1. Zacznij od solidnego śniadania

Po całonocnej głodówce organizm potrzebuje energetycznego kopa, aby z impetem zacząć nowy dzień. Poranek to pora, kiedy należy zjeść spory posiłek dostarczający wszystkie makroskładniki. Źródła węglowodanów powinny trawić się harmonijnie, aby przez kilka godzin uwalniać glukozę. Najlepiej sprawdzą się tutaj płatki owsiane lub razowe pieczywo z ziarnami. Pełnowartościowe białko zapewniają jaja, nabiał lub wędlina, a tłuszcz może pochodzić z produktów zwierzęcych lub orzechów i ziaren.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 58  Strona 59  Strona 60  Strona 61

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

Stanowi aż 60% całej puli aminokwasowej komórki mięśniowej i jest prekursorem syntezy aminokwasów w organizmie. Niektórzy ją uwielbiają i zawdzięczają jej odczucie poprawy zdrowia, inni z kolei uważają, że suplementacja tego produktu jest zbędna. Co na temat glutaminy mówią badania naukowe?

Pewnie znasz to uczucie – kończysz trening, wieczorem podliczasz makroskładniki: węglowodany się zgadzają, dojadasz białka i tłuszcze, wszystko dopięte, plan się zgadza w stu procentach... ale czy na pewno? Otóż niekoniecznie. Bardzo często bowiem w szale treningów i dbania o kalorie oraz odpowiedni bilans makroskładników zapominamy o tym, że powinniśmy zadbać również o dostarczenie składników mineralnych.