Jak zachęcić dzieci i młodzież do sportowej aktywności? - w najnowszym numerze zaczynamy od wywiadu z Arkadiuszem Bęckiem, koordynatorem Ogólnopolskiego Turnieju Orlika o Pu char Premiera Donalda Tuska, w którym wzięło udział łącznie ponad 100 000 dzieci z całej Polski.

O treningu zawodników w wieku juniorskim rozmawiamy z Marcinem Wróblem - na co dzień trenerem juniorów młodszych B I Lecha Poznań. Doskonałym uzupełnieniem wywiadu są propozycje gier i zabaw w nauczaniu szkolnym, które znajdą Państwo w dziale warsztat trenera.

W bieżącym wydaniu kontynuujemy temat treningu mentalnego - piszemy o tym, jak w praktyczny sposób rozwijać u dzieci umiejętności radzenia sobie ze stresem i czynnikami rozpraszającymi i co zrobić, by stres nie paraliżował, ale mobilizował młodego sportowca.

Ponadto w numerze sztuka uwodzenia mediów, czyli wszystko o tym, jak od podstaw budować wizerunek medialny klubu - od początków współpracy, poprzez budowę bazy kontaktów do dziennikarzy aż po pozyskiwanie patronatów medialnych. Specjalnie dla Państwa praktycznych wskazówek udzielają doświadczeni dziennikarze i komentatorzy sportowi pracujący na co dzień dla prasy, radia i telewizji.

Wszystkim czytelnikom polecam artykuł „Klasa mistrzowska krok po kroku”, w którym piszemy o tym, jak w praktyce wygląda proces zdobywania uprawnień trenerskich.

Zapraszam również na stronę internetową „Magazynu Trenera”, www.magazyntrenera.pl. Znajdą tam Państwo m.in. szczegółowe informacje o czasopiśmie, skróty artykułów, zapowiedzi kolejnych numerów, a także informacje o współpracujących z nami autorach.

WARSZTAT TRENERA

Total immersion to styl pływania stosunkowo nowy w Polsce. Nasi sąsiedzi zza oceanu tę technikę zaczęli stosować już w zeszłym stuleciu. Doskonałe efekty pracy trenerów możemy oglądać na co dzień. Dlaczego więc nie skorzystać z ich wiedzy i pomóc naszym podopiecznym? Co oznacza owe „całkowite zanurzenie"?

Na etapie naboru do grupy sportowej, czyli w większości przypadków w wieku 7–9 (wczesny etap selekcji) lub 9–10 lat (drugi etap), koordynacja ruchowa jest w progresywnej fazie rozwoju i dość trudno jest ocenić, stosując jeden test, poziom jej zaawansowania. Dlatego w grach zespołowych wprowadza się proste sprawdziany techniki specjalnej, która może być wykładnikiem zdolności koordynacyjnych. Do takich sprawdzianów można zaliczyć, między innymi, slalomy z piłką na czas, żonglerkę prawą – lewą nogą, uderzenia – rzuty na odległość i celność, a także...

Wszyscy ludzie są codziennie poddawani ciężkiej próbie ogniowej. Próbie, na którą jest wystawiany organizm, a w szczególności układ nerwowy. Czy odporność wygra, czy przegra dzisiaj ze stresem? Czy zakończymy dzień w pełni zadowoleni z siebie? Czy też z poczuciem „przygniecenia” przez natłok wydarzeń?

Jedną z najbardziej atrakcyjnych form doskonalenia poznanych elementów technicznych w treningu piłki nożnej są gry i zabawy. Niezależnie od wieku ćwiczących, te znane formy prowadzenia zajęć wzbudzają u podopiecznych maksymalne zaangażowanie wolicjonalne w poprawne i skuteczne wykonanie poleceń i zadań. Z racji tego, iż emocje w grach i zabawach często sięgają zenitu, gwarantują one zbliżone warunki do gry właściwej.

W dobie coraz bardziej wyrównanego poziomu drużyn piłkarskich, jakiekolwiek podziały na słabe i mocne zespoły wydają się być nieaktualne. Przykładem tej tezy mogą być mecze w czasie ostatniego mundialu, gdzie z fazy grupowej nie awansowały takie tuzy światowej piłki, jak mistrz świata Włochy i wicemistrz Francja a średnie bądź teoretycznie słabasze drużyny pokroju Urugwaju czy Ghany zaszły bardzo wysoko. W większości meczów na mundialu o wyniku decydowały stałe fragmenty gry, błędy zawodników, pomyłki sędziów, szybsza niż kiedykolwiek piłka...

MEDYCYNA W SPORCIE

"Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

 

Wszystkie osoby związane z polskim sportem znają realia, jakie panują w tym - delikatnie mówiąc nie do końca profesjonalnym świecie. Podążając szczebelkami ligowych tabel coraz niżej można dojść do kuriozalnych wniosków, że niejednokrotnie w klubie za wszystkie sprawy począwszy od organizacyjnych do kwestii medycznych odpowiedzialna jest tylko jedna osoba.

MT INFO

WYWIAD MT

Wywiad z Arkadiuszem Bęckiem, koordynatorem Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

Wywiad z trenerem juniorów młodszych BI Lecha Poznań, Marcinem Wróblem.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Zasadnicze znaczenie dla sprawności, a zwłaszcza skuteczności (zdolności osiągania celów) działania systemu sportu jest poziom kadr – trenerów, instruktorów. Decydują oni o jakości na każdym etapie szkolenia – od wstępnego do mistrzowskiego.

Świat się zmienia. Społeczne, kulturowe przemiany wymuszają szybką adaptację do nowej rzeczywistości. Kluby żyjące regularnym rytmem „sprzed lat” coraz bardziej odczuwają pewnego rodzaju marginalizację. Wszyscy, którzy chcą nadal działać muszą zmierzyć się z koniecznością realnej oceny współczesności i dostosowania się do niej.