Ścięgno Achillesa jest silną strukturą łączącą mięśnie łydki z piętą. Uważane jest za najsilniejsze i najbardziej zapracowane ścięgno w organizmie ludzkim, jego dysfunkcje należą natomiast do najczęstszych urazów przeciążeniowych. Większość przypadków dotyczy ludzi uprawiających sport. O bólu związanym z zapaleniem ścięgna Achillesa wielu sportowców mogłoby napisać tomy. Z uwagi na kluczowe znaczenie tego ścięgna w procesie poruszania się, jego kontuzja jest jedną z najczęstszych i – co tu kryć – bardzo bolesną.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Tłuszcze, podobnie jak białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, należą do głównych składników pokarmowych. Ich obecność w diecie jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zarówno sportowca, jak i osoby nieuprawiającej sportu wyczynowo.

Fundamentalne znaczenie dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia, a także dla osiągania wysokiej wydolności i sprawności fizycznej sportowca ma gospodarka żelazem – mikroelementem, którego niedobór znacznie zmniejsza pojemność tlenową krwi.