Nieustanne rozwijanie się, podnoszenie poprzeczki i dążenie do celu to cechy niezbędne nie tylko w sporcie, ale też w biznesie. Na łamach numeru udowadniamy, że te dwie dziedziny łączy znacznie więcej, a doświadczenia z obszaru biznesu mogą być przydatne w pracy trenera. Zapraszam zatem do zapoznania się z tekstem „Czy metody planowania stosowane w biznesie sprawdzają się w sporcie?” oraz przekucia w czyn zawartych w nim wskazówek.

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów, między innymi tych związanych z jedną z najpopularniejszych w Polsce dyscyplin – siatkówką, a więc wywiadu z Bartoszem Kurkiem oraz praktycznego poradnika o sprawności fizycznej w treningu siatkarzy. Szczególnie polecam teksty o żywieniu w sportach walki i treningu ogólnorozwojowym. Liczę, że Państwa uwadze nie umknie także tekst o kontrowersjach towarzyszących wczesnej sportowej specjalizacji.

30. numer „Magazynu Trenera” ukaże się na początku 2014 roku. Miło mi poinformować, że na ten nowy rok zaplanowaliśmy dla Państwa dużo atrakcji i już cieszymy się na możliwość zaprezentowania ich Państwu. Tymczasem dziękujemy za kolejny, spędzony wspólnie, sportowy rok.

WARSZTAT TRENERA

Trudno jest stworzyć koncepcję treningu, która swoją innowacyjnością budziłaby zachwyt i odsuwała w cień inne pomysły czy inicjatywy. I chyba nie o to chodzi, chociaż w pewnym sensie tak się stało w wypadku naszej propozycji ćwiczeń oporowych.

Czytnik urazów głowy dla zawodników futbolu amerykańskiego stworzony przez firmę i1 Biometrics, był testowany przez uczniów Middletown High School w stanie Nowy Jork w ostatnich tygodniach maja tego roku. Zawodnicy kilku drużyn piłkarskich trenowali z czytnikami przez trzy dni.

Pressing to system gry obronnej, którego celem jest jak najszybsze odebranie piłki przeciwnikowi jak najdalej od własnej bramki. Istota pressingu polega na stworzeniu takiej sytuacji, w której drużyna będąca w posiadaniu piłki nie będzie miała możliwości skutecznie utrzymać się przy niej i zagrozić drużynie broniącej.

W coraz chłodniejsze dni, kiedy rozgrywki sportów uprawianych na zewnętrz zbliżają się do końca lub półmetka, coraz intensywniej musimy myśleć o zagospodarowaniu czasu zawodnikom do chwili, kiedy aura stanie się bardziej przyjazna. To najlepszy moment, aby skupić się na partiach mięśniowych mniej lub bardziej traktowanych po macoszemu w cyklach startowych.

Od lat 80. XX wieku gry zespołowe przechodzą głębokie przeobrażenia. Wraz z rozwojem telewizji zwiększyła się ich popularność, znacznie wzrosły zasoby finansowe federacji i klubów, zmieniano przepisy. Tendencjom tym towarzyszyły również zmiany w technologii treningu, selekcji zawodników, metodach wspomagania i odnowy.

Po zakończeniu okresu startowego zawodnikom należy się odpoczynek. Kiedy jednak nabiorą już sił fizycznych i psychicznych do nowego, wymagającego sezonu, możemy stopniowo przystępować do kolejnych treningów. Rozpoczynamy je od okresu przygotowawczego (wstępnego), który wprowadza coraz większe obciążenia oraz ma na celu wzmocnienie organizmu, czyli zapobieganie kontuzjom w kolejnych etapach. Odpowiednie zaplanowanie tego okresu gwarantuje efekty we właściwym czasie. Przeprowadzenie przygotowania wszechstronnego nie jest łatwe. Forma nie powinna...

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Sport ma moc zmieniania świata, inspirowania, moc jednoczenia ludzi. Robi to lepiej niż cokolwiek innego. […] Sport przemawia zrozumiałym językiem do młodych. Rozbudza nadzieje tam, gdzie kiedyś była jedynie rozpacz. Sport dużo skuteczniej przełamuje wszelkie bariery rasowe od rządu.

Nelson Mandela

Rodzaj aktywności na wczesnym etapie rozwoju nie jest bez znaczenia dla późniejszego zaangażowania w sport. Kiedy dzieci powinny się angażować w specjalistyczny trening, aby osiągnąć mistrzowski poziom kompetencji w wybranej dyscyplinie? Jak wpływa to na sportowe i pozasportowe osiągnięcia, a także radość i satysfakcję z uprawiania sportu?

MEDYCYNA W SPORCIE

Większość sportowców uprawiających sztuki walki jest zainteresowana zwiększeniem masy mięśniowej przy jednoczesnym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej w organizmie dla uzyskania maksymalnych korzyści w ich dyscyplinie sportu. Jest to zadanie niezwykle trudne do wykonania. Pierwszy cel wiąże się bowiem z koniecznością uzyskania dodatniego bilansu energetycznego, podczas gdy drugi możliwy jest do osiągnięcia pod warunkiem ujemnego bilansu energii.

Chyba żadnego sportowca nie trzeba przekonywać, że regeneracja organizmu, wypoczynek i relaks są niezbędne w procesie treningowym. Z mojego punktu widzenia każdy zawodnik będący w okresie przygotowawczym czy startowym powinien korzystać z dobrodziejstw różnego rodzaju zabiegów regeneracyjnych. W poprzednim numerze „Magazynu Trenera” uwagę skupiliśmy na wpływie diety i suplementacji na poprawę regeneracji. W tej części omówione zostaną możliwości współczesnej odnowy biologicznej.

Narząd wzroku jest bardzo skomplikowaną strukturą, składającą się z wielu tkanek, z których każda inaczej reaguje na urazy. Urazy oczu w sporcie mogą nastąpić w wyniku bezpośredniego kontaktu z innymi zawodnikami lub ze sprzętem sportowym. Są jednymi z najgroźniejszych wypadków, każdy bowiem jest potencjalnie niebezpieczny i może uniemożliwić prawidłowe widzenie.

WYWIAD MT

Jest uznawany za jednego z najlepszych siatkarzy na świecie, a jego skoczność i siła uderzenia budzą szczególny podziw. W rozmowie z nami opowiada o specyfice swojej dyscypliny, treningu i walorach, które pozwoliły mu się dostać na sportowy szczyt.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Celem badań przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie było określenie wpływu pięciotygodniowego treningu wytrzymałościowego na obniżenie kosztu energetycznego wysiłku wykonywanego na cykloergometrze. W badaniach obserwowano zmiany zależności między poborem tlenu a wzrostem wielkości generowanej mocy z uwzględnieniem podłoża fizjologicznego tych zmian na poziomie mięśniowym.

Amerykański psycholog sportu, Benjamin A. Leibowitz, w artykule Coach… Do You Know Yourself?1 wyróżnia cztery modele trenerskiej pracy. Autor, posługując się akronimem S.T.A.R. (ang. gwiazda), charakteryzuje reprezentantów poszczególnych technik stosowanych w praktyce trenerskiej. Po rozwinięciu skrótowca S.T.A.R. otrzymujemy odpowiednio: S – Searcher (Poszukiwacz), T – Technician (Technik), A – Analyzer (Analityk) oraz R – Relator (Kompan). Leibowitz definiuje mocne i słabe strony każdego ze stylów...

Pracując jako psycholog z osobami zajmującymi się nie tylko sportem, lecz także biznesem czy muzyką, zauważyłam, że łączy je jedno – chęć osiągnięcia rozumianego na swój sposób sukcesu. Nie jest ważna liczba zagranych koncertów, wysokość premii za uzyskany obrót czy też miejsce w rankingu lub na podium. To, co się liczy najbardziej, to ciągłe podnoszenie sobie poprzeczki, rozwijanie się i dążenie do celu. I tu właśnie zaczynają się pojawiać trudności. Realizacja wyznaczonego sobie celu jest procesem, który wymaga konsekwencji w działaniu oraz...

Politycy mówią często, że to on zahartował ich charakter. Rekiny biznesu wspominają, że dzięki niemu po raz pierwszy zaznali prawdziwej rywalizacji. Artyści natomiast zauważają nieraz, że właśnie on nauczył ich zasad rządzących światem sztuki. Sport wciąż kształtuje w ludziach cechy bardzo przydatne w życiu społecznym.

W niniejszej publikacji wskazuję na kilka regulacji prawnych normujących zakres odpowiedzialności prawnej trenera, w kilku różnych ujęciach. Zaznaczam przy tym, że artykuł nie omawia wyczerpująco przedmiotowej kwestii – pominięto między innymi zasady odpowiedzialności karnej.