Trenerzy, układając roczny plan szkolenia, najczęściej rezerwują w nim miejsce na obóz sportowy. Jak jednak go zorganizować, by spełniał swój podstawowy cel, a przy tym był atrakcyjny dla uczestników, a przede wszystkim wolny od niebezpieczeństw i zgodny z obowiązującymi przepisami? Odpowiedzi na te pytania dostarczy Państwu artykuł „Organizacja letniego zgrupowania krok po kroku”.

Częścią takiego zgrupowania może stać się BPS, czyli Bezpośrednie Przygotowanie Startowe. Na łamach numeru podpowiadamy, jak najlepiej z niego skorzystać, by trafić z formą na najważniejsze imprezy w sezonie. Jak operować obciążeniami treningowymi? Jaki przebieg powinien mieć BPS i czym jest tapering? I, co niezwykle ważne, jak sobie radzić z zagrożeniami, które niesie za sobą stosowanie BPS?

Zachęcam także do lektury pozostałych artykułów, zwracając Państwa uwagę na trzy teksty: odsłaniający kulisy nowoczesnego treningu – „Osobisty trener z konsoli”, przedstawiający tajniki umysłu biegacza, a także prezentujący tajemnice pracy trenerskiej Alberto Salazara.

WARSZTAT TRENERA

Alberto salazar urodził się w 1958 r. trenował biegi długodystansowe, osiągając wiele znaczących sukcesów, z pobiciem rekordu świata włącznie. W wieku 20 lat w biegu ulicznym na dystansie 7 mil w Falmouth dobiegł do mety skrajnie wyczerpany. stracił przytomność, a temperatura jego ciała wynosiła 41,7°c. Mimo że zajął dopiero 10. miejsce, nauczył się przekraczać własne granice do osiągnięcia lepszego wyniku. W swoim pierwszym maratonie zwyciężył. W drugim również, zapowiadając od razu dziennikarzom, że w kolejnym chce pobić rekord świata. Jak...

Przywykliśmy do tego, że łatwo otwieramy worki i wrzucamy do do nich poszczególne elementy rzeczywistości, kategoryzując na lewo i prawo. Wychodzenie na podwórko i wyrabianie normy na orlikach czy trasach biegowych to droga do zdrowia, podczas gdy spędzanie czasu przy grach komputerowych to w najlepszym przypadku kręta droga do nadwagi. Zdigitalizowana rzeczywistość nie jest jednak tak bardzo zero-jedynkowa, jak mogłoby się wydawać, a nasze konsole mogą się okazać sojusznikiem w drodze do fizycznej perfekcji. Szok? Nie, to tylko XXI wiek.

Masz już siłę, masz dynamikę! Ba, czasem nawet okazuje się, że z Twoją szybkością też nie jest najgorzej. Robisz życiówki, waga trzyma się na ustalonym poziomie, a kilogramy nawet nie myślą o tym, aby coś mieszać. Suplementy pod kontrolą, nawodnienie niczego sobie. Czego jeszcze może Ci brakować? Stabilizacji. I to bynajmniej nie w obrębie powyższych elementów, ale jako oddzielnego elementu treningu.

Czyli co można zyskać, a co stracic w ostatnim okresie przed startem? Planując całoroczne przygotowania sportowe, można by pomyśleć, że najtrudniejsze są początki. W końcu kilka pierwszych tygodni przygotowań to dla zawodników wyjątkowo trudny czas: mięśnie są obolałe, technika kuleje, wszystko sprawia trudność.

Powszechnie uznaje się, że wytrzymałościowe zdolności motoryczne mają znaczenie przede wszystkim w takich dyscyplinach jak kolarstwo czy biegi długodystansowe. Współczesny sport stawia jednak przed zawodnikami i zawodniczkami wszystkich dyscyplin coraz wyższe wymogi w tym zakresie. Nie inaczej jest w szermierce, gdzie wysokim wymaganiom wytrzymałościowym muszą sprostać już bardzo młodzi zawodnicy.

Witajcie na kolejnym spotkaniu, podczas którego doskonalić będziemy nasz warsztat trenerski. Do przygotowania tego i kolejnego artykułu zaprosiłem do udziału Szymona Walkowa, wielokrotnego medalistę młodzieżowych mistrzostw Polski w tenisie ziemnym – zarówno w singlu, jak i w deblu.

Triatlon jest dyscypliną, która powstała z połączenia trzech konkurencji wytrzymałościowych: pływania, jazdy na rowerze i biegu. Trening triatlonistów, podobnie jak w każdej innej dyscyplinie, musi być przemyślany i logiczny. Drogą do celu będzie maksymalne zwiększenie wydolności organizmu, która umożliwi pokonanie ustalonego dystansu w możliwie najkrótszym czasie.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Cel? Przetrwać! Granice możliwości ludzkiego organizmu.

W ciągu kilku ostatnich lat bieganie bardzo zyskało na popularności. poza aspektem rywalizacyjnym, czyli przygotowywaniem się do startów w zawodach, ludzi zachęca również aspekt zdrowotny – poprawia ono kondycję, sylwetkę, a także samopoczucie. rozmawiając ze znajomymi, którzy połknęli tego bakcyla, oraz lekkoatletami uprawiającymi biegi, często słyszę, że bieganie odmieniło ich życie, czują się dobrze we własnym ciele i lepiej radzą sobie z codziennym stresem. Można uznać, że są to niemal sloganowe hasła, myślę jednak, że warto nieco bliżej...

"Tworzenie drużyny nie jest zbiorem ćwiczeń, które wykonuje się od czasu do czasu, lecz sposobem myślenia przenikającym wszystkie relacje między ludźmi w danej grupie".

Czym jest? Skąd się bierze? Dlaczego czasem jej brakuje? Pewność siebie jest bardzo istotną składową sukcesu w sporcie. Bez niej sportowcy i trenerzy rzadko kiedy są w stanie wytrzymać rywalizację z tymi, którzy wprost nią emanują. Wiele osób błędnie twierdzi, że pewność siebie jest cechą, którą się ma albo nie, że pojawia się ona i znika niezależnie od nas albo jest wrodzona i nie można jej wypracować. skąd zatem bierze się u sportowców pewność siebie i dlaczego czasem jej brakuje? Jak działa ten mechanizm?

MEDYCYNA W SPORCIE

Na arenach sportowych dochodzi czasami do tragicznych wydarzeń w postaci utraty przytomności, a czasami zgonu w wyniku zatrzymania akcji serca u zawodnika. zawsze przy okazji takiego incydentu pojawiają się spekulacje na temat tego, jak to sport wyczynowy niszczy zdrowie młodych ludzi. czy nagłe zgony wśród sportowców faktycznie związane są z intensywnym wysiłkiem i stosowaniem niedozwolonego wspomagania? i czy można zapobiegać takim wydarzeniom?

Nie podlega dyskusji stwierdzenie, że zapotrzebowanie sportowców na białko jest większe niż u osób nietrenujących, prowadzących siedzący tryb życia. Niezależnie od tego, czy trening ukierunkowany jest na siłę, szybkość, czy wytrzymałość, wysiłek fizyczny będzie wzmagał katabolizm i obrót białek w organizmie. Dlatego też dostarczenie odpowiedniej ilości tego składnika jest jednym z głównych celów diety każdego sportowca. Nie bez powodu więc odżywki zawierające białko są jednym z najpopularniejszych suplementów diety sprzedawanych sportowcom i...

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Całkowity dzienny wydatek energetyczny uwzględnia trzy komponenty: spoczynkową (podstawową) przemianę materii, termiczny efekt posiłku i termiczny efekt aktywności fizycznej. Zwiększony wysiłek fizyczny powoduje wzrost wydatku energetycznego w ramach trzeciej spośród wymienionych składowych, stanowiąc 15-30% dziennego wydatku energetycznego.

W jaki sposób zachęcić nastolatkę do udziału w zajęciach sportowych? Amerykańska fundacja Women's Sport Foundation1, założona w 1974 roku w Nowym Jorku przez światowej sławy tenisistkę Billie Jean King, opracowała specjalny program wspomagający trenerów pracujących z nastolatkami w szkołach i w pozaszkolnych organizacjach sportowych. Może on być również interesującą propozycją dla trenerów nastoletnich sportsmenek.

Badacze z uniwersytetu Loughborough w Wielkiej Brytanii na łamach czasopisma naukowego „Measurement in Physical Education & Exercise Science” – w artykule zatytułowanym: Jak powinno mierzyć się odporność psychiczną u zawodników (How should we measure psychological resilience in sport performers?) – podjęli temat, który dla trenerów i psychologów wciąż pozostaje jednym z kluczowych zagadnień.

Obóz letni czy zgrupowanie przed sezonem to niewątpliwie ważny moment w okresie przygotowawczym każdej drużyny. od jego przebiegu i szczegółów może zależeć forma sportowa czy osiągnięty potem wynik. z punktu widzenia celów obozu letniego można podzielić zgrupowania na wypoczynkowe i przygotowawcze. W dobie dużej popularności szkółek sportowych organizowanie obozów staje się coraz bardziej popularną formą przyciągania młodych sportowców do klubów i stowarzyszeń. powszechnemu dostępowi do tej formy sportowego szkolenia dzieci i młodzieży towarzyszy...