W ostatnim czasie robi się wiele, aby pokazać zapasy szerszej grupie odbiorców (np. relacje telewizyjne czy inicjatywa stworzenia profesjonalnej ligi). Jednak, aby ta dyscyplina stała się masowa i popularna musimy mieć dużą liczbę zawodników, którzy w połączeniu z jakością szkolenia mogą nam dać sukcesy. Dlatego tak ważna jest edukacja sportowa już w szkole.

Praca trenera, instruktora z dziećmi jest szczególnie odpowiedzialna. Odpowiada się nie tylko za postępy sportowe, ale przede wszystkim za zdrowie i bezpieczeństwo młodocianych sportowców. W krajach wysoko rozwiniętych, sport szkolny pełni bardzo ważną funkcję kulturową wpływającą na rozwój młodego człowieka, jego zdrowie i w przyszłości jakość życia. Końcowy etap wieku wczesnoszkolnego (dziewczęta ok.10-11 lat, chłopcy ok. 12-14 lat) nazywany jest „drugim apogeum motoryczności”. Jest to okres wyjątkowej łatwości przyswajania nowych ruchów o skomplikowanej strukturze. Jest to bardzo korzystny moment do podejmowania różnorodnej aktywności sportowej. W zapasach jest to etap wstępnego naboru do szkolenia.

Poziom sprawności ogólnej stanowi podstawę (fundament) przygotowania dzieci do uprawiania każdej dyscypliny sportu, a szczególnie zapasów. Wysoki poziom sprawności ogólnej i ukierunkowanej jest bardzo istotnym elementem w wieloletnim procesie przygotowania dzieci do treningu wyczynowego. Podstawowym zadaniem na tym etapie szkolenia jest podniesienie poziomu sprawności ogólnej. Dążąc jednak do zaspokojenia potrzeb dzieci, miejmy przede wszystkim na uwadze potrzebę zabawy, rozrywki i radości z uprawiania sportu. Mniej ważna jest więc rola współzawodnictwa i osiąganie wyników sportowych. Dzieci należy przede wszystkim usprawniać, edukować oraz systematycznie i dokładnie szkolić.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 80

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

TrainerPRO to nowy na rynku projekt autorstwa Marcina Gabora, który opiera się na współpracy z trenerami oraz klubami piłkarskimi – od ekstraklasy po IV ligę. Jednym z głównych zadań agencji analityczno-doradczej jest dopasowanie charakterystyki szkoleniowców do kryteriów wyznaczonych przez klub poszukujący nowego szefa sztabu trenerskiego.