Wielu trenerów personalnych, którzy dopiero rozpoczynają pracę z podopiecznymi, zakłada, że każdy ma takie samo wyczucie własnego ciała. Nic bardziej mylnego! Wiele osób musi dopiero nauczyć się podstawowych zasad świadomego napinania mięśni. Jak zatem pracować ze sportowym laikiem, by utrzymać i zwiększyć jego motywację do ćwiczeń? Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, o których piszemy poniżej.

Częstą przeszkodą w prowadzeniu prawidłowego treningu personalnego jest brak wyczucia własnego ciała przez osobę, która rozpoczyna ćwiczenia. Jeszcze trudniejsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy nie panuje ona nad pracą swoich mięśni. Problem często narasta z powodu niewłaściwej aranżacji klubów fitness, które są przepełnione elementami rozpraszającymi naszą uwagę. Ponadto rozmowy prowadzone podczas zajęć zwykle odbiegają od tematów treningowych, co negatywnie wpływa na koncentrację.

JAK ZACZĄĆ PRACE NAD CZUCIEM MIĘŚNI?

Ćwiczmy z użyciem maszyn

Świadome generowanie mięśni wymaga od nas dużych nakładów pracy. W pierwszym etapie warto włączyć do planu treningowego ćwiczenia z wykorzystaniem maszyn. Trening z wykorzystaniem masy własnego ciała oraz wolnymi ciężarami przyniesie bowiem lepsze efekty zarówno w przypadku rzeźbienia sylwetki, jak i zwiększania motoryki ruchów. Należy przy tym pamiętać, że dla osoby podejmującej nowe wyzwanie frustrujące może być wykonywanie takich ćwiczeń, zanim nauczy się ona samodzielnie panować nad uruchomieniem odpowiednich partii mięśni. W trakcie tego rodzaju aktywności musi więc ona ustabilizować pozycję ciała oraz utrzymać takie jego ułożenie, by możliwe było wyizolowanie mięśnia, który chcemy zaangażować.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 77  Strona 78  Strona 79  Strona 80

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Czego mogą oczekiwać jeszcze w 2017 r. kanapowcy, osoby niezdecydowane, ale ciekawe, osoby z shiny ball syndrom i regularnie ćwiczący pasjonaci aktywności fizycznej?

Kapary OLE! to wyborne gotowe przekąski, można je jeść jak oliwki.