Na początek kilka słów o ciekawym zjawisku, z którym kontakt miał chyba każdy trener gier zespołowych (i nie tylko), a którym jest seryjna utrata punktów. Na przykładzie siatkówki: zespół wychodzi na boisko, zaczyna się mecz, widać walkę o każdy punkt, jest zapał, determinacja i dobra komunikacja między zawodnikami – zdobywamy kilkupunktową przewagę, wygramy pierwszy set, drugi set, a w trzecim wychodzimy na zdecydowane prowadzenie. Wydaje się, że losy całego meczu są już przesądzone i właśnie wtedy coś w zespole siada. Przeciwnik odrabia punkty, wygrywa trzeci i czwarty set i o losach całego spotkania przesądza tie-break – istna wojna nerwów.

O to, jak nie przegrać wygranego meczu i czy jest sposób na seryjną utratę punktów, specjalnie dla Państwa, zapytaliśmy Alojzego Świderka, trenera reprezentacji Polski w piłce siatkowej kobiet. Recepta, którą się z nami podzielił, jest prosta: „Siatkówka jest grą błędów – wygrywa ten, kto popełni ich mniej. Zawodnik, który się pomylił, nie może myśleć przez pryzmat tego błędu w następnej akcji – przeciwnie, musi być przekonany, że następna akcja będzie dobra”. W wywiadzie znajdą Państwo również informacje na temat najnowszych trendów w piłce siatkowej, wskazówki dotyczące budowania zespołu, a także podpowiedzi, jak radzić sobie z presją i stresem podczas ważnych zawodów oraz z krytyką – ze strony mediów, środowiska sportowego i w formie anonimowych komentarzy w Internecie.

Kontynuując wątek treningu mentalnego w sporcie, wszystkim czytelnikom polecam teksty Marcina Kochanowskiego „Mowa to nie tylko słowa – komunikacja niewerbalna w sporcie” i Katarzyny Rutkowskiej, „Sportoholizm? – czy aktywność fizyczna uzależnia?”. W bieżącym numerze rozpoczynamy również nowy cykl artykułów poświęconych współpracy trenera z dziećmi i młodzieżą w różnym wieku – począwszy od etapu szkoły podstawowej aż po szkoły ponadgimnazjalne. Na początek tekst autorstwa Doroty Pietrzyk-Matusik, w którym znajdą Państwo wskazówki dotyczące współpracy z najmłodszymi – dziećmi z klas I–III szkoły podstawowej.

WARSZTAT TRENERA

Siła jest jedną z podstawowych kondycyjnych zdolności motorycznych. W procesie treningowym przy pomiarze siły, jako zdolności do pokonywania oporów zewnętrznych i ciężaru własnego ciała kosztem wysiłku mięśniowego, najczęściej bierze się pod uwagę siłę mięśni kończyn górnych wraz z obręczą barkową, mięśni brzucha i grzbietu oraz siłę kończyn dolnych.

Siła jako pojęcie dość szerokie w sporcie obejmuje takie komponenty jak: wytrzymałość siłową, dynamiczną siłę absolutną, statyczną siłę absolutną, siłę pokonywania oporu (tzw. „reactive...

Systematycznie podejmowane akcje szkoleniowe, wykłady, konferencje czy materiały internetowe nie rozwiązują problemu dostępności do specjalistycznej wiedzy. Stąd w Akademii Polskiej Siatkówki, powołanej przez Polski Związek Piłki Siatkowej, podjęto próbę zebrania dorobku teorii i praktyki. Efektem tych prac jest opracowany przez zespół ekspertów „Program szkolenia siatkarza: Młodzik • Kadet • Junior”.

Umiejętność strzelania bramek to kluczowy aspekt gry w piłkę nożną. Posiadanie zdolności zdobywania goli wraz z towarzyszącymi jej technicznymi umiejętnościami, takimi jak: podania piłki, przyjęcia czy zwody, stanowi podstawę sukcesów w piłce nożnej. Piłkarze, którzy są skuteczni, stają się ulubieńcami kibiców, a w każdej z drużyn mają miejsce w podstawowym składzie.

Na to, by być dobrym trenerem, składa się wiele mniej lub bardziej istotnych umiejętności. Na to, by komunikacja trenera z zawodnikami czy z rodzicami była skuteczna, również składa się dużo – mniej lub bardziej wyrazistych – szczegółów.

Współcześnie hasło „sport to zdrowie” przybiera różne odcienie. Są to, niestety, nie tylko blaski!

MEDYCYNA W SPORCIE

Mimo że nie są materiałem budulcowym dla mięśni i nie dostarczają energii do wykonywania pracy fizycznej, witaminy są konieczne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego sportowca.

MT INFO

WYWIAD MT

Ktoś kto pomyli się dwa razy, musi mieć pewność, że następna akcja będzie dobra. Na tym właśnie polega wielkość zawodnika, że po akcji, której nie udaje mu się skończyć, mówi: „Następną piłkę do mnie”.

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Długofalowa obserwacja zmian wielkości progu mleczanowego u trenujących mastersów

Wpływ treningu marszowego na skład ciała i wydolność aerobową nietrenujących mężczyzn w średnim wieku

Młodszy wiek szkolny, obejmujący klasy I–III, jest okresem wielu rewolucji, które następują w życiu młodego człowieka i mają wpływ na całość jego funkcjonowania. Dziecko idzie do szkoły, w której spędza połowę dnia, znajduje się w nowej grupie rówieśniczej i musi podporządkować się panującym w szkole regułom. Zmiany te nie są obojętne także dla jego aktywności fizycznej i sportowej.