Z ogromną radością oddaję w Państwa ręce pierwszy w nowym roku szkolnym numer „Magazynu Trenera”. Nie jest to łatwy czas – zwłaszcza dla tych uczniów, którzy doświadczają zmiany środowiska szkolnego (przechodzą ze szkoły podstawowej do gimnazjum bądź z gimnazjum do szkoły ponadgimnazjalnej, przeprowadziły się z innej miejscowości lub choćby dzielnicy itp.). Jako że zdolności adaptacyjne rozwijają się z wiekiem, wsparcie pedagoga, udzielone młodym ludziom, ma kluczowe znaczenie. W takich grupach dzieci i młodzieży warto przeprowadzić zestaw ćwiczeń integracyjnych, które pomogą zbudować zgrany zespół. Gotowe propozycje znajdziecie Państwo na łamach numeru.

W bieżącym wydaniu przyglądamy się również metodzie Jacka Danielsa, uznawanego za najlepszego spośród trenerów biegania, oraz fenomenowi Zatopka w kontekście przerwy w treningu, a także rozmawiamy z Igorem Traczem, który ma na swoim koncie tytuły mistrza świata, mistrza Europy i wiele innych nagród w wyścigach psich zaprzęgów w warunkach śnieżnych, bezśnieżnych i bikejoringu.

Szczególnie zachęcam do lektury artykułów o przekazywaniu skutecznej informacji zwrotnej zawodnikom, o wpływie wysiłku fizycznego na układ odpornościowy i o najlepszych metodach na powysiłkową odnowę i regenerację, a także zestawu podpowiedzi dla tych z Państwa, którzy chcą podjąć współpracę z wolontariuszami.

WARSZTAT TRENERA

Wciąż zmieniają się warunki działalności sportowej i rosną wymagania wobec wszystkich uczestniczących w systemie sportu. Trener pełni różne funkcje związane z procesem treningu, którego jest autorem, realizatorem i kontrolerem jednocześnie.

Czy nagła przerwa w treningu wpływa na sprawność zawodnika? Wielu z nas obawia się, że już kilka dni odpoczynku zaprzepaści przygotowania sportowca do najważniejszych zawodów. Nie ma jednak podstaw, aby zanadto się przejmować. Znając mechanizmy zachodzące podczas przerwy w treningu, na wiele rzeczy możemy się przygotować. Co więc zrobić, by nie stracić długo budowanej formy, na przykład przez niespodziewaną kontuzję?

Niewtajemniczonym Jack Daniels może się kojarzyć tylko z nazwą popularnej whisky. Nie wszyscy wiedzą, że jest to również nazwisko doskonałego amerykańskiego szkoleniowca, który raz na zawsze zmienił podejście do biegowego treningu. Według rankingu najlepszych trenerów biegania na świecie magazynu „Runner’s World” amerykański trener Jack Daniels to najlepszy specjalista wszech czasów w tej dziedzinie. Na czym polega jego fenomen?

Skuteczność w rywalizacji sportowej osiąga się poprzez perfekcję techniczną i taktyczną w realizacji zadań na polu gry, ale również poprzez skracanie czasu wykonania poszczególnych czynności. Im szybciej jesteśmy w stanie przeprowadzić ciąg ruchów, tym większą zyskujemy przewagę nad rywalem.

Z pewnością znacie powiedzenie, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tak właśnie będzie w wypadku naszego kolejnego spotkania dotyczącego propozycji treningów. Tym razem ponownie będziemy działać w terenie, a obszarem naszego zainteresowania będzie ławka – tak, zwykła ławka w parku czy na placu zabaw, a może nawet ta obok twojego miejsca zamieszkania.

Jest jednym z najważniejszych – jeśli nie najważniejszym – ogniw drużyny. Jego przydatność w spotkaniu futsalowym znawcy często określają jako 70% wartości zespołu. Gdy prezentuje wysokie umiejętności, jest po prostu niezastąpiony. Oczywiście, mowa tutaj o BRAMKARZU.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Młodzieńczy bunt sportowców

Współpraca między ludźmi przebiega pomyślnie wtedy, gdy czują się dobrze w swoim towarzystwie oraz skutecznie się ze sobą komunikują. Aby zbudować zgrany zespół – czy to drużynę, czy też klasę – warto na początku poświęcić trochę czasu na zintegrowanie jej członków. Integracja jest zespoleniem pojedynczych osób lub też luźnych grup w całość działającą zgodnie z ustalonymi zasadami i normami.

Słowa używane przez trenera mogą mieć wielką moc. Najlepsi szkoleniowcy wiedzą o tym i dbają o jakość werbalnej komunikacji ze swoimi zawodnikami. W kontaktach z podopiecznymi biorą pod uwagę zarówno treść, jak i formę swoich komunikatów. Wskazówki i spostrzeżenia trenera są bowiem głównym źródłem poprawy wyników w sporcie. Dlatego efektywna informacja zwrotna powinna być jednym z podstawowych narzędzi komunikacyjnych każdego trenera.

MEDYCYNA W SPORCIE

W codziennym życiu na każdego sportowca czyha wiele chorób, które mogą spowodować konieczność krótszej lub dłuższej przerwy w treningach. Najczęściej nie mają one bezpośredniego związku ze sportem, a ich przyczyną nie są urazy. Mowa tutaj m.in. o chorobach infekcyjnych.

W sporcie wyczynowym od wielu lat funkcjonuje pojęcie odnowy biologicznej. Większość sportowców i trenerów interpretuje ją jako różnego rodzaju zabiegi fizykalne. Jednakże odnowa biologiczna to nie tylko popularny masaż, lecz także szereg innych działań mających na celu przyspieszenie regeneracji powysiłkowej.

Zarówno wegetariańskie, jak i niewegetariańskie diety mogą wpływać na poprawę lub pogorszenie wyników. Dobrze skonstruowane diety wegetariańskie mogą zapewnić przewagę w przypadku sportów wytrzymałościowych. Poniższe informacje pomogą atletom stosującym te diety w osiągnięciu maksymalnego potencjału.

WYWIAD MT

Rozmowa z Igorem Traczem – mistrzem świata i europy w wyścigach psich zaprzęgów. W Polsce psie zaprzęgi kojarzą się ciągle dość egzotycznie – z daleką północą, śnieżnym bezkresem i saniami ciągniętymi przez psy husky. Tymczasem to właśnie w naszym kraju mamy jednego z najbardziej utytułowanych sportowców w tej dyscyplinie. To Igor Tracz, który odnosi znaczące sukcesy w najważniejszych międzynarodowych zawodach, ma na swoim koncie tytuły mistrza świata, mistrza Europy i wiele innych nagród w wyścigach psich zaprzęgów w warunkach śnieżnych, bezśnieżnych...

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

W procesie kontrolowania i planowania treningu sportowego należy stosować zbadane i skuteczne środki z zakresu medycyny sportowej, pozwalające przyspieszyć tempo odzyskiwania maksymalnych możliwości wysiłkowych zawodnika, zwłaszcza po treningu mogącym nasilić uszkodzenia włókien mięśniowych, i spowodować chwilowe obniżenie zdolności wysiłkowych.

Zespół francuskich badaczy z Uniwersytetu Paris-Sud podjął w swojej pracy, opublikowanej na łamach prestiżowego czasopisma „Risk Analysis”, bardzo istotny dla trenerów oraz samych zawodników problem psychologicznych czynników ryzyka urazu sportowego.

Co powinien wiedzieć trener rozpoczynający współpracę z niepełnosprawnymi podopiecznymi? Oficjalna strona internetowa instruktorów sportowych w Wielkiej Brytanii1 podaje kilka wskazówek, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy trzeba przełamać tabu i porozmawiać z osobą niepełnosprawną, która pragnie zostać zawodnikiem sportowym.

Dzień zawodów to dla klubu i reprezentującej go drużyny wyjątkowa data. Dochodzi wówczas do weryfikacji pracy nie tylko w poprzedzającym zawody tygodniu, lecz także w dłuższym okresie, a wszystkie ewentualne niedociągnięcia organizacyjne mogą rzutować na postrzeganie klubu na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest, aby tego dnia przestrzegać procedur.

Wolontariat jest specyficzną formą pracy, polegającą na bezinteresownym i dobrowolnym wykonywaniu określonych zadań i angażowaniu się w różne działania użyteczne społecznie. Jest to powód, dla którego tak duże znaczenie ma poszerzenie wiedzy na temat motywacji wolontariuszy do pracy oraz poszukiwanie skutecznych instrumentów motywowania1.