W 31. numerze „Magazynu Trenera” przyglądamy się zasadom, jakie decydują o sukcesie najlepszych zawodników. Co, poza cechami fizycznymi i zaangażowaniem w trening, decyduje o zwycięstwie w zawodach? Jak myślą mistrzowie? Czym się charakteryzują? A przede wszystkim, jaka jest w tym rola trenera?

Na łamach numeru rzucamy też nowe światło na perfekcjonizm w sporcie – długo postrzegany wyłącznie jako źródło problemów. Zachęcam zatem do lektury artykułu, który ukazuje jego dwa wymiary – perfekcjonistyczne dążenia i perfekcjonistyczne troski – oraz ich znaczenie w codziennej pracy trenera.

Szczególnej uwadze nauczycieli wychowania fizycznego polecam artykuł o sposobach jednego z amerykańskich dyrektorów sportowych na promowanie w szkole mniej popularnych dyscyplin sportu, a także tekst o interdyscyplinarności WF-u, opartej na nawiązywaniu relacji z nauczycielami innych przedmiotów.

Wskazówek do pracy z młodzieżą dostarczy też Państwu z pewnością wywiad z Davidem Cortim – trenerem akademii AC Milan.

WARSZTAT TRENERA

Każdy coś na ten temat słyszał, niektórzy nawet doświadczyli co nieco na własnej skórze (o pardon – na własnych oczach), ale nie ma jednego, zgodnego podejścia do oceny znaczenia materiału wideo dla procesu treningowego. a nie ma i być nie może, bo nie było dotąd jednego, wspólnego ujęcia metodologicznego, dotyczącego stosowania tego medium dla potrzeb szkoleniowych. Czas i miejsce to zmienić.

Kolejny raz można powiedzieć, że coś rewolucjonizuje rynek fitness... ale czy rzeczywiście? Czy nie jest tak, że wszelkie akcesoria, przyrządy i maszyny mogą być rewolucyjne, a miarą ich innowacyjności jest tak naprawdę forma osoby trenującej i jej opinia na ten temat?

Rzadko zdarza się, aby najciekawszy nawet plan treningowy stał się początkiem nowej mody czy wręcz obyczajowej rewolucji. ten precedens jest jednak udziałem CrossFit, który konsekwentnie podbija świat z łatką sportowego objawienia. Czy zasłużenie i czy może przydać się jako formuła w treningu dyscyplin drużynowych?

Nie od dziś wiadomo, że najprostszym i najpopularniejszym sposobem budowania kondycji jest bieganie. Metod treningu biegowego są setki, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Chciałbym zaprezentować tym razem metodę Gallowaya, która już wiele lat temu stała się jedną z najchętniej stosowanych strategii treningu w USa. W Polsce też jest już dobrze znana i ma wielu zwolenników.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Życiowe lekcje od animowanych przyjaciół

Co decyduje o sukcesie tych najlepszych? Istotną rolę niewątpliwie odgrywa tu trener, który inspiruje i motywuje do sięgania coraz wyżej. Ważne jest także wsparcie najbliższych – rodziny i przyjaciół zawodnika. Duże znaczenie mają też, oczywiście, cechy fizyczne, ułatwiające sportowcowi doskonalenie się w danej dyscyplinie (np. masywna budowa ciała sprzyja uprawianiu rugby, w przeciwieństwie do gimnastyki artystycznej, gdzie pożądana jest filigranowa sylwetka), pełne zaangażowanie w treningi oraz psychika. I to właśnie ta ostatnia odgrywa kluczową...

Przez lata perfekcjonizm uważany był przez środowisko psychologiczne za cechę osobowości, która utrudnia życie – przysparza problemów, wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W sporcie znajdziemy mnóstwo przykładów ludzi uparcie dążących do doskonałości. Wielu sportowców prawdopodobnie zostałoby sklasyfikowanych jako perfekcjoniści. Czy perfekcjonizm w ich przypadku pomaga, czy przeszkadza? Jakie są zalety i wady perfekcjonizmu w sporcie?

MEDYCYNA W SPORCIE

Wiosna to czas, kiedy odporność może ulec znacznemu osłabieniu, przez co zawodnicy są narażeni na przeziębienie lub grypę. Większość sportowców (i trenerów) lekceważy początkowe objawy choroby, trenując z katarem, bólem gardła i kaszlem. Niestety, nie potrafimy odróżnić, kiedy przeziębienie jest niegroźne i można kontynuować treningi oraz codzienne obowiązki, a kiedy zwiastuje ono poważniejsze kłopoty. trzeba pamiętać, że ignorowanie choroby może zakończyć się zagrożeniami dla zdrowia i poważnymi powikłaniami, takimi...

Niskie temperatury, przenikliwy wiatr i śliskie nawierzchnie to czynniki, które nie sprzyjają treningom na świeżym powietrzu w okresie zimowym, ale nie powinny też być powodem do rezygnowania z nich. Treningi te wymagają jedynie innego podejścia do wysiłku niż w cieplejszych miesiącach.

Powszechne jest występowanie niedoborów witaminy D w populacji sportowców wyczynowych. Niedostateczny stopień wysycenia organizmu tą witaminą może powodować wiele niekorzystnych następstw, skutkujących obniżeniem osiąganych rezultatów sportowych. Jedyną możliwością ograniczenia tych negatywnych skutków jest właściwe zbilansowanie diety, uzupełnione suplementacją, oraz przebywanie w miejscach nasłonecznionych.

WYWIAD MT

15 lutego we Wrocławiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna dla Trenerów Piłki Nożnej, podczas której prelegenci z Holandii i Włoch wyjaśniali uczestnikom, jak ważne dla piłkarskiego rozwoju jest kształtowanie inteligencji w grze już od najmłodszych lat. Davide Corti z klubu AC Milan specjalnie dla „Magazynu Trenera” opowiada o systemie szkolenia młodzieży w tym słynnym włoskim klubie.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Trening oparty na metodzie interwałowej jest często stosowany w celu rozwoju możliwości wytrzymałościowych organizmu człowieka. Charakterystyczną cechą metody interwałowej jest wykonywanie na przemian wysiłków z wysoką i niską intensywnością (lub z fazą odpoczynku).

Celem omawianego badania było porównanie zróżnicowania w zakresie tolerancji powtarzanych wysiłków fizycznych o wysokiej intensywności pomiędzy grupami dzieci (w wieku 10-11 lat), młodzieży (w wieku 14-15 lat) i osób dorosłych (kobiety i mężczyźni w wieku 24-26 lat).

Wiele dyscyplin sportowych włączonych do programów edukacyjnych pozostaje niedocenianych. W Stanach Zjednoczonych niełatwo pracować trenerom i sportowcom drużyn szkolnych czy uniwersyteckich, którzy niekoniecznie pragną znaleźć się w czołówce najpopularniejszych dyscyplin. Jeden z dyrektorów sportowych Uniwersytetu Kampville w stanie Virginia, dr Carol R. Chory, zaproponował kilka sposobów na poprawę warunków trenerów i sportowców, którzy pragną uczestniczyć w sesjach treningowych non-core, a więc sportów niegłównych, pomniejszych1.

Uświadomienie sportowcom celu sformułowania, skodyfikowania i wspólnego uzgodnienia stworzonej przez siebie dyscypliny jest fundamentem pracy zespołowej i drogą do sukcesu. Gwarantuje również właściwą komunikację między zawodnikami oraz zawodnikami i trenerem.

Zakończona 14 grudnia 2013 roku pilotażowa edycja programu „WF z klasą” ujawniła mocne i słabe strony projektu wdrożonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Od września do grudnia 2013 roku CEO wraz z „Gazetą Wyborczą” i serwisem internetowym Sport.pl udało się zainteresować projektem aż 1087 szkół (452 szkoły podstawowe, 384 gimnazja, 116 szkół ponadgimnazjalnych, 43 zespoły szkół i 92 szkoły stowarzyszone z programem z różnych poziomów kształcenia)1.