Z prawdziwą przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowszy numer „Magazynu Trenera”. Czas od ostatniego wydania upłynął nam na poznawaniu oczekiwań naszych Czytelników. Wierzę, że przeprowadzone rozmowy i wyciągnięte z nich wnioski pozwoliły nam jeszcze lepiej sprostać stawianym pismu oczekiwaniom. Specjalnie dla Państwa zwiększyliśmy liczbę stron i przygotowaliśmy nowoczesny projekt szaty graficznej magazynu, dbając jednocześnie o to, by był on nośnikiem ciekawych i praktycznych treści, przydatnych w każdej dyscyplinie sportowej.

Szczególnie zachęcam do lektury nowego działu – „Ludzie sportu”, w którym prezentujemy ekskluzywny wywiad z trzema mistrzami polskich ciężarów – Szymonem Kołeckim (medalistą olimpijskim, a obecnie prezesem Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów), Adrianem Zielińskim i Marcinem Dołęgą.

Nie brakuje też aktualnych tematów. Jesteśmy na początku tak długo wyczekiwanej wiosny i zajęć na świeżym powietrzu, dlatego nasi autorzy koncentrują się na takich tematach jak zapobieganie przetrenowaniu u progu sezonu outdoorowego, trening podczas wysokich temperatur powietrza czy nordic walkingu – sporcie od niedawna obecnym w kalendarzach zawodów sportowych, a odpowiednim zarówno dla osób o słabej kondycji fizycznej, jak i dla zawodowych sportowców.

Na łamach numeru przyglądamy się także mniej oczywistym, lecz ważkim aspektom pracy trenera – prowadzeniu negocjacji, współpracy z mediami, zarządzaniu kryzysem i podpowiadamy ciekawe rozwiązanie prawne typowych problemów.

WARSZTAT TRENERA

Od zakończenia olimpiady w Londynie (2012 r.) upłynęło już kilka miesięcy i nadszedł czas, by spokojnie przeanalizować występ naszych pływaków. Wstępne wnioski są jednoznaczne – było fatalnie. Na myśl nasuwa się oczywiste pytanie: „Dlaczego tak się stało?”.

Zdarza się, że zawody sportowe są rozgrywane w nietypowych warunkach pogodowych. Czasem okoliczności mogą być wręcz ekstremalne, gdyż pogoda może sprawić organizatorom nie lada kłopot.

Dyskusja wokół pływackich skór rekina, regularnie zmniejszające swoją wagę buty piłkarskie, rozwijający się rynek pulsometrów – to raptem kilka przykładów na coraz istotniejszą rolę, jaką odgrywa dziś sprzęt sportowy. Stadiony mienią się od takich wynalazków, a cała ta sytuacja stawia przed trenerami coraz poważniejsze wyzwania.

Sport jest najzdrowszym nałogiem, który jednak - jak każdy nałóg - może okazać się destrukcyjny. Lecz nic nie dzieje się bez przyczyny. Również przetrenowanie nie bierze się znikąd i jest ostatnim stadium procesu, który zaczął się przynajmniej kilka tygodni wcześniej. A wszystko przez zbyt dużą ilość ćwiczeń, lekceważenie konieczności regeneracji, zbyt duże obciążenia, zbyt intensywne treningi.

Nordic walking to jedna z nowych, a zarazem najszybciej rozwijających się w ostatnich latach form aktywności ruchowej. Chodzić z kijami można praktycznie wszędzie i o każdej porze roku, a co najważniejsze – nordic walking jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dla osób o słabej kondycji fizycznej, jak i dla wyczynowych sportowców. Warto również podkreślić, że nordic walking jest coraz częściej wykorzystywany w rehabilitacji wielu schorzeń.

Chcąc osiągnąć sukces w każdym meczu, poza skuteczną grą w ataku należy zwrócić szczególną uwagę na grę swojej drużyny w obronie. To dzięki agresywnej defensywie można wymusić błędy na przeciwniku – np. stratę piłki czy oddawanie rzutów z nieprzygotowanych pozycji. Ważne jest, aby podstawowe elementy obrony szkolić od samego początku, gdyż raz nabyte nawyki „pozostaną we krwi” na zawsze.

Wiek XXI jest nazywany wiekiem kompetencji – kompetentnych ludzi. Potrzebni są oni w każdej branży. Również w sporcie. Kompetencja jest elementarnym składnikiem mistrzostwa, które z kolei najczęściej kojarzone jest z zawodnikiem. Naturalnie, większość działań skupionych jest na sportowcu lub skierowanych w jego stronę.

Niezależnie od tego, czy mówimy o indywidualnych zawodnikach, drużynach, czy o klubach sportowych, wyznaczenie celów jest sekretem, który pozwala stworzyć i utrzymać pewność siebie, zmaksymalizować motywację oraz zwiększyć wytrwałość na wszystkich treningach. Cele są esencją sukcesu we wszystkich dziedzinach życia.

MEDYCYNA W SPORCIE

Staw kolanowy to jeden z największych, a zarazem najsilniejszych stawów w ludzkim organizmie. Pomimo swojej silnej anatomicznej budowy, według statystyk CNSOBOP, jest obszarem najczęściej ulegającym kontuzji podczas uprawiania sportu w warunkach wyczynowych i rekreacyjnych.Przyczyną tego zjawiska jest fakt przenoszenia ogromnych przeciążeń, wynikających z biomechaniki i długości ramienia dźwigni, jaką stanowi ciało od kolana w górę oraz podudzie. Siły te muszą być równoważone właśnie w stawie kolanowym. W artykule tym skoncentrowano się na obrażeniach...

Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą występującą u dzieci i osób do 40. roku życia. W ostatnich latach obserwujemy znaczne zwiększenie się częstości występowania astmy w krajach uprzemysłowionych. Według najnowszych badań epidemiologicznych, przeprowadzonych w Polsce (ECAP – Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), częstość występowania astmy w populacji wzrosła do 9,3%.

MT INFO

Trzech młodych mężczyzn. Trzech utytułowanych sportowców. Trzech przyjaciół z ciężarowego pomostu. Trzech ludzi, którzy mają wspólny cel – powrót polskich ciężarów do świetności z czasów Waldemara Baszanowskiego czy Zygmunta Smalcerza. 

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Korzyści prozdrowotne oraz zmiany wydolności aerobowej pod wpływem treningu fizycznego najczęściej są kojarzone z klasycznymi konkurencjami wytrzymałościowymi (np. bieganie, kolarstwo). Zdecydowana większość dostępnych badań naukowych dotyczy konkurencji wytrzymałościowych, natomiast liczba opublikowanych wyników badań, w których monitorowano zmiany wydolności fizycznej pod wpływem zróżnicowanej aktywności rekreacyjnej, jest w dalszym ciągu niewielka.

Zespół austriackich badaczy z Instytutu Medycyny Sportowej w Innsbrucku dokonał analizy profilu fizycznego i fizjologicznego członków kadry narodowej Austrii w narciarstwie alpejskim w latach 1997-2000.

Sokratejskie „Wiem, że nic nie wiem” zastępujemy dziś pragmatycznym „Wiem tyle, ile uda mi się dowiedzieć”. Dotyczy to również obszaru analizy w piłce nożnej, gdzie – starając się lepiej rozpoznać rywala – podejmujemy się obserwacji: taktycznej, technicznej i statystycznej. Wszystkie trzy są od siebie zależne, a każda z nich bez dwóch pozostałych okazuje się ledwie pozbawionym znaczenia listkiem na wietrze. Jak rozłożyć proporcje i jak nie dać się zwariować wiedzy?

Klub sportowy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – jak założyć swój klub, robić to, co się lubi i wypłacać sobie pensję (legalnie)? 

W pierwszej części artykułu, zamieszczonej w poprzednim numerze „Magazynu Trenera”, ostrzegałem, że początek pracy z mediami może być trudny i żmudny. Na wypracowanie dobrych relacji, zdobycie zaufania, trzeba czasu. Jednak jestem przekonany, i mam nadzieję, iż czytający artykuł również, że to się opłaca. W tej części zajmiemy się aspektami stałej współpracy z mediami.

Kryzys to ryzyko wpisane w każde przedsięwzięcie, czy to sportowe, czy biznesowe, a tam, gdzie oba wymiary się spotykają, rośnie zagrożenie, że jednego dnia staniemy twarzą w twarz z problemami zagrażającymi naszemu projektowi. To czas, kiedy charakter naszej reakcji decyduje nie tylko o chwilowym odroczeniu najgorszego, ale przede wszystkim o tym, jak będzie wyglądać nasza przyszłość.

„W biznesie zdobywasz nie to, na co zasługujesz, ale to, co wynegocjujesz” Chester L. Karrass.