Staw kolanowy to jeden z największych, a zarazem najsilniejszych stawów w ludzkim organizmie. Pomimo swojej silnej anatomicznej budowy, według statystyk CNSOBOP, jest obszarem najczęściej ulegającym kontuzji podczas uprawiania sportu w warunkach wyczynowych i rekreacyjnych.Przyczyną tego zjawiska jest fakt przenoszenia ogromnych przeciążeń, wynikających z biomechaniki i długości ramienia dźwigni, jaką stanowi ciało od kolana w górę oraz podudzie. Siły te muszą być równoważone właśnie w stawie kolanowym. W artykule tym skoncentrowano się na obrażeniach...

Czym jest więzadło?

Więzadło, w uproszczonej budowie, to pasma tkanki łącznej włóknistej zbitej, mające za zadanie ograniczanie nadmiernego ruchu w stawie. Pasma te w swojej mikrostrukturze budowane są przez mieszankę kolagenu typu I, elastynę oraz – w zależności od wieku i stanu zdrowia – różną ilość wody. Ich skład czyni je niezwykle odpornymi na rozciągnie i wytrzymałymi, a dzięki domieszce elastyny więzadła są w pewnym stopniu również sprężyste, co warunkuje fakt powstawania skręceń stawowych bez przerywania więzadła. Wspomnieć należy także, że wytrzymałość więzadeł jest proporcjonalna do ich przekroju, co sprawia, iż bardziej wytrzymałe są więzadła boczne stawu kolanowego niż, na przykład, jego więzadła wewnętrzne.

Najczęściej głównym zadaniem więzadeł jest wzmacnianie stawu, czyniąc go bardziej zwartym oraz stabilnym. Przyczepione są one zazwyczaj do dwóch kości wchodzących w skład stawu, warunkując ich ruch w odpowiedniej płaszczyźnie. Wizualnie więzadła można przyrównać barwą do koloru beżowego lub musztardowego, natomiast ich wygląd przypomina silnie napięty bandaż elastyczny.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą występującą u dzieci i osób do 40. roku życia. W ostatnich latach obserwujemy znaczne zwiększenie się częstości występowania astmy w krajach uprzemysłowionych. Według najnowszych badań epidemiologicznych, przeprowadzonych w Polsce (ECAP – Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), częstość występowania astmy w populacji wzrosła do 9,3%.

Korzyści prozdrowotne oraz zmiany wydolności aerobowej pod wpływem treningu fizycznego najczęściej są kojarzone z klasycznymi konkurencjami wytrzymałościowymi (np. bieganie, kolarstwo). Zdecydowana większość dostępnych badań naukowych dotyczy konkurencji wytrzymałościowych, natomiast liczba opublikowanych wyników badań, w których monitorowano zmiany wydolności fizycznej pod wpływem zróżnicowanej aktywności rekreacyjnej, jest w dalszym ciągu niewielka.