Każdy z nas ma chwile słabości, zniechęcenia czy wręcz zrezygnowania z zakładanych wcześniej planów. W sporcie nie jest inaczej. W treningu często dochodzi do momentu, kiedy stopniowy rozwój zostaje zatrzymany. Następuje stagnacja. Ten problem dotyczy wielu sportowców na różnych szczeblach rozwoju. Nawet zawodnicy na najwyższym światowym poziomie, którzy mają do dyspozycji wiele nowoczesnych środków kontroli organizmu, popełniają czasem błędy, które powodują wyniki gorsze od oczekiwanych. Co więc należy robić, aby wyjść z treningowego impasu? Na to zasadnicze pytanie odpowiada Jakub Jelonek w swoim artykule „Jak nie dać się treningowej stagnacji?”

Z kolei Jakub Myszkorowski błyskotliwie rozprawia się z faktami i mitami dotyczącymi rozgrzewki przed treningiem. Nie ma bowiem innego elementu w planie treningowym, który traktowany byłby powszechnie z podobną nonszalancją. Rozgrzewka? Jest, bo jest, bo być musi – i tyle. Tak najczęściej można zdefiniować nasze podejście. Błąd, który leży u podstaw jeszcze większych błędów.

Warto także zapoznać się z radami Karoliny Łagowskiej na temat suplementów ułatwiających redukcję masy ciała. Osiągnięcie właściwych proporcji w komponentach składu ciała staje się przyczyną poszukiwania sposobów na pobycie się nadprogramowych kilogramów, najlepiej w jak najkrótszym czasie. Rozwiązaniem wydaje się zastosowanie suplementów reklamowanych jako zwiększające tempo redukcji tkanki tłuszczowej. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy to tylko skuteczny marketing, mieszający nam w głowach?

Intrygujący jest również fenomen José Mourinho. Jego charakterystycznymi cechami jako trenera jest kładzenie nacisku na zespołowość gry, w jego drużynach mniej stawia się na gwiazdy, bardziej na zgranie drużyny. Znany jest też z totalizacji futbolu – grę rozpoczyna poza boiskiem od wywierania presji psychologicznej na rywali i sędziów. Wielokrotnie spotykał się za to z ostracyzmem środowiska piłkarskiego, ale nie przeszkadza mu to specjalnie w osiąganiu kolejnych sukcesów. Postać słynnego portugalskiego trenera opisuje Jakub Jelonek.

Oczywiście, to tylko niektóre z artykułów w tym wydaniu „Magazynu Trenera”, do lektury którego serdecznie zapraszamy.

WARSZTAT TRENERA

Nie ma innego elementu w planie treningowym, który traktowany byłby powszechnie z podobną nonszalancją. Rozgrzewka? Jest, bo jest, bo być musi – i tyle. Tak najczęściej można zdefiniować nasze podejście. To błąd, który leży u podstaw jeszcze większych błędów.

Stare greckie przysłowie mówi: „ zwykle rozum przydaje się bardziej niż ślepa siła”. Uwielbiam sięgać do korzeni antycznych, w których kult ciała i ducha współgrał ze sobą i był podkreślany w szczególny sposób. Chciałbym, aby budowanie siły szło w parze z późniejszym wykorzystaniem jej dzięki rozumowi w różnych dyscyplinach sportowych.

Już jako czternastolatek tworzył dla swojego ojca raporty na temat przeciwników, co miało stanowić przedsmak jego przyszłej kariery trenerskiej. Jako czterdziestolatek był już najlepiej zarabiającym trenerem na świecie. Jakie cechy posiada i jakie metody stosuje w swojej pracy José Mourinho, uważany przez niektórych za najlepszego szkoleniowca na świecie?

Trening funkcjonalny nie zastąpi innych form treningu. Nie zapewni również rozwiązania problemów, których nikomu wcześniej nie udało się zniwelować. Dlaczego więc warto przyjrzeć się tej koncepcji? Ponieważ zmienia ona perspektywę celów i form treningowych, wprowadzając nową dominantę – funkcjonalność.

Drugie spotkanie z Szymonem – zawodowym tenisistą – zapoczątkowuje pracę nad kolejnym istotnym elementem wpływającym na poziom sportowy gry w tenisa, czyli nad siłą. Ciągle poszukujemy, ucząc się na doświadczeniu innych, ale również bazując na własnych koncepcjach działania.

Proces szkoleniowy zawodników na najwyższym poziomie, bez względu na dziedzinę sportu, wymaga od trenerów precyzyjnego planowania rywalizacji, treningów oraz przerw wypoczynkowych. Periodyzacja, bo o niej mowa, jest starannie ułożonym planem, który ma na celu maksymalne zwiększenie możliwości zawodnika i umożliwienie mu osiągnięcia wyznaczonych celów. W zawodowym tenisie, z uwagi na jego specyfikę, pojawiają się aspekty utrudniające to zadanie.

MEDYCYNA W SPORCIE

Wydolność fizyczna sportowca zależy od wielu czynników, takich jak odpowiednio zaplanowany trening, sposób żywienia czy skład ciała, w tym przede wszystkim proporcje między ilością tłuszczu i beztłuszczową masą ciała. Problemy z osiągnięciem właściwych proporcji składu ciała stały się przyczyną poszukiwania sposobów na wyeliminowanie zbędnych kilogramów, najlepiej w jak najkrótszym czasie. Rozwiązaniem wydaje się zastosowanie suplementów reklamowanych jako przyspieszających redukcję tkanki tłuszczowej.

Środowisko sportowe często wymienia się jako jeden z czynników predysponujących do zachorowania na zaburzenia odżywiania. Najbardziej znane to anoreksja czy bulimia. Istnieje jednak wiele innych, nietypowych, niespecyficznych zaburzeń, takich jak ortoreksja czy permareksja. Ich skutki mogą być nieco inne, ale dla wszystkich dotkniętych nimi osób wspólna jest chorobliwa koncentracja na jedzeniu.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Pomiary kosztu energetycznego wysiłków fizycznych (m.in. marszowych i biegowych) dokonywane są na podstawie rejestracji wysiłkowej konsumpcji tlenu i stanowią istotny element oceny możliwości zawodników. Koszt energetyczny biegu uwarunkowany jest wieloma czynnikami, do których zaliczane są m.in.: wiek, płeć, temperatura i masa ciała, opory zewnętrzne powietrza, poziom wydolności aerobowej oraz skład poszczególnych typów włókien mięśniowych.

Autorytetu sztucznie się nie stworzy. Upominanie się o autorytet zwykle dowodzi, że go się nie posiada. Autorytet powinien wpłynąć z wartości moralnych i intelektualnych, tylko wtedy będzie trwały i poważny1.

Kanadyjscy badacze z Wilfrid Laurier University i Nipissing University na łamach czasopisma „Canadian Psychology” (53/2012) podjęli się analizy rzadko rozważanego przez psychologów sportu zagadnienia dynamiki procesów grupowych, jakie zachodzą w zespołach osób trenujących sporty indywidualne. W artykule zatytułowanym Seeing the „We” in „Me” sports: The need to consider individual sport team environments (Postrzeganie „Nas” w sportach „Ja”: potrzeba rozważań nad zespołowym środowiskiem sportów indywidualnych) koncentrują się szczególnie...

Verba docent,exempla trahunt*

*Słowa uczą, przykłady pociągają

Nie znam ani sportowca, ani trenera, który chce albo lubi przegrywać, choć każdy czasem ponosi porażki. Czy można odnaleźć w tym jakąkolwiek wartość? Jeśli tak, to jak samemu ją dostrzec i pomóc w tym swoim zawodnikom? W jaki sposób traktować mniejsze lub większe niepowodzenia, aby wytrwać w dążeniu do wyznaczonych celów?

Inauguracja Football Media Day miała miejsce w sierpniu 2013 roku, a spotkanie zorganizowała Kensington Lakes Activities Association (KLAA) – liga futbolu amerykańskiego działająca w południowo-wschodnim stanie Michigan i skupiająca dwadzieścia cztery szkoły wyższe. Pomysłodawcą Football Media Day był Brian Masi, dyrektor sportowy szkoły w Northwille w stanie Michigan, członek komisji KLAA. Masi wyjaśnia, że zainspirowała go – podczas oglądania w 2012 roku Big Ten Conference1 – jedna konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych...

Muzyka pomaga w zdystansowaniu się, w umysłowym odcięciu od odczuć takich jak ból czy zmęczenie, umie też wyregulować nastrój i zmienić poziom pobudzenia. Mówiąc ogólnie, głośna i rytmiczna może służyć za stymulant (pobudza), podczas gdy delikatna i powolna działa jak środek uspokajający (obniża poziom pobudzenia).

Kluby fitness wrosły w Polski krajobraz od lat 80. ubiegłego wieku. Mijamy je codziennie w drodze do pracy, widzimy dziesiątki ofert zajęć fitness w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Także wielu nauczycieli wychowania fizycznego, studentów wybierających taki kierunek, trenerów biegaczy czy instruktorów nordic walkingu ma świadomość istnienia infrastruktury i ofert dla mniej i bardziej zaawansowanych ruchowo, jednak nie przekłada się to na chęć uczestnictwa w zajęciach w takim klubie, zainteresowanie konkretnie taką ofertą i możliwościami,...

Każda impreza sportowa na szczeblu szkolnym, klubowym czy też organizowana przez stowarzyszenia lub ośrodki sportu powinna być dobrze przemyślana i przygotowana, aby odniosła sukces. O sukcesie zawodów sportowych można mówić wtedy, gdy nie tylko zostaną przeprowadzone rozgrywki i wyłoniony zwycięzca, ale przede wszystkim wszyscy uczestnicy turnieju kończą go zdrowi.

W treningu często dochodzi do momentu, kiedy stopniowy rozwój zostaje zatrzymany. Wyniki stoją w miejscu albo są słabsze od tych z poprzednich lat czy nawet od aktualnych oczekiwań. Stan taki może trwać kilka miesięcy czy lat. Niektórzy zawodnicy, widząc brak poprawy, chcą nawet porzucić sport. Co więc robić, aby wyjść z treningowego impasu?

Na czym polega kreatywny trening w futbolu zawodników w wieku 5-12 lat? Doświadczeniami sportowymi dziecka nie mogą być te skrajne, czyli zwycięstwo albo porażka. David Turner, znany trener dzieci w wieku 5-12 lat, wskazuje, że istotą treningu tych zawodników powinno być rozwijanie zainteresowania sportem1.