Zaraz po suplementach multiwitaminowych jest to najpopularniejszy produkt kupowany przez osoby uprawiające aktywność fizyczną — tak można stwierdzić po odczytaniu wyników badań ankietowych. Wcale nie chodzi tu o odżywki białkowe czy tzw. gainery, mające na celu wspomaganie budowania masy mięśniowej (lub nie tylko), choć wydawałoby się, że to te produkty wiodą prym na rynku suplementów dla sportowców.

#1 Czym w zasadzie jest przedtreningówka?

Zwykle produkty te zawierają nie jedną, a kilka substancji, które w danym połączeniu i dawkach działają stymulująco na organizm i intensyfikują trening, choć zdarza się też, że występują jako odrębne produkty (kofeina, L-arginina, beta-alanina). Najczęściej spotyka się jednak mieszankę kofeiny, kreatyny, beta-alaniny, tauryny, betainy, aminokwasów, ekstraktów roślinnych i węglowodanów, z czego trzy najpopularniejsze składniki to: kofeina (łagodna w działaniu, zwykle pochodzenia roślinnego), kreatyna (służący do procesów magazynowania i uwalniania energii składnik włókien mięśniowych, syntetyzowany z aminokwasów i pochodzący z mięsa), a także beta-alanina (aminokwas nienależący do grupy aminokwasów niezbędnych). Często spotykana jest też na przykład betaina (pochodna aminokwasu glicyny, pochodząca z przemysłu cukrowniczego lub z pszenicy, szpinaku, skorupiaków – przy czym nie należy mylić tego związku z betaniną – barwnikiem z buraka). Większość tych substancji charakteryzuje się łagodnym działaniem i nie należy do substancji leczniczych, z tego też powodu mogą być stosowane w różnych kombinacjach suplementacyjnych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 62  Strona 63  Strona 64  Strona 65

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Istotną częścią treningu sportowców jest poddawanie się okresowym badaniom. Do szczególnie istotnych należą badania krwi – wykonywane regularnie, po odpowiednim zinterpretowaniu wyników, pozwalają nie tylko ocenić stan zdrowia, ale i stanowią przydatne narzędzie do sterowania treningiem.

Na czym polega dieta Paleo? Chodzi o jedną czy o kilka diet? W zasobach Internetu znajdziemy wiele stron poświęconych diecie naszych przodków, ale informacje o nich są raczej rozbieżne. Niektóre dotyczą spożywania pewnych ilości zbóż, inne cukrowców jedynie z owoców i warzyw, jeszcze inne sposobu żywienia bliższego diecie ketogennej przy marginalnym udziale sacharydów.