Z radością przekazuję w Państwa ręce nowy numer „Magazynu Trenera”. Wierzę, że i tym razem nasze redakcyjne pomysły i propozycje spotkają się z Państwa pozytywnym przyjęciem.

Pamiętając o tym, że rola trenera nie polega wyłącznie na budowaniu wyników, osiągnięć, rekordów, na łamach numeru przyglądamy się nie tylko trendom w nowoczesnym treningu, nowościom technologicznym w tej dziedzinie, lecz także problemom – dlatego też m.in. artykuł o obecności alkoholu w środowisku sportowym. Przyglądamy się również różnym aspektom pracy w szkole, z młodzieżą i rodzicami.

Szczególnie zachęcam do lektury wywiadu z kapitanem Krzysztofem Baranowskim – twórcą „Szkoły pod Żaglami”, który przekonuje, że żywioł może być doskonałym wychowawcą. Niech ta rozmowa będzie dla Państwa inspiracją i zachętą do podejmowania wielkich wyzwań, które przynoszą jeszcze większe efekty.

WARSZTAT TRENERA

Poprawy wyniku w sprincie nie osiąga się tylko poprzez zwiększenie szybkości, ale przede wszystkim dzięki wzrostowi umiejętności technicznych zawodnika. Poezja ruchu, wyuczony kunszt: temu wszystkiemu kształt nadają godziny treningów, godziny, których ostatecznym szlifem będą setne części sekundy.

O tym, że wielu trenerów i zawodników skutecznie współpracuje ze sobą, nie spotykając się na codziennym treningu, wiemy nie od dziś. Jak to w ogóle jest możliwe? Czy można właściwie prowadzić proces treningowy na odległość? Jakie są plusy i minusy takiego postępowania? Jest to z pewnością coraz powszechniejsza metoda współdziałania, więc warto przyjrzeć się jej bliżej.

Franciszek Smuda, były trener piłkarskiej reprezentacji Polski, zwykł mawiać, że laptopa używa wyłącznie jako… podstawki pod kubek z kawą. W takim podejściu do najnowszych osiągnięć informatycznych jest jednak odosobniony. Specjalistyczne programy komputerowe i aplikacje mobilne stanowią bowiem coraz ważniejszy aspekt współczesnego świata sportu.

Kibice obserwujący zmagania zawodników i drużyn na boiskach oraz krajowych i międzynarodowych arenach sportowych (zwłaszcza ci siedzący blisko trenerskich ławek) są niejednokrotnie świadkami specyficznej konwersacji pomiędzy trenerami a zawodnikami. Te rozmowy, często emocjonalne, dosadne, głośne, prowadzone są z użyciem slangu (nie dla każdego kibica zrozumiałego), a najlepiej znanego piłkarzom i ich trenerom.

W futsalu jedną z częstych sytuacji boiskowych, po której drużyny zdobywają bramkę, jest wykorzystanie przewagi liczebnej. Drużyna, będąca skuteczniejsza w tym elemencie, odnosi zwycięstwo. Przewaga liczebna to pochodna wygranego pojedynku jeden na jeden, dlatego również i ten element jest bardzo ważny i trenerzy nie mogą go zaniedbać w swoich planach treningowych.

PSYCHOLOGIA W SPORCIE

Niektórym osobom, szczególnie spoza sportu, może się wydawać, że problem alkoholu nie dotyczy sportowców. Przecież zarówno oni, jak i trenerzy powinni prowadzić zdrowy styl życia i stronić od wszelkich używek. Sportowcy to ludzie, którzy na życie zarabiają umiejętnościami swojego ciała, więc jak mogą nie dbać o swoje narzędzie pracy? Niestety, zdarza się, że zarówno zawodnicy, jak i trenerzy z różnych przyczyn szkodzą sobie, nadużywając alkoholu. Dlaczego alkohol pojawia się w środowisku sportowym?

Aktywność fizyczna to doskonały sposób na zachowanie zdrowia. Nie należy tu umniejszać roli diety i zdrowego trybu życia, jednak to właśnie ruch pozwala zachować sprawność i dobrą kondycję. Co więcej, badania wykazują, że umiarkowany wysiłek fizyczny jest tym elementem, który pozytywnie wpływa na jakość procesów poznawczych, takich jak koncentracja, uwaga oraz zapamiętywanie, co z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności podczas pracy lub nauki.

Wyobraź sobie najbardziej wyraziście, jak potrafisz, spełnienie swoich pragnień i uznaj, że już się urzeczywistniły. Jeśli nie zabraknie ci wytrwałości i koncentracji, sukces nie każe na siebie długo czekać.

Joseph Murphy

Twórcze nocne mary. Czary?

Dzieciństwo… Późny wieczór, po dobranocce, ciemny pokój. Pora spania, spać się jednak nie chce. Od czasu do czasu przejeżdżający samochód rozjaśnia wnętrze pokoju. Światła reflektorów, przechodzące przez wzorzystą firankę, rzucają na ścianę ruchomy cień – teraz to wiesz....

Verba docent,exempla trahunt*

* Słowa uczą, przykłady pociągają

Jako konsultant psychologii sportu często wykorzystuję film jako narzędzie, w szczególności w pracy z młodymi sportowcami. Film ilustruje bowiem pewne wartości, które pragnę im przekazać, prowokuje rozmowy i dyskusje. Do filmu można się potem odwołać na zajęciach czy treningach. To narzędzie może być z powodzeniem wykorzystywane także przez trenerów.

Motyw rodziców dość często pojawia się w moich rozmowach z trenerami. Słyszę komentarze typu: „Uwielbiam pracę z młodymi sportowcami, ale użeranie się z rodzicami przyprawia mnie o ból głowy” albo „Widzę w tym dziecku duży sportowy potencjał, ale boję się, że zostanie zaprzepaszczony przez jego ojca”.

WYWIAD MT

Rozmowa z kapitanem Krzysztofem Baranowskim o wyjątkowym projekcie edukacyjnym, który zyskał rozgłos, uznanie i naśladowców w Polsce i na świecie. 

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Krótkotrwałe wysiłki fizyczne wykonywane z maksymalną intensywnością są powszechnie stosowane w treningu sportowym jako bodziec adaptacyjny zwiększający możliwości wysiłkowe zawodnika. W przeciwieństwie do wysiłków długotrwałych o umiarkowanej intensywności maksymalne wysiłki krótkotrwałe wywołują większe zaburzenia homeostazy ustrojowej oraz nasilają uszkodzenia struktur mięśniowych.

Na łamach ostatniego numeru prestiżowego czasopisma „Sport, Exercise, and Performance Psychology”, wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, ukazał się artykuł dotyczący problemu wypalenia, które dotyka młodych sportowców.

Praca na rzecz organizacji pożytku publicznego bez wynagrodzenia od kilkudziesięciu lat staje się coraz bardziej popularna w środowisku szkolnym i akademickim. Jedną z instytucji, która oferuje wolontariat studentom, jest Rutgers School of Arts and Sciences w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych, gdzie można pracować jako trener wolontariusz w Radzie Badawczej Sportów Młodzieżowych (Youth Sports Research Council). Trenerzy wolontariusze pracują z niepełnosprawnymi sportowcami w różnym wieku, szczególnie z cierpiącymi na zespół Downa i autyzm.

Powszechna konieczność czy strategia samorealizacji? Fasadowość i biurokracja – narzekają przeciwnicy awansu zawodowego. Satysfakcja i małe, ale zawsze jakieś pieniądze – mówią jego zwolennicy. Niekończące się debaty rządowe i związkowe na temat konieczności awansu zawodowego i towarzyszących mu wynagrodzeń pozostają najpopularniejszymi tematami publicznych rozmów.

19 kwietnia 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, zwaną dalej ustawą deregulacyjną. Ustawa ta stanowi, według zamiarów Ministerstwa Sprawiedliwości, pierwszą z pakietu ustaw mających dokonać deregulacji wielu bardzo różnych zawodów.

Nowoczesny klub sportowy może działać efektywnie na dużą skalę tylko wtedy, kiedy ma przejrzystą i dopasowaną strukturę organizacyjną. Zbyt rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że tylko dokładne wydzielenie, opisanie i hierarchia stanowisk stwarzają przestrzeń do realizacji działań statutowych.

Niektórzy sportowcy stają się celebrytami, których zaprasza się do popularnych programów rozrywkowych oraz którym proponuje się kontrakty reklamowe. Na co warto zwrócić uwagę, by show i sława nie przysłoniły pracy i pasji?