako trener dostał rolę odbudowania utraconej pozycji wielkiego Juventusu, a później reprezentacji Włoch. Zawsze jednak jego cechami były: nieustępliwość, entuzjazm i żądza sukcesu. Jego styl gry to szybki i widowiskowy futbol. Jako trener wyróżnia się, opracowując niestandardowe koncepcje taktyczne i budując u swoich piłkarzy ogromną motywację. W obu rolach – zawodnika...

Jedną z najważniejszych cech motorycznych zawodników uprawiających piłkę nożną jest szybkość. O uzyskaniu przewagi nad rywalem decyduje często nie tyle umiejętność przeprowadzenia pięknej akcji, ale raczej tempo jej rozegrania. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio uwzględnić tę cechę w treningu motorycznym.

O treningu z zawodnikami i siatkarskim mundialu z Jakubem B. Bączkiem, trenerem mentalnym reprezentacji Polski w piłce siatkowej rozmawia Sławomir Erkiert. Czym tak właściwie zajmuje się trener mentalny? Czy nie jest to po prostu psycholog?

Verba docent, exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Życie nierzadko pisze nieprawdopodobne historie i prowadzi nas ścieżkami, które wcześniej trudno byłoby sobie nawet wyobrazić. W gąszczu możliwości czasem każdemu zdarzy się zabłądzić i przez zrządzenie losu znaleźć w bardzo nieciekawym położeniu. Taka osoba potrzebuje, aby wyciągnąć do niej pomocną dłoń i dać drugą szansę. Dzięki temu stanie się lepszym sportowcem, trenerem, a w konsekwencji też lepszym człowiekiem.

O metodach treningowych, zasadach kwalifikacji i kontrowersjach w polskim sporcie ze Zbigniewem Królem, trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki rozmawia Jakub Jelonek. Podczas ostatnich Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce w Zurychu Adam Kszczot zdobył złoty medal. To Pana wychowanek. Jakie były te mistrzostwa?

Konflikt wpisany jest w mechanizm funkcjonowania każdej grupy ludzi jako sytuacja, której wystąpienie jest bardzo prawdopodobne. Zadaniem przywódcy – w przypadku drużyn sportowych będzie nim trener – pozostaje zapobieganie konfliktom, a jeśli już do nich dojdzie, umiejętne zarządzanie nimi. Od tego zależy często znacznie więcej niż od jakości pracy stricte szkoleniowej.

Stan flow to niezwykły stan uskrzydlenia, w którym wszystko dzieje się po myśli sportowca. Daje mu dużo przyjemności, ale też przynosi wymierną korzyść w postaci obiektywnego wyniku. Czym jest ten tajemniczy stan i w jaki sposób trener może stymulować swoich zawodników podczas treningów i zawodów, żeby go osiągali?

MEDYCYNA W SPORCIE

Często zadajemy sobie pytanie, ile procent sukcesu w sporcie stanowi talent (zapisany w genach), a ile daje ciężka praca na treningach, odżywianie, nastawienie mentalne, a wreszcie sprzęt czy po prostu szczęście. Wiele razy słyszeliśmy o przypadkach, kiedy pozornie nieutalentowany zawodnik osiągał później wielkie sukcesy. Wiele rzeczy można bowiem nadrobić sumiennym treningiem i ogromną ambicją. Część cech motorycznych, fizycznych i psychicznych jest bardziej plastyczna, możliwa do wytrenowania, ale niektórych nie da się poprawić...

Kawa towarzyszy człowiekowi od starożytności. Zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim walorom smakowym oraz właściwościom pobudzającym. Stymuluje ona układ krążenia, poprawia koncentrację, niweluje objawy zmęczenia. W dużych ilościach powoduje jednak odwodnienie i wypłukuje magnez. Warto się więc zastanowić, czy sportowcy powinni pić kawę.

MT INFO

Każdy, kto choć raz wyznaczył sobie jakiś sportowy cel wie, że droga do jego osiągnięcia nie jest usłana różami. Nie ma w niej skrótów, ułatwień czy półśrodków. Jest za to ból, zmęczenie i zmaganie z ograniczeniami własnego ciała.

Fabryka Formy to jedna z najprężniej rozwijających się sieci klubów fitness w Polsce. W październiku została otwarta już 8 placówka FF tym razem w Toruniu. Będzie w niej można skorzystać np. z unikatowych ćwiczeń Les Mills, której zaufało już ponad 6 milionów ludzi na całym świecie.

„Stop zwolnieniom z wychowania fizycznego” to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W akcję zaangażowało się wiele znanych postaci polskiego sportu np. Marcin Gortat, Sławomir Szmal, Bartosz Kurek czy Anna Lewandowska.

W miesięczniku Woman's Day ukazał się zestaw porad dotyczący pory na trening. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie informacji od fizjologów i naukowców, którzy odpowiadali na pytanie – kiedy jest najlepszy czas na ćwiczenia, a kiedy lepiej unikać treningu?

WYWIAD MT

O poradnikach i książkach sportowych z Jakubem Karpem, wydawcą i szefem wydawnictwa Inne Spacery, rozmawia Sławomir Erkiert. Jak to się stało, że zajął się pan wydawaniem książek sportowych?

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Sport szkolny to ważny element w rozwoju fizycznym, o dużym potencjale wychowawczym. Jego zadaniem jest przygotowanie do dorosłego życia w świecie, którego tak naprawdę nie znamy ponieważ trudno sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało życie ludzi na przykład za 20 lat. Cywilizacyjny postęp zmienia styl naszego życia i naszej pracy, a także model wypoczynku.

Inicjatorzy akcji zdrowotnych wywodzą się z różnych branż. Edukacja w dziedzinie zdrowego żywienia, zdrowotnych aspektów aktywności fizycznej, ekologii i bezpieczeństwa jest nie tylko domeną wyspecjalizowanych fundacji i stowarzyszeń, ale coraz częściej również przedsiębiorców – w ramach działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu – oraz małych oddolnych inicjatyw.

W dzisiejszych czasach honor, dane słowo czy obietnica wydają się mało istotne… a przynajmniej nie tak ważne, jak kiedyś. Poleganie na kimś staje się zatem trudniejsze, dlatego też coraz częściej na pytanie: „Nie ufasz mi?”, odpowiadam: „Ufam tylko sobie”. Do czego zmierzam? Do tego, że aby być honorowym i dotrzymywać danego słowa, trzeba mieć pewien kodeks czy zbiór zasad, które jasno precyzują nasze poczynania i pozwalają odróżnić dobro od zła…

Taszkient – stolica Uzbekistanu. Jest 10 września 2014 r. Na matę w finale wagi do 48 kg, rozgrywanych tutaj Mistrzostw Świata w Zapasach Stylu Wolnym wychodzą: Iwona Matkowska z Grunwaldu Poznań – reprezentantka Polski i Japonka Eri Tosaka. 21-letnia reprezentantka kraju Kwitnącej Wiśni, to mistrzyni Świata z Budapesztu (Węgry w 2013 r.) i wicemistrzyni z Alberty (Kanada w 2012 r.). 32-letnia Polka, choć także utytułowana nigdy dotąd nie występowała w finale Mistrzostw Świata (najwyższe osiągnięcie to medal brązowy w chińskim w Guangzhou...

Nieinwazyjna metoda wyznaczania prędkości pływania z maksymalną równowagą mleczanową u młodych pływaków. Określanie wskaźników wydolności aerobowej jest ważnym elementem planowania i kontroli treningu pływackiego. Niestety, nastręcza ono problemów natury organizacyjnej i wymaga wykonania wielu prób wysiłkowych (również z maksymalną intensywnością) oraz wysokiej motywacji zawodników.

Gdy kariera sportowa dobiega końca, zawodnik staje przed wyborem dalszej ścieżki zawodowej. Niektórzy decydują się podjęcie roli szkoleniowca i rozpoczynają pracę nad rozwojem nowej generacji zawodników. Jan Mulak, legenda polskiej lekkoatletyki – w wywiadzie udzielonym miesięcznikowi „Królowa Sportu” w 2002 roku – powiedział, że mniej utalentowani zawodnicy mogą lepiej spełniać się w roli trenerów, ponieważ poza pracą, jaką wykonywali podczas przygotowań, przykładali też większą wagę do teorii...

Inspirowana filmem 300 sesja treningowa może być urozmaiceniem dla rutynowych ćwiczeń doświadczonych zawodników i ich opiekunów.

Wypracowałem coś, co nazwałem podstawowymi prawami biegania. Opracowałem je z nadzieją, że pozwolą biegaczom na każdym poziomie zaawansowania zoptymalizować korzyści płynące z treningu. Ponieważ zaś biegacze różnie reagują na poszczególne sposoby traktowania, programy treningowe czy okoliczności, te podstawowe zasady powinny pomóc w ewaluacji i udoskonalić poszczególne sytuacje treningowe.

Wybór najlepszej bieżni treningowej nie jest prostą sprawą. Na rynku można dostać wiele modeli, które różnią się ceną, funkcjami, wymiarami, wagą i wyglądem. Wybierając bieżnię należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów m.in.: poziom, rodzaj treningu (marsz lub bieg), cechy techniczne i korzyści z nimi związane.

Praca trenerów w różnych dyscyplinach sportu jest inna. Zgoła inaczej wyglądają obowiązki trenera w zapasach, w porównaniu do dyscyplin popularnych w mediach i cieszących się dużym zainteresowaniem społecznym. W zapasach trenerzy muszą być wychowawcą, psychologiem, masażystą, dietetykiem, powiernikiem. Nie jest to miejsce dla osoby nie umiejącej współpracować z innymi, trzeba być człowiekiem prospołecznym, otwartym, przyjaznym, kontaktowym, który nie zraża się porażkami w pracy trenerskiej i wychowawczej.

W tegorocznych targach Poznań Sport Fair 2014 w Poznaniu wzięło udział ponad 60 wystawców, którzy reprezentowali produkty i usługi szeroko związane z różnymi dyscyplinami sportu. Tradycyjnie także tegorocznej edycji targów towarzyszyła jedna z największych imprez sportowych w Polsce Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Jak co roku Start i Meta maratonu przebiegała przez tereny MTP, co uczyniło Targi Sportowe doskonałym jego uzupełnieniem. Patronem medialnym targów był Magazyn Trenera.

Talent jest przeceniany. To nie tylko tytuł jednej z książek dostępnych na polskim rynku wydawniczym, ale również najczęściej powielany mit na temat sukcesu. Ludzie chcą wierzyć, że dzięki ciężkiej i mądrej pracy każdy jest w stanie osiągnąć sukces. Koncepcja świadomego treningu przedstawiona przez jednego z bardziej znanych psychologów – Andersa Ericssona, w której udowadnia on, że wystarczy „tylko” 10 tysięcy godzin treningu, aby osiągnąć perfekcję w każdej dziedzinie, powtarzana jest jak mantra na większości...