Zapraszam do lektury najnowszego, grudniowego wydania „Magazynu Trenera”. Zawiera on, jak zawsze, dużą porcję inspiracji i pomysłów do wykorzystania na zajęciach sportowych.

Ponadto, w imieniu swoim i nowej Redakcji życzę Państwu, zdrowych, spokojnych, radosnych i spędzonych w gronie bliskich osób świąt Bożego Narodzenia, a także wszelkiej pomyślności na nadchodzący rok – licznych sukcesów w pracy dydaktycznej i szkoleniowej, wielu pomysłów, a przede wszystkim wytrwałości i zapału do wymagającej, trudnej, ale i wysoce satysfakcjonującej pracy z dziećmi i młodzieżą.

WARSZTAT TRENERA

Zadaniem szkoleniowców pracujących przede wszystkim z młodymi zawodnikami jest tak zaplanować obciążenia w kolejnych latach, aby kariera trwała możliwie jak najdłużej i sprawiała satysfakcję zarówno zawodnikom, jak i trenerowi. Pracując czy to z jednym zawodnikiem, czy z całą grupą podopiecznych, warto stosować odpowiednią etapizację treningu, która pozwoli sprostać wymaganiom współczesnego sportu.

Coaching to nowa formuła znanych od lat metod, specyfika sportu nie pozwoli jednak zapewne trenerom na prosty transfer tej wiedzy. Zasady i narzędzia stosowane w nim mogą być natomiast inspiracją dla szkoleniowców chcących zweryfikować swój dotychczasowy warsztat.

Każdy trener pragnie ulepszyć technikę zawodników. Chcąc poprawić u nich elementy techniczne, coraz częściej korzysta ze zdobyczy nauki. badania biomechaniczne to jedna z metod, która może przyczynić się do podniesienia poziomu sportowego poprzez analizę technik ruchu, a tym samym poprzez poprawę ewentualnych błędów i nawyków ruchowych.

Zajęcia piłkarskie na sali gimnastycznej można prowadzić pod kątem takich aspektów jak: przygotowanie motoryczne, techniczne i taktyczne, bądź traktując je w okresie przejściowym jako możliwość wprowadzenia sportów uzupełniających. Trening obejmujący zajęcia z innych dyscyplin (koszykówka, siatkówka) ma za zadanie nie tylko zmniejszyć obciążenia fizyczne u zawodników, ale także dostarczyć im odpoczynku psychicznego od zadań realizowanych na co dzień.

MEDYCYNA W SPORCIE

Wegetariański sposób żywienia od zawsze wzbudzał wiele kontrowersji. nieustannie toczą się spory o to, czy stosowanie takiej diety przynosi więcej korzyści, czy naraża zdrowie człowieka na występowanie niedoborów i niedożywienia. Czy dieta bezmięsna zaspokaja zapotrzebowanie sportowców bez negatywnego wpływu na poziom ich wydolności i sprawności fizycznej?

MT INFO

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Trenerzy ciągle zmagają się w swojej pracy z nadmiarem obowiązków, brakiem czasu i realizacją złożonych obietnic. Potrzebują takiego usprawnienia organizacji zadań, aby zachować wysoką produktywność w pracy. Metoda GTD to szansa na osiągnięcie tego w prosty, a zarazem bardzo efektywny sposób.

W sierpniu bieżącego roku trenerzy VI-ligowego klubu piłkarskiego MKS Pogoń Ruda Śląska odbyli tygodniowy staż – wymianę doświadczeń w angielskim klubie NPower League Two – Plymouth Argyle. W czasie pobytu w Plymouth trenerzy mieli okazję zapoznać się ze strukturą klubu, z cyklem treningowym, podejściem do zajęć zawodników, kadry trenerskiej, organizacją i infrastrukturą oraz zapleczem.

Pomimo szczerych chęci trenerom niełatwo jest dotrzeć do młodych sportowców – zarazić ich sportową pasją i rozpalić iskrę do ciężkiego treningu. Pragną jak najlepiej przygotować ich nie tylko do nadchodzących zawodów, ale także do dorosłego życia. Niestety, pomimo dobrych intencji, nie zawsze im się to udaje. Współpraca z ekspertem psychologii sportu wspomoże trenera w pracy nad osiągnięciami oraz rozwojem osobistym zawodników.