Mikrobiom jelitowy człowieka, mimo że intensywnie badany, szczególnie w ostatnich latach, nadal jest swego rodzaju zagadką. Ilość informacji dostępna w opracowaniach naukowych jest ograniczona i niewystarczająca. Zespół mikroorganizmów bytujących w przewodzie pokarmowym jest ogromny i liczy około 100 bilionów bakterii, reprezentowanych przez około 500 szczepów pochodzących z 40—50 rodzin. Jego największą złożoność zaobserwować możemy w jelicie grubym – tam jego skład sięga kilkuset gatunków.

Znaczna część mikroorganizmów tam bytujących okazuje się niemożliwa do wykrycia tradycyjnymi metodami stosowanymi w mikrobiologii z bardzo prostego powodu – są to gatunki niehodowlane.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 70  Strona 71  Strona 72  Strona 73

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Chętnie oceniamy uczniów, ale sami niechętnie poddajemy się ocenie. Zwykle tego nie lubimy i nie robimy. Boimy się do tego stopnia, że wolimy funkcjonowanie w niewiedzy. Czy to dobre rozwiązanie? W dobie trendów zorientowanych na jakość edukacji – zdecydowanie nie! Kto nie bada, nie analizuje, nie dokonuje oceny swojej pracy, nie będzie się w niej rozwijał.

W toku codziennych zajęć i treningów warto znaleźć moment dla siebie, aby naładować przysłowiowe baterie. Nie zawsze jednak mamy warunki, by to zrobić. Jest jednak sposób na złapanie oddechu – dosłownie.