Wbrew ogólnej opinii stopy nie są stworzone do tego, by stać. Ich charakterystyczna budowa ma przede wszystkim wspomagać przemieszczanie się. Głównym zadaniem stóp jest zatem lokomocja, a zatem im dłuższe okresy stania, tym większe upośledzenie ich funkcjonowania.

Jeśli opisane obok ustawienie sprawia trudność albo wymaga zaangażowania dużej siły i skupienia, oznacza to, że np. podczas biegu, skoku, lądowania czy przy próbie odzyskania równowagi stopa nie ustawi się prawidłowo, co może spowodować kontuzję nie tylko samej stopy, a także wyższych pięter kończyny dolnej!

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 78  Strona 79

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i ...szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!

Lekcje wychowania fizycznego kojarzą się z ruchem, zabawą, śmiechem, sprawnością, zmęczeniem, wysiłkiem, radością – to widać na zewnątrz – ale to przecież nie wszystko. Aktywność fizyczna w dobrze zorganizowanej lekcji nie tylko służy rozwojowi potencjału sprawności i wydolności fizycznej, nie tylko rozwija zdrowie, ale jest też znaczącym narzędziem kształtującym ważne cechy osobowości i umiejętności życiowe wpływające na wyższą jakość życia.