Z każdym rozpoczętym rokiem szkolnym jak bumerang powraca wielowątkowy problem braku zainteresowania dzieci i młodzieży sportem. Ile zaangażowanych w sprawę osób, tyle opinii co do przyczyny tego stanu rzeczy i jeden łączący je, wspólny mianownik: „Ja nie mam na to wpływu”.

Nauczyciel WF powie: „Nie mogę prowadzić lekcji, bo uczniowie są leniwi, nie chcą ćwiczyć i przynoszą zwolnienia wystawione przez znajomego lekarza. Dodatkowych zajęć sportowych też nie ma sensu organizować – dzisiejsza młodzież ma słomiany zapał i rezygnuje z treningów już po kilku spotkaniach”. Dziecko stwierdzi: „To wszystko wina nauczycieli – brakuje im inicjatywy i zaangażowania, a każde zajęcia wyglądają tak samo: bierzcie piłkę i grajcie”. Rodzice przyklasną: „Nauka jest najważniejsza – sport nie jest potrzebny naszemu dziecku do szczęścia. Dużo lepszą inwestycją będą dodatkowe lekcje angielskiego”. Od trenera w klubie sportowym usłyszymy: „Nie mogę prowadzić klubu, bo nikt nie chce finansować jego działalności – wszyscy wiedzą, że w sporcie młodzieżowym brakuje pieniędzy”. W urzędzie gminy wytłumaczą nam z kolei: „My naprawdę mamy dobre chęci, to kluby nie wiedzą jak wypełniać wnioski o dotację”.

Na szczęście to tylko część prawdy o polskim sporcie i tylko jedna strona medalu – jest też i druga. Osobiście obserwuję, jak wiele w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniło się w Polsce na lepsze: po pierwsze infrastruktura sportowa – mamy coraz więcej ogólnodostępnych boisk, nowoczesne hale sportowe i baseny. Po drugie aktywny tryb życia: coraz więcej ludzi biega, jeździ na rowerze, uprawia nordic walking – wybór dyscypliny ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie, ważniejsza jest sama potrzeba ruchu.

Po trzecie zaangażowanie środowiska sportowego. To właśnie dla Państwa – osób, którym zależy na przyszłości polskiego sportu i które chcą aktywnie działać – rok temu stworzyliśmy Magazyn Trenera. Wierzymy, że kluczem do przekonania młodych ludzi do sportu jest dobry przykład ze strony tych, którzy mają wpływ na ich wychowanie. Dlatego nie oglądajmy się na innych, nie szukajmy wymówek, po prostu dalej róbmy swoje.

WARSZTAT TRENERA

Istotnym warunkiem prawidłowego rozwoju najmłodszych sportowców jest udział we wszystkich zajęciach WF. Trening powinien odbywać się w dniu, kiedy nie ma tych lekcji, a zajęcia nie mogą trwać dłużej niż godzinę.

Trening sensomotoryczny opiera się na stymulowaniu odruchowych mechanizmów kontroli ustawienia segmentów ciała względem siebie. Już dawno stosowany w Rosji czy USA, dziś nareszcie zaczyna być praktykowany w Polsce.

W dzisiejszym sporcie coraz częściej granica między zwycięstwem a przegraną jest cienka jak kartka papieru. Przy wyrównanym poziomie przygotowania, sprzętu czy taktyki o losach meczu decyduje czasem jedno zagranie. Na zawodnika spada wówczas ogromna odpowiedzialność, a więc pojawia się też element wielkiego ryzyka.

W myśl zasady, że zgrany kolektyw to efektywny zespół, czołowe firmy świata organizują dla swoich pracowników warsztaty integracyjne – zarówno stacjonarne, jak i wyjazdowe. Zasada ta znajduje swoje potwierdzenie także – albo i przede wszystkim – w sporcie. Integracja jest okazją nie tylko do zapoznania się z osobami, z którymi będzie się współpracować, ale i do zacieśnienia więzi w już istniejących zespołach.

Testy wytrzymałości służą do określenia VO2 max, czyli maksymalnego pułapu tlenowego – ilości tlenu, jaką ustrój może pochłonąć w jednostce czasu. Dzięki pomiarom VO2 max trener jest w stanie porównać predyspozycje młodych zawodników do wykonywania długotrwałej pracy o umiarkowanej intensywności.

Gra w piłkę nożną opiera się na zdobywaniu bramek. Aby tego dokonać, trzeba najpierw stworzyć okazję. Służy temu między innymi umiejętność przenoszenia tzw. środka ciężkości.

Przenoszenie środka ciężkości gry opiera się na właściwym wykorzystaniu szerokości i długości boiska, ruchliwości zawodników oraz ich zdolności do improwizacji. Trzeba również podkreślić dużą rolę techniki piłkarskiej zawodników, ich indywidualnych umiejętności współpracy w grupach, a przede wszystkim w drużynie.

Wytrzymałość to uwarunkowana stanem całego organizmu zdolność do wykonywania długotrwałych wysiłków fizycznych o określonej intensywności bez objawów wyczerpania. Według L. Denisiuka stanowi ona cechę motoryczną człowieka, która wyraża się najogólniej brakiem przejawów zmęczenia przy wykonywaniu znacznych wysiłków ruchowych.

W drodze do sukcesu, także sportowego, stosuje się różne środki, zabiegi i metody. Coraz mocniej docenia się przygotowanie mentalne, dlatego dobre szkolenie sportowe zawiera niejako „w pakiecie” dbałość o sferę psychospołeczną zawodnika i trenera, jak również wszystkich zaangażowanych w tę działalność.

MEDYCYNA W SPORCIE

Życiodajna rola obecności tlenu w otaczającym człowieka powietrzu została poznana i dogłębnie zbadana. Powszechnie wiadomo, że jest on niezbędny dla uzyskiwania przez komórki w procesie oddychania odpowiedniej ilości energii. Niestety może również poważnie uszkadzać składniki komórek, wykazując działanie toksyczne. Jednym z czynników wywołujących fizjologiczny stres oksydacyjny jest wysiłek fizyczny.

MT INFO

Z TRENERSKIEGO ŚWIATA

Zależność pomiędzy rodzajem stosowanej diety i koncentracją glikogenu mięśniowego a możliwościami wysiłkowymi hokeistów.

Adaptacja w treningu pływackim znaczenie objętości treningowej.

Artykuł o tym, jak zdobywać sponsorów dla klubu sportowego ukazał się w numerze wrześniowym. W bieżącym wydaniu publikujemy wzory dokumentów – podziękowania dla sponsorów, umowy sponsorskiej.