Melatonina, a właściwie N-acetylo-metoksytryptamina to hormon naturalnie wytwarzany w naszym organizmie – specyficzny, ale wykazujący wielokierunkowe działanie. Zazwyczaj kojarzymy go z możliwością regulacji rytmu okołodobowego, a więc cyklu snu i czuwania, dlatego nazywana jest też hormonem ciemności.

W naszym organizmie melatonina powstaje z biotransformacji aminokwasu – tryptofanu. L-tryptofan przekształcany jest do 5-hydroksytryptofanu (ten dostępny jest na rynku w różnych preparatach pod nazwą 5-HTP), następnie do serotoniny, a ta po kolejnych przemianach do melatoniny. Głównym czynnikiem mającym wpływ na proces wydzielania endogennej melatoniny jest ekspozycja organizmu na światło. Szczególny wpływ ma tutaj światło docierające do siatkówki oka. Stężenie hormonu ciemności ma wpływ na rytm okołodobowy, a co za tym idzie – powtarzalność rytmów biologicznych zgodnych ze zmianami pory dnia.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 73  Strona 74  Strona 75

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Oczywista odpowiedź: zapewnia odpoczynek i regenerację organizmu, ale to zbyt ogólne stwierdzenie. To tak, jakby powiedzieć, że oddychamy po to, by się nie udusić, a jedzenie to czynność chroniąca przed zagłodzeniem.

Z pedagogicznego punktu widzenia powszechnie przyjmuje się, że w szkole lepiej głosu nie podnosić, tym bardziej na kogoś, kto się uczy. Jednak są sytuacje, w których nauczyciel musi głośniej komunikować, a nawet znacznie zmienić ton głosu. To w dużej mierze sytuacje zagrażające bezpieczeństwu. Szczególnie zajęcia ruchowe wymagają sprawnej komunikacji, która nie powinna polegać na pokrzykiwaniu, tylko powinna być wypracowanym systemem znaków i sygnałów.