W dniach 4-5 grudnia 2015 roku w Pomorskim Parku Naukowo­-Technologicznym Gdynia odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum pt. „Wyprawa II w Sporcie Pozytywnym – Droga na Biegun Mistrzostwa”. Wydarzenie to zorganizowały Uniwersytet SWPS oraz Fundacja Sportu Pozytywnego.

„Wzrastać i zwyciężać” to hasło przyświecające organizatorom, amabasadorom i prelegentom, którzy chcą dzielić się z uczestnikami doświadczeniami dotyczącymi sposobu działania oraz metod treningowych związanych z podejściem do sportu pozytywnego. Inicjatorem wydarzenia jest prof. Artur Poczwardowski – wybitny psycholog sportu z Uniwersytetu w Denver, osoba o niewyczerpanych pokładach energii i spójnej wizji działania na rzecz sportu pozytywnego w Polsce.

Cztery ekspedycje

Tegoroczne wydarzenie poświęcone było osiągnięciu mistrzostwa sportowego z uwzględnieniem poszczególnych etapów kariery. Pierwsza ekspedycja zawierała kwestie dotyczące etapu młodzika, podczas którego można było się dowiedzieć, jak powinien wyglądać początek przygody dzieci w sporcie, jakie czynniki zapewniają dzieciom i młodzieży dobry start w świecie sportu oraz czy warto inwestować we wczesną specjalizację. Ekspedycja druga to etap juniorski, skupiony przede wszystkim na sztuce wspierania młodych zawodników – jak wspomóc ich w planowaniu kariery oraz budować strategie zaangażowania w sport. Kolejny etap, seniorski, to zagadnienia związane z poczuciem satysfakcji z wykonania sportowego, własnej skuteczności czy treningu wyobrażeniowego. „Mistrzowskie życie po mistrzostwie sportowym” to tytuł ostatniej ekspedycji, podczas której dyskutowano, jak zaplanować karierę, z czym wiąże się pozytywne funkcjonowanie zawodnika po zakończeniu kariery i jak wyglądało życie mistrzów olimpijskich na tym etapie.

Wykłady i dyskusje

Celem tego wydarzenia było (i jest) pobudzenie do wspólnego działania naukowców i praktyków (m.in. zawodników, trenerów, psychologów, fizjoterapeutów) działających profesjonalnie w sporcie, a także rodziców zainteresowanych wspieraniem swoich dzieci zgodnie z założeniami sportu pozytywnego. Dlatego wykłady i dyskusje były tylko jedną z form dzielenia się wiedzą na sympozjum. Podczas warsztatów uczestnicy w praktyczny sposób mogli zgłębiać tematy związane m.in z budowaniem pewności siebie, kształtowaniem pozytynych nawyków, treningiem uważności, rozgrzewką kinezjologiczną dla sportowców, nawykami żywieniowymi, wspieraniem motywacji, budowaniem własnej filozofii pracy oraz kreowaniem harmonijnego rozwoju z perspektywy zarządu.

Głosy ambasadorów

Istotnym ogniwem sympozjum byli ambasadorzy czyli osoby, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiego sportu, stosując w praktyce idee sportu pozytywnego: mistrz olimpijski Leszek Blanik, olimpijka Sylwia Gruchała, paraolimpijka Katarzyna Rogowiec, trener triathlonu dr Bogusław Tołwiński, piłkarski szkoleniowiec Piotr Stokowiec, podróżnik i kajakarz Aleksander Doba oraz mistrz Świata i Europy w szybownictwie Karol Staryszak. Grono to dopełniają Wojciech Eichelberger, wybitny psychoterapeuta i pisarz oraz Tomasz Brzózka, trener personalny, który w czasie przerw regeneracyjnych zachęcał uczestników do ćwiczeń fizycznych.

Więcej informacji na temat sympozjum można znaleźć na stronie:
www.sportpozytywny.org.pl/sympozjum

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 7

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Z roku na rok zainteresowanie triathlonem wzrasta, a organizatorzy tego typu zawodów nie mogą narzekać na brak uczestników. Tegoroczny JBL Triathlon Sieraków odbędzie się w ostatni weekend maja, czyli 28–29 maja 2016 roku. To jedne z pierwszych tego typu dużych zawodów w sezonie, otwierające cykl imprez triathlonowych ENEA Tri Tour.