Popularność diety wegańskiej, czyli tej pozbawionej produktów pochodzenia zwierzęcego, rośnie. Wraz z nią pojawia się coraz więcej pytań, nie tylko o praktyczne zastosowanie takiego modelu żywienia, ale też o poszczególne składniki roślinne i komponowanie diety pod kątem aktywności fizycznej. Poniższy artykuł jest odpowiedzią na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

1 CZY ISTNIEJĄ SPORTOWCY OD URODZENIA WYCHOWYWANI NA DIECIE ROŚLINNEJ?

Dieta roślinna pojawiła się w świadomości społecznej i zyskała na popularności zaledwie kilkanaście lat temu. W takiej sytuacji trudno mówić o osobach, które nie tylko wychowywały się na diecie wegańskiej, ale też związały swoje dorosłe życie ze sportem.

Wiemy, że prawidłowo skomponowana dieta roślinna jest odpowiednia na każdym etapie życia. Informacje na ten temat znajdziemy między innymi w raporcie ADA i Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pediatrycznego. W podsumowaniu swojego raportu, specjaliści podkreślają: Odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska i wegańska uwzględniająca najistotniejsze składniki pokarmowe jest bezpieczna na wszystkich etapach życia: dla kobiet w ciąży, niemowląt, dzieci i młodzieży.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 73  Strona 74

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Częste, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zjawisko, to rozbudowywanie gabarytów z nastawieniem na rozbudowę masy mięśniowej. Jak zatem zaplanować żywienie, by dominował przyrost masy mięśniowej względem tłuszczu? Polecamy przykładowy jadłospis z zaleceniami dietetyka.

Wśród klientów siłowni coraz częściej spotyka się osoby stosujące diety alternatywne, eliminacyjne czy polegające na odwróceniu rozkładu makroskładników w stosunku do standardowej diety. W świecie profesjonalnych sportowców także mamy do czynienia z popularyzacją innych niż standardowe sposobów żywienia. Jako naród jesteśmy coraz bardziej świadomi żywieniowo, natomiast nadal trudno o znalezienie trenera personalnego, który ma odpowiednią wiedzę na temat prowadzenia osób stosujących...