Temat dopingu farmakologicznego wraca jak bumerang z każdym przypadkiem wykrycia jego stosowania u znanego sportowca. W tym roku za sprawą zorganizowanego rosyjskiego procederu o tym zjawisku mówiło się prawdopodobnie najwięcej w historii. Nagrano więcej reportaży i programów dokumentalnych niż po wykryciu afery w NRD. Różnica była jednak taka, że sportowcy Niemieckiej Republiki Demokratycznej w latach 70. i 80. minionego stulecia nie zdawali sobie sprawy ze składu podawanych im tabletek, a Rosjanie dokładnie wiedzieli, co...

Tajemnica poliszynela

Tak naprawdę ludzie niezwiązani ze sportem zawodowym mają tendencję do idealizowania tego świata. Większość osób zapytanych na ulicy, co sądzi o ludziach złapanych na dopingu, odpowie, że to oszuści i trzeba ich surowo ukarać. Jednak duża wiedza o sporcie zawodowym zestawiona ze swobodą wypowiedzi, której przecież nie mają aktualni sportowcy, trenerzy i działacze, daje zaskakujący efekt w postaci otwartego przyznania, że doping jest zjawiskiem powszechnym w świecie sportu.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 70  Strona 71  Strona 72  Strona 73  Strona 74

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Każdy, kto poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, planuje ją z dużym wyprzedzeniem i przygotowuje się do określonych zadań. Planowanie pozwala szybciej i bez błądzenia osiągać zamierzone cele, ponieważ dobry plan pełni rolę drogowskazu i motywuje do pracy. Trener i nauczyciel nie mogą pracować bez planu. Nie może też być to tylko ogólny nieutrwalony zamysł. Realnej mocy planu doświadczymy wówczas, gdy przyjmie on postać spisanych zadań.

Moshe Feldenkrais jako jeden z pierwszych Europejczyków zdobył czarny pas judo i był propagatorem tej sztuki walki na Starym Kontynencie. Po doznanej kontuzji kolana potraktował swoje ciało jak materiał eksperymentalny. Wykorzystując wiedzę z różnych dziedzin, od nowa uczył się chodzić. Dziś metoda Feldenkraisa jest jedną z najbardziej popularnych metod pracy z ciałem w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i coraz częściej w Polsce.