Refleksja, którą tym razem chciałabym się z Państwem podzielić, naszła mnie nie gdzie indziej a na boisku sportowym, w Luboniu pod Poznaniem, gdzie wybrałam się w pewien słoneczny lutowy poranek. Ładna, przestronna hala Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i towarzyski turniej piłki siatkowej. 8 drużyn – łącznie ponad 50 zawodników – stawiło się w komplecie przed czasem. Ktoś by powiedział: „Że też im się chce – zamiast dłużej pospać, posiedzieć przed telewizorem, wstają skoro świt i cały dzień grają; grają tak, jak gdyby grali co najmniej o tytuł Mistrza Świata”

Zadajmy sobie proste pytanie: dlaczego grają? Dlatego, że lubią, dlatego, że ktoś ich kiedyś zainspirował, przekonał, pokazał, że sport, a w tym konkretnym przypadku – siatkówka, może sprawiać radość. Trenerzy w lokalnym klubie, nauczyciele WF, rodzice, a nawet koledzy, którym, często z przypadku, towarzyszyli kiedyś na pierwszych zajęciach.

Rekreacja, zabawa, autentyczna radość – to właśnie filary sportu dzieci i młodzieży, bez których nie sposób osiągać sukcesów w sporcie seniorskim. Czy tak właśnie jest w polskim sporcie?

W bieżącym numerze „Magazynu Trenera” pisze o tym Dawid Tatarczyk, od sześciu lat trener w amerykańskim klubie pływackim Oakland Live Y’ers Swim: „W Stanach Zjednoczonych bardzo duży nacisk kładzie się na zabawę. Wychodzi się z założenia, że dzieci muszą lubić to, co robią, a najważniejsze jest to, żeby się dobrze bawiły. W Polsce do pływania podchodzi się niezwykle poważnie, a osoby dopiero rozpoczynające przygodę ze sportem już na starcie zobowiązane są do wielu wyrzeczeń”.

Zwracam na to uwagę dlatego, że sama spotkałam się z takim właśnie „poważnym” i nastawionym na wyniki sportem dzieci i młodzieży. Można próbować szukać winnych, można generalizować i przypisać całą odpowiedzialność trenerom, ich wygórowanym ambicjom i planom – moim zdaniem byłaby to jednak krzywdząca ocena sytuacji. Czy trenerzy rzeczywiście stawialiby tak bardzo na wynik, gdyby nie oczekiwało od nich tego środowisko sportowe, w którym funkcjonują? Czy rzeczywiście wywieraliby taką presję na swoich młodych podopiecznych, gdyby podobnej presji wyniku, osiągnięć i rekordów nie wywierano na nich samych?

Tytułem komentarza powiem krótko: nie dajmy się zwariować.

WARSZTAT TRENERA

W grupach społecznych, do których wszyscy należymy, ludzie przyjmują określone role: w pracy, w rodzinie, podczas towarzyskich rozgrywek w bilard, a tym bardziej w drużynie sportowej. Znajomość mechanizmów rządzących grupą jest podstawą pracy trenera. Jak sprawić, by w naszej drużynie – która jest jak orkiestra – zawodnicy zajęli odpowiednie miejsca i grali na odpowiednich instrumentach?

Rozgrzewka ruchowa jest nieodłącznym elementem każdych zajęć fizycznych, bez względu na formę aktywności, jaką uprawiamy – czy to będzie koszykówka, piłka nożna czy taniec.

Prezentujemy 5 ćwiczeń i zabaw integracyjnych dla grup w różnym wieku i o różnym stopniu znajomości. Pozwolą one nie tylko zintegrować się, ale i doświadczyć, i przyjrzeć się np. komunikacji w zespole czy też charakterowi współpracy podczas wykonywania zadań. Z powodzeniem można je zastosować do integracji dziecięcych i młodzieżowych zespołów sportowych.

Istnieje pokusa, by uważać amerykańskie metody szkoleniowe za najwłaściwsze. Taka tendencja specjalnie nie dziwi, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę dominację amerykańskich pływaków na międzynarodowych imprezach. Żaden plan szkoleniowy nie jest jednak idealny – nie inaczej jest z systemem szkoleniowym pływania za wielką wodą. Na przykład wielu amerykańskich pływaków, mając łatwy dostęp do rozbudowanej infrastruktury sportowej i nowoczesnych technologii, nie wie, jak w pełni skorzystać ze stworzonych dla nich warunków. Na ich tle polscy pływacy...

Metoda HIT – High Intensity Training, czyli trening siły wysokiej intensywności to system treningowy, wokół którego krążą legendy o spektakularnych efektach, jakie on przynosi. Pojawiły się przy tym liczne nieścisłości i przekłamania. Dodatkowo zaś brak odpowiedniej ilości badań naukowych potwierdzających efektywność systemu pozwala funkcjonować metodzie HIT a priori, a zatem bez oparcia o fakty. Artykuł ten służyć ma usystematyzowaniu informacji poprzez odpowiedzi na pytania: Czym naprawdę jest High Intensity Training? Do kogo jest skierowany?...

„Podstawą futbolu jest gra ofensywna i stwarzanie jak największej ilości sytuacji do strzelenia goli. Takie działanie może być tylko efektem dobrej taktyki oraz bardzo dobrego wyszkolenia technicznego poszczególnych zawodników” – to słowa Johana Cruyffa, legendy światowego futbolu. Oczywiście jest to opinia, z którą trudno się nie zgodzić, dotyczy jednak tylko aspektu ofensywnego gry w piłkę nożną, w poniższych rozważaniach zajmiemy się natomiast fazą defensywną, czyli momentami w grze, kiedy nasza drużyna nie posiada piłki.

Najlepsi trenerzy są więcej niż tylko trenerami. W trakcie współpracy ze swoimi podopiecznymi, oprócz wszechstronnego przygotowania do sportowej rywalizacji, nawiązują z nimi wartościowe i wyjątkowe więzi interpersonalne. Dobre relacje sprzyjają efektywnej współpracy i według wielu uznanych sportowców stanowią fundament sukcesów. Jak pogodzić optymalne przygotowanie sportowe z udanymi relacjami interpersonalnymi? Oto najważniejsze z wyzwań każdego trenera.

MEDYCYNA W SPORCIE

Pomijanie posiłków, sięganie wciąż po te same produkty spożywcze czy zapominanie o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, to tylko niektóre z popełnianych przez sportowców błędów żywieniowych. Te z pozoru błahe przewinienia przechodzące z czasem w złe przyzwyczajenia mogą wpływać niekorzystnie na samopoczucie, stwarzać zagrożenie dla zdrowia i obniżać zdolności wysiłkowe, utrudniając w rezultacie drogę do upragnionego zwycięstwa. Jak zatem pomóc zawodnikowi wygrać – stojącą na przeszkodzie do sukcesu – walkę z jego wadliwymi nawykami...

Większość układów człowieka jest podatna na modulacje pod wpływem regularnego wysiłku fizycznego i zdolna do przystosowywania się do zmiennych czynników środowiska zewnętrznego. Rozpoczynając od tkanki mięśniowej i najbardziej spektakularnych zmian pod wpływem bodźcowania treningiem oporowym, przez układ oddechowy reagujący na systematyczny wysiłek generowaniem innych parametrów w stosunku do siedzącego trybu życia, kończąc na układzie nerwowym reagującym na wysiłek usprawnieniem swojego funkcjonowania poprzez szybsze przewodnictwo. Systematyczny...

MT INFO

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Fizyczne i psychiczne zmiany, jakie zachodzą u młodzieży w wieku 16–19 lat, mogą powodować trudności podczas treningów i zajęć WF. Jednak świadomość cech, które charakteryzują młodych ludzi w tym okresie rozwoju, pozwala trenerom i nauczycielom łatwiej i sprawniej rozwiązywać pojawiające się problemy.

Fizjologiczny profil narciarzy biegowych (sprinterów) rangi światowe.

Stężenie mleczanu we krwi po zakończeniu stopniowanego testu wysiłkowego z uwzględnieniem poziomu wydolności aerobowej.