Trening piłki nożnej, podobnie jak w innych dyscyplinach sportu, jest procesem długotrwałym i wymagającym ciągłej kontroli postępów. Aby przebiegał prawidłowo i przynosił zamierzony rezultat, należy w nim uwzględnić zagadnienie gibkości, które ma niebagatelny wpływ na harmonijny rozwój młodego piłkarza. W listopadzie przygotowaliśmy dla Państwa artykuł autorstwa Marcina Wróbla Gibkość w piłce nożnej. Znajdą w nim Państwo wskazania do treningu, omówienie optymalnych okresów kształtowania gibkości, jak również liczne, ilustrowane propozycje ćwiczeń ją rozwijających i testów sprawdzających.

Rozciąganie to element, który powinien być uwzględniony w każdym treningu. Może być częścią rozgrzewki, odpoczynkiem po intensywnym wysiłku lub też osobną jednostką treningową. I, wbrew pozorom, nie jest zarezerwowane tylko dla wyczynowych sportowców. O tym, jak się rozciągać, piszą Ewa Brzozowska w artykule Rozciąganie odprężone. Klucz do zwiększenia mobilności i elastyczności oraz Jakub Jelonek w tekście Joga naprzeciw treningowej rutynie. Jak uatrakcyjnić rozciąganie?

Polecam Państwu również artykuły na temat treningu mentalnego: tekst autorstwa Dominiki Zapotocznej Mnemotechniki podczas zajęć sportowych, mówiący o tym, jak szybciej i skuteczniej przyswajać informacje przekazywane podczas zajęć sportowych, oraz artykuł Marcina Kochanowskiego Takie same marzenia, poruszający tematykę treningu mentalnego w sporcie osób niepełnosprawnych.

WARSZTAT TRENERA

Trening piłki nożnej jest procesem długotrwałym i wymagającym ciągłej kontroli postępów. Aby proces treningowy młodego piłkarza przebiegał prawidłowo i osiągał zamierzony wynik, należy uwzględnić w nim zagadnienie gibkości, które ma niebagatelny wpływ na harmonijny rozwój zawodnika.

Rozciąganie to element, który powinien być uwzględniony w każdym treningu. Może być częścią rozgrzewki, odpoczynkiem po intensywnym wysiłku lub też osobną jednostką treningową. I wcale nie jest zarezerwowane tylko dla wyczynowych sportowców.

Żyjemy w dobie biznesplanów, plannerów, codziennego strukturyzowania czasu służbowego i prywatnego w celu zwiększenia efektywności. Nie dziwi więc, że również w sporcie planowanie działania i jego usystematyzowanie staje się normą. O ile w wypadku organizacji treningów w ramach cyklu jest to już codzienność, o tyle w dziedzinie analizy to wciąż nowość. A szkoda, bo nie ma dobrego cyklu treningowego bez integracji z cyklem analitycznym.

Rozwijanie umiejętności uczenia się przynosi korzyści nie tylko na polu szkolnym, ale również w sporcie. Poznawanie i doskonalenie technik efektywnego uczenia się pozwala skuteczniej i przyjemniej przyswajać informacje, a także rozwijać umiejętności przydatne dla działalności sportowej.

Wszyscy sportowcy, których spotkałem – młodsi czy starsi, ci z gier zespołowych i ze sportów indywidualnych – wszyscy, którzy trenują dyscypliny pojawiające się podczas igrzysk – mają podobne marzenia. W jakimś momencie zmagań, gdy dres z orzełkiem na piersi już pasuje i nie budzi tak ogromnych emocji, jak za pierwszym razem, gdy start w zawodach międzynarodowych świadczy o klasie i posiadanych umiejętnościach, gdzieś w głowie, a może w sercu rodzi się myśl. Delikatna jak iskra, niczym szept, który wypowiedziany zbyt głośno straci swą moc… Rodzi...

MEDYCYNA W SPORCIE

Treningi, zawody, treningi… i tak w kółko. Nieraz codziennie wykonujemy kilka tysięcy kroków, pokonujemy kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo, poważnie obciążamy nasz układ kostny. Analizując obciążenie treningowe w tygodniu oraz zastanawiając się nad masą ciała i czasem, który poświęcamy na regenerację, może się okazać, że obciążenia te uszkodziłyby niejedną stalową konstrukcję. A przecież człowiek to nie maszyna…

MT INFO

W poznańskiej Arenie 7 grudnia 2012 r. odbędzie się III Konferencja Trenerów Piłki Nożnej – Lech Conference. Temat przewodni to szybkość.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Futsal to gra techniczna, gdzie w polu oprócz bramkarzy gra się 4 × 4. Wyrównany stan osobowy wśród zespołów powoduje, że drużyny muszą stale pracować, aby czymś zaskoczyć przeciwnika i mam tutaj na myśli schematy taktyczne lub indywidualne decyzje zawodników na rozwiązywanie akcji w sposób 1 × 1. W razie powodzenia danej akcji zespół zyskuje przewagę, co w futsalu jest bardzo ważne. Ale co ma do tego gra w przewadze? Gra w przewadze może występować na dwa sposoby. Po pierwsze, gdy jeden z zespołów zostanie zdekompletowany (wtedy sytuacja personalna...