Badanie poziomu kinazy kreatynowej możemy wykonać już z jednej kropli krwi za pomocą specjalistycznego urządzenia. Daje nam ono możliwość określenia, jaki jest stan naszego organizmu po ciężkim treningu. Dzieje się tak dlatego, że kinaza to ważny marker zmęczenia na poziomie mięśniowym. Inaczej mówiąc, poziom kinazy może dać nam wskazówkę, jak ciężki był ostatni trening, a także czy nasz organizm dobrze go zniósł i jak szybko się regeneruje. Jeśli będziemy wykonywać takie pomiary regularnie, mamy szansę wprowadzić dodatkowy...

Schemat uwalniania kinazy

Trening wywołuje w naszym organizmie szereg reakcji, szczególnie na poziomie mięśniowym. W przypadku dobrze prowadzonego procesu treningowego reakcje te powodują adaptację mięśni do kolejnego wysiłku. Jeśli trening jest dostatecznie intensywny, w określonych sytuacjach powstają mechaniczne uszkodzenia mięśni, które powodują – mniejsze lub większe – mikrourazy komórek. Na uszkodzenia mięśni mogą wpływać też: podwyższona temperatura, kwaśne metabolity we krwi, wolne rodniki i brak innych źródeł energii, przez co do wytworzenia energii mogą zostać użyte białka mięśniowe. Podobnie dzieje się w przypadku wysiłku, do którego komórki mięśniowe nie są zaadaptowane. We wszystkich tych przypadkach błona komórkowa komórek mięśniowych zwiększa swoją przepuszczalność, a do krwi przedostają się tą drogą substancje znajdujące się w komórkach mięśni (zarówno poprzecznie prążkowanych, jak i komórek mięśnia sercowego). W mięśniach wysokie jest stężenie kinazy kreatynowej, dlatego jeśli błona komórkowa jest uszkodzona, kinaza wydostaje się do krwi. Przeprowadzając badanie poziomu kinazy, otrzymamy informację, jak duże są rozmiary uszkodzeń tej struktury. Najprościej więc mówiąc: im więcej kinazy uwalnia się do krwi, tym bardziej uszkodzone będą mięśnie.

Budowa kinazy

Kinaza kreatynowa (CK) w cytoplazmie większości komórek ssaków dzieli się na dwa podtypy: B (ang. brain – mózgowy) oraz M (ang. muscle – mięśniowy). Występują one w trzech postaciach izoenzymatycznych: MM, tzw. mięśniowej, MB – zlokalizowanej głównie w mięśniu sercowym oraz BB – występującej przede wszystkim w mózgu. U ludzi zdrowych ok. 98% aktywności kinazy we krwi związana jest z izoenzymem MM. Enzym ten bierze udział w reakcji przemiany fosfokreatyny w ATP w procesie fosforylacji oksydacyjnej. Mięsień sercowy natomiast wytwarza MM w 70% i MB w 30%.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 69  Strona 70  Strona 71  Strona 72

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Tarczyca to gruczoł o niewielkich rozmiarach, ale bardzo dużym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby cierpiące na choroby tarczycy mogą mieć pewne problemy z ćwiczeniami fizycznymi. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z aktywności.

Brytyjczycy zdobyli na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach 2004 r. 30 medali, zajmując 10. miejsce w klasyfikacji medalowej. 4 lata później w Pekinie wskoczyli już na 4. miejsce tego rankingu z 47 medalami. W roku 2012, będąc gospodarzami igrzysk, wywalczyli w Londynie 65 medali, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji medalowej. Co ciekawe, tendencja ta nie ustała po igrzyskach w stolicy Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku w Rio de Janeiro Brytyjczycy zajęli 2. miejsce z 67 medalami. Przyglądając się jednak bliżej metodom szkolenia sportowców...