Na arenach sportowych dochodzi czasami do tragicznych wydarzeń w postaci utraty przytomności, a czasami zgonu w wyniku zatrzymania akcji serca u zawodnika. zawsze przy okazji takiego incydentu pojawiają się spekulacje na temat tego, jak to sport wyczynowy niszczy zdrowie młodych ludzi. czy nagłe zgony wśród sportowców faktycznie związane są z intensywnym wysiłkiem i stosowaniem niedozwolonego wspomagania? i czy można zapobiegać takim wydarzeniom?

Problem nagłej śmierci sportowca znany jest od czasu, gdy pierwszy maratończyk, Filippides, przebiegł z Maratonu do Aten w 490 roku, by przynieść wieść o zwycięstwie nad Persami. Chociaż częstość nagłych zgonów w populacjach sportowców jest mniejsza niż w populacji ogólnej, to jednak ich występowanie w grupie, wydawałoby się, „najzdrowszych” osób budzi zaniepokojenie.

Ryzyko wystąpienia zgonu u sportowców waha się pomiędzy 1/100 tys. a 1/300 tys. rocznie. Część z nich ma tło urazowe i stanowi wynik trudnych do przewidzenia i uniknięcia nieszczęśliwych wypadków, np. w sportach samochodowych czy motocyklowych, jeździectwie, narciarstwie zjazdowym, w sportach walki czy spadochroniarstwie. Spośród nieurazowych przyczyn zgonów dominują zdecydowanie przyczyny kardiologiczne. Większość z nich jest spowodowana zaburzeniami rytmu i ma charakter nagły.

W sporcie wyczynowym obowiązują badania lekarskie wstępne i okresowe zawodników, dopuszczające do uprawiania określonej dyscypliny sportu, w których skład wchodzą m.in. pomiary antropometryczne, EKG i próba wysiłkowa, badanie ortopedyczne, okulistyczne i laryngologiczne oraz morfologia krwi, OB i badanie moczu. W niektórych dyscyplinach sportu zakres badań jest znacznie poszerzony, np. u płetwonurków i w sportach lotniczych o badania EEG, neurologiczne i psychologiczne. W podnoszeniu ciężarów wymagane jest RTG kręgosłupa lędźwiowego, w zapasach i judo RTG kręgosłupa szyjnego. Zdawałoby się, że wymienione wyżej badania powinny skutecznie dyskwalifikować uprawianie sportu wyczynowego przez osoby chore. Jednak nadal zdarzają się nagłe zgony sportowców w czasie zawodów lub treningów.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 0

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Nie podlega dyskusji stwierdzenie, że zapotrzebowanie sportowców na białko jest większe niż u osób nietrenujących, prowadzących siedzący tryb życia. Niezależnie od tego, czy trening ukierunkowany jest na siłę, szybkość, czy wytrzymałość, wysiłek fizyczny będzie wzmagał katabolizm i obrót białek w organizmie. Dlatego też dostarczenie odpowiedniej ilości tego składnika jest jednym z głównych celów diety każdego sportowca. Nie bez powodu więc odżywki zawierające białko są jednym z najpopularniejszych suplementów diety sprzedawanych sportowcom i...

Całkowity dzienny wydatek energetyczny uwzględnia trzy komponenty: spoczynkową (podstawową) przemianę materii, termiczny efekt posiłku i termiczny efekt aktywności fizycznej. Zwiększony wysiłek fizyczny powoduje wzrost wydatku energetycznego w ramach trzeciej spośród wymienionych składowych, stanowiąc 15-30% dziennego wydatku energetycznego.