Od szóstego tygodnia naszego istnienia żyjemy w cieniu tego potężnego hormonu. Przez pierwsze miesiące kształtuje naszą płeć i stara się bezsprzecznie zaznaczyć, że do końca życia będziemy mężczyznami z krwi i kości. Po narodzinach w dalszym ciągu zmienia nasze ciała, kształtując drugorzędowe cechy płciowe, a przez całe życie w olbrzymim stopniu odpowiada za sferę emocjonalną, starając się, aby takie cechy, jak odwaga, niezależność, śmiałość i pewność siebie miały zawsze pierwszeństwo.

Ze sportowego i sylwetkowego punktu widzenia testosteron oznacza dużo mięśni i mało tłuszczu.

Szczypta fizjologii

Nasz naczelny androgen wytwarzany jest głównie przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach. Niewielkie jego ilości pochodzą również z nadnerczy i jajników. Pamiętać należy, że testosteron jest niezbędny również kobietom, chociaż mają tylko ułamek męskiego stężenia i zwykle nie zależy im na zmianie tego stanu rzeczy. Proces produkcji testosteronu rozpoczyna się w podwzgórzu, które produkuje GnRH (gonadoliberynę). Ta cząstka pobudza przysadkę do wyrzutu hormonów LH i FSH, a te z kolei stymulują jądra do produkcji testosteronu – tak to w uproszczeniu wygląda u mężczyzn.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 71  Strona 72  Strona 73  Strona 74

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Najnowsze wydania magazynów „Wychowanie Fizyczne w szkole” i „Edukacja Zdrowotna” to pełen pakiet praktycznych porad, scenariuszy lekcji, narzędzi dla nauczycieli WF, trenerów oraz pedagogów zajmujących się promocją zdrowotną. www.wychowanie-fizyczne.pl www.edukacjazdrowotna.pl