Stan zapalny jest naturalną reakcją obronną komórek organizmu na czynniki patogenne i uszkadzające komórki (np. infekcje chroniczne, bakteryjne i wirusowe, reakcje autoimmunologiczne, szok termiczny, promieniowanie, np. UV oraz ciała obce, np. azbest). Jeśli zostaniemy ukąszeni przez osę, w tym miejscu pojawia się opuchlizna; jeśli się uderzymy, ciało reaguje powstaniem zaczerwienienia i siniaków; po ciężkiej fizycznej pracy bolą nas mięśnie – to właśnie przykłady stanów zapalnych.

W podobny sposób nasz układ odpornościowy reaguje na pojawienie się w organizmie groźnych bakterii. Reakcją organizmu na ich obecność jest gorączka. Ta odpowiedź również jest stanem zapalnym. Wolne rodniki tlenowe – inaczej oksydanty (utleniacze) także mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych naczyń krwionośnych, uszkadzając ich strukturę. To wywołuje nieszczelność i wysięki osocza krwi, co z kolei prowadzi do chorób układu sercowo-naczyniowego.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 60  Strona 61  Strona 62  Strona 63

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

O witaminie C słyszał z pewnością każdy z nas. Kwas askorbinowy, bo o nim mowa, występuje naturalnie w roślinach i organizmach wielu zwierząt. Ludzie i niektóre zwierzęta witaminę C muszą mieć dostarczoną w pożywieniu. Do niedawna jej rola nie była do końca poznana. Nie ma też zgodnych opinii co do poziomu zapotrzebowania na tę witaminę. Każdy rok przynosi nowe doniesienia naukowe, również w dziedzinie dietetyki.

Sporty siłowe to zbiór dyscyplin, których zawodnicy bezsprzecznie najbardziej przykładają się do diety i suplementacji. Dotyczy to przede wszystkim sportów sylwetkowych. Są one głęboko zakorzenione w dyscyplinach siłowych i głównym sportowym narzędziem jest w nich trening oporowy. To właśnie w sportach sylwetkowych (kulturystyka, fitness sylwetkowe i plażowe) dieta jest wskazywana jako 70% sukcesu. Nie można tego porównać z żadną inną profesjonalną aktywnością fizyczną. Suplementacja to tak naprawdę integralna...