Wśród klientów siłowni coraz częściej spotyka się osoby stosujące diety alternatywne, eliminacyjne czy polegające na odwróceniu rozkładu makroskładników w stosunku do standardowej diety. W świecie profesjonalnych sportowców także mamy do czynienia z popularyzacją innych niż standardowe sposobów żywienia. Jako naród jesteśmy coraz bardziej świadomi żywieniowo, natomiast nadal trudno o znalezienie trenera personalnego, który ma odpowiednią wiedzę na temat prowadzenia osób stosujących...

Utarło się przekonanie, że weganie to grupa trudna we współpracy, u której efekty treningów mogą być słabo widoczne ze względu na przeszkody w zbilansowaniu diety. Do tego brakuje jednoznacznych, oficjalnych rekomendacji dla sportowców stosujących dietę roślinną. Na rynku mamy deficyt profesjonalistów, trenerów wegan, którzy swoją postawą i doświadczeniem mogliby wspomóc takie osoby. To kluczowa kwestia, by na treningu wziąć pod uwagę wybory żywieniowe klienta i by dieta była dopasowana do uprawianego sportu. W tym artykule posłużyliśmy się poradami specjalisty – Łukasza Skoniecznego, trenera i autora strony „Trenowanie na weganie”, który po 8 latach stosowania diety wegetariańskiej, w roku 2012 przeszedł na weganizm i regularnie uprawia sporty do dziś.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 69  Strona 70  Strona 71  Strona 72  Strona 73

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Częste, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zjawisko, to rozbudowywanie gabarytów z nastawieniem na rozbudowę masy mięśniowej. Jak zatem zaplanować żywienie, by dominował przyrost masy mięśniowej względem tłuszczu? Polecamy przykładowy jadłospis z zaleceniami dietetyka.

Popularność diety wegańskiej, czyli tej pozbawionej produktów pochodzenia zwierzęcego, rośnie. Wraz z nią pojawia się coraz więcej pytań, nie tylko o praktyczne zastosowanie takiego modelu żywienia, ale też o poszczególne składniki roślinne i komponowanie diety pod kątem aktywności fizycznej. Poniższy artykuł jest odpowiedzią na najczęściej pojawiające się wątpliwości.