W grudniowym numerze szczególne miejsce zajmuje temat organizacji obozów i imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. O czym trzeba pamiętać organizując imprezę sportową, jakie działania podjąć i na jakie problemy się przygotować? - swoją wiedzą i wieloletnim, praktycznym doświadczeniem w tym zakresie dzieli się z Państwem dr Ewa Bąk dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Poznania.Tajniki organizacji obozów sportowych dla dzieci i młodzieży zdradza z kolei Michał Majerski - który podpowiada m.in.: jak tworzyć zapytania ofertowe, o czym pamiętać przy wyborcę ośrodka na zgrupowanie, a także wskazuje, jakie dokumenty trzeba skompletować.

Wraz z nadejściem zimowej aury i pierwszymi opadami śniegu rozpoczynamy cykl artykułów na temat sportów zimowych. O podejściu do treningu w biegach narciarskich i cechach, które powinien posiadać sportowiec, rozmawiamy z Aleksandrem Wierietielnym, trenerem Justyny Kowalczyk. W artykule Marii Sekułowicz przeczytają Państwo z kolei o tym, jak dobrze przygotować organizm do sezonu narciarskiego.

Wszystkim czytelnikom gorąco polecam artykuły z działu trening mentalny: Jak stworzyć zespół z grupy zawodników autorstwa Marcina Kochanowskiego, w którym znajdą Państwo praktyczne porady i ćwiczenia integrujące do wykorzystania na zajęciach sportowych oraz tekst przygotowany przez Hannę Cygan i Dorotę Pietrzyk-Matusik, pt. Optymistyczne dziecko w sporcie - o tym, czym jest optymistyczny styl wyjaśniania, jak go rozpoznać i kształtować u młodych zawodników. Autorki radzą m.in. jak reagować w sytuacjach, w których zawodnik podchodzi i mówi „Nigdy mi nic nie wychodzi”, „Przegraliśmy przeze mnie”, „Wyjątkowo udało się wygrać" albo też „Wygraliśmy tylko dlatego, że przeciwnik był słaby”.

Ponadto w numerze, praktyczny artykuł na temat treningu obwodowego i stacyjnego z przykładami gotowych do wykorzystania ćwiczeń w różnych dyscyplinach sportu, a także omówienie Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej.

Korzystając z okazji, chciałabym życzyć wszystkim Państwu i Państwa podopiecznym spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz licznych sukcesów w nadchodzącym 2011 roku.

WARSZTAT TRENERA

Metodyka treningu wymaga stosowania celowych zbiorów ćwiczeń, w postaci różnych form zajęć dostosowanych do założonych celów szkoleniowych i aktualnego stanu zaawansowania ćwiczących. Pojęcie formy treningu określa organizacyjną stronę jednostki treningowej.

W artykule prezentujemy zarówno cechy wspólne jak i różnice treningu obwodowego i stacyjnego.

Sposób wykonania prób. Przed rozpoczęciem prób należy wykonać rozgrzewkę, jak do intensywnych ćwiczeń fizycznych. Strój sportowy w czasie badania powinien składać się z koszulki i spodenek (ewentualnie lekkiego dresu) oraz obuwia sportowego, bez kolców lub kołków, o nieśliskiej podeszwie. Próby zwisu, podciągania i skłonu są wykonywane bez obuwia.

Dużymi krokami zbliża się do nas zima, wraz z nią śnieg i mróz. Ta pora roku, wyjątkowo inna niż pozostałe, niesie ze sobą dużo atrakcji i wyzwań, ale również zagrożeń. Krótki dzień, niska temperatura, duże narażenie na przeziębienia będą działać na naszą niekorzyść. Musimy przygotować się solidnie, żeby w pełni skorzystać z tego sezonu.
 

"Koordynacja ruchowa określa zdolność do wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów, przestawiania się z jednych zadań ruchowych na inne, jak również rozwiązywania nowych, nieoczekiwanie pojawiających się sytuacji ruchowych."

W grach zespołowych do zwycięstwa, sukcesu czy też realizacji postawionego sobie celu potrzebny jest zespół. Nie tylko grupa zawodników, ale właśnie dobrze rozumiejący się i skutecznie działający zespół. I to na każdym poziomie rozgrywek – nie tylko w lidze mistrzów, czy na mistrzostwach świata. Także, a może przede wszystkim, w rozgrywkach młodzieżowych niezbędne jest, aby każdy zawodnik czuł, że należy do sprawnie działającego teamu.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Często słyszy się, że optymistom żyje się lepiej, że lepiej sobie radzą w różnych sytuacjach, które napotykają na swojej drodze. Czy tak jest w rzeczywistości? Co nam daje optymizm w sporcie? Jak go zmierzyć i jak kształtować? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w dalszej części artykułu.

MEDYCYNA W SPORCIE

Jakie mogą być przyczyny kontuzji Achillesa i jak często mamy z nimi do czynienia? Na obrażenia tej części ciała narzekają nie tylko sportowcy wyczynowi, ale również amatorzy oraz osoby tylko rekreacyjnie podejmujące aktywność fizyczną. Urazy i ostre obrażenia ścięgna Achillesa, jak podają statystyki, są najczęstszą przyczyną obligatoryjnej przerwy w treningu i aktywności sportowej.

MT INFO

WYWIAD MT

Wywiad z Aleksandrem Wierietielnym, trenerem Justyny Kowalczyk.

Wywiad z Ewą Bąk, dyrektorem Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Poznania.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Niektórzy zawodnicy mają podwójne szczęście. Mogą przez lata trenować sport, a ponadto, gdy przychodzi czas zakończenia sportowej kariery – znajdują nowe obszary samorealizacji. Nie każdy sportowiec to potrafi. Nie każdy trener, rodzic, nauczyciel potrafi tego nauczyć. Nie każdy jest dobrym animatorem.

Szkoła/placówka oświatowa jest instytucją, w której, oprócz pracowników, przebywają i kształcą się uczniowie. Ich bezpieczeństwo jest jednym ze statutowych celów i zadań szkoły. Dyrektor szkoły musi więc zadbać o bezpieczny i zdrowy pobyt uczniów.

Najtrudniejszym zadaniem, któremu musi stawić czoło organizator wyjazdu, jest połączenie realizacji założonego celu z poziomem zadowolenia młodzieży. Aby obóz przebiegał sprawnie i bez niespodzianek, należy go jak najdokładniej zaplanować i przygotować.