Stopy biegacza narażone są na szereg dolegliwości: odciski, pęcherze, czarniejące i schodzące paznokcie czy grzybica. Aby im zapobiegać, trzeba odpowiednio dbać o skórę stóp i paznokci oraz w porę reagować na każdy objaw dyskomfortu.

Stopa biegacza doświadcza w ciągu roku wielu niedogodności. Biegamy w śniegu, deszczu i upale, a stopy ukryte pod butami muszą nas dobrze „nosić”. Problemy ze stopami u osób trenujących bieganie mogą mieć różny charakter, ale wszystkie one są w dużym stopniu ze sobą powiązane. Pielęgnując ciało, musimy pamiętać, by nie mniejszą wagę przykładać do dbałości o stopy. Skóra stóp jest specyficzna, bowiem jej naskórek ma znacznie grubszą warstwę od naskórka pozostałych części ciała. Nie ma na nich gruczołów łojowych, ale umiejscowiona jest za to ogromna liczna gruczołów potowych. Taka budowa sprawia, że nierzadko borykamy się z różnego rodzaju dolegliwościami.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 61  Strona 62  Strona 63  Strona 64

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Jest spore grono sportowców, którzy rezygnują z regularnego oddawania krwi z obawy przed spadkiem wydolności oraz pogorszeniem wyników sportowych. Są też czynni dawcy, którzy zastanawiają się, czy dzień donacji musi być dniem nietreningowym. Jak jest naprawdę?

W tym numerze MT zachęcamy do przeczytania relacji Jakuba Jelonka z londyńskich Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Autor „Magazynu Trenera” startował w tegorocznych MŚ w chodzie sportowym i postanowił podzielić się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat przygotowań do zawodów, pobytu w Londynie, oprawy organizacyjnej oraz atmosfery w polskim zespole. Zachęcamy do lektury!